Český průmysl se začíná stabilizovat. Úder koronaviru ale teprve přijde

Názor
Český průmysl se začíná stabilizovat, úder koronaviru ale teprve přijde. Podmínky v českém zpracovatelském průmyslu se sice i v únoru nadále zhoršovaly, avšak nejpomalejším tempem od loňského května. Příslušný předstihový ukazatel společnosti Markit, zachycující pohled nákupních manažerů v českém zpracovatelském průmyslu, vykázal v únoru hodnotu 46,5 bodu. Hodnota pod úrovní padesáti bodů znamená zhoršování podmínek.
Ilustrační foto: Depositphotos.com

Naposledy se podmínky zlepšovaly, tj. hodnota byla vyšší padesáti bodů, v listopadu 2018. Únorový vývoj tak signalizuje začátek stabilizace českého průmyslu, který právě od konce roku 2018 ztrácí na výrobní dynamice.

Pozitivní je také vývoj v Německu. V únoru se dle včerejších čísel společnosti Markit provozní podmínky v tamním zpracovatelském průmyslu sice také zhoršovaly, avšak nejslabším tempem od loňského ledna. Německý průmysl se stabilizuje zejména díky lednovému podpisu dílčí obchodní úmluvy USA a Číny, která snižuje nejistotu mezinárodního obchodního prostředí a usnadňuje tak život německému průmyslu a tamním exportérům, navázaným notně na Čínu.

Tento pozitivní impuls by se měl dále přenášet i do českého průmyslu, kvůli značné provázanosti německé a české ekonomiky. Je tu však opět ta potíž, že únorová německá data ještě plně nezachycují dopad koronaviru. Únorová čísla totiž ještě plně nezachycují „náraz“, který světovému průmyslu způsobuje šíření koronavirové nákazy, zejména pak související únorové zavření až padesáti procent výrobní kapacity, tj. továren a závodů, v Číně.

Celková ekonomická aktivita v Číně se v únoru propadla nejvíce v historii měření a výrazně více, než jak analytici ve střední hodnotě svých odhadů předpokládali. Plyne to z dat, která čínští statistici zveřejnili v sobotu. Důvodem je to, že podstatná část čínských továren a závodů byla kvůli obavě z šíření koronavirové nákazy zavřená nebo „nejela“ na plný provoz. Lze odhadovat, že během února čínské fabriky byly v provozu průměrně jen zhruba z padesáti procent své celkové kapacity.

Autor je hlavní ekonom Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Čínská ekonomika kvůli koronaviru totálně „klekla“. Propad pocítí celá planeta

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Pomáhat Nadaci Terezy Maxové dětem nás baví, říká Radek Sedlář

Rozhovor
Letošní už šestý ročník charitativní akce Nadace Terezy Maxové dětem Hýbejte se s Tearibearem dostalo i kvůli koronaviru novou podobu. Místo běhání či chůze na jednom vybraném místě se mohou zájemci, kteří chtějí pohybem pomoci znevýhodněným dětem, zapojit do projektu kdekoli – stačí si jen stáhnout aplikaci Strava a zaregistrovat se na webu tearibear.cz.
Rolovat nahoru