Český průmysl v únoru místo očekávaného růstu klesl

Analýza
Tuzemský průmysl vykázal podle statistiků v únoru nečekaný meziroční pokles výroby a bohužel lze předpokládat, že nejbližší měsíce budou v důsledku války na Ukrajině a rostoucích nákladů ve znamení dalšího zhoršování situace. Tuzemská průmyslová výroba vykázala v únoru meziroční pokles o 0,3 procenta, zatímco trh očekával nárůst o 2,5 procenta.
Výrazný pokles, meziročně o 12 procenta, vykázal farmaceutický průmysl, kde měla vliv vysoká meziroční srovnávací základna. Ilustrační foto: Pixabay.com

Pokles výkonu tuzemského průmyslu byl tažen pokračujícím propadem výroby motorových vozidel, pokles vykázala ale i některá další průmyslová odvětví, zejména výroba elektřiny, plynu a tepla. Nové zakázky sice v únoru vykázaly solidní růst, počínaje březnem ale lze čekat zhoršení v souvislosti s válkou na Ukrajině, sankcemi vůči Rusku a souvisejícím děním.

Průmyslová výroba v únoru meziročně klesla o 0,3 procenta, zatímco finanční trh očekával v průměru růst 2,5 procenta. I v únoru pokračoval meziroční pokles výroby v odvětví výroby motorových vozidel, tentokrát v rozsahu 9,3 procenta. Problémy v automobilkách se přenesly i do některých navazujících odvětví, meziroční pokles tak vykázala například výroba pryžových a plastových výrobků.

Výrazný pokles, meziročně o 12 procenta, vykázal farmaceutický průmysl, kde měla vliv vysoká meziroční srovnávací základna. Relativně teplé počasí nepříznivě dopadlo na výrobu a rozvod elektřiny, plynu a tepla, kde meziroční pokles činil 6,6 procenta.

Únorová statistika naopak hlásí solidní růst nových zakázek v tuzemském průmyslu, meziročně o 5,6 procenta, přičemž exportní zakázky vzrostly dokonce o 6,1 procenta. Růst nových zakázek však byl v řadě případů výrazně ovlivněn prudkým nárůstem cen, spíše než zvýšením reálného objemu.

PSALI JSME:
Průmyslníkům kazí náladu válečná nejistota a inflace

Nejsilnější růst zakázek vykázala odvětví chemie a základních kovů, v obou případech meziroční růst výrazně překonal 30 procent. Do dalších měsíců lze ale na straně zakázek očekávat zhoršení v důsledku války na Ukrajině a souvisejícího dění (opětovné výpadky v průmyslových dodávkách, sankce proti Rusku, pozn. aut.).

Průmyslová výroba za letošní únor vykázala meziroční pokles, některé příčiny ale byly spíše jednorázové, jako například dopad teplejšího počasí na výrobu a rozvod elektřiny, plynu a tepla. Slušný byl růst nových zakázek, zde ale k opticky dobrému výsledku napomohl výrazný růst cen komodit a ostatních nákladů.

Data za letošní únor nicméně nabízejí doslova pohled do zpětného zrcátka, neboť válečný konflikt na Ukrajině a sankce proti Rusku budou pro nejbližší měsíce znamenat novou situaci ve smyslu zhoršení na straně průmyslové výroby, objednávek i exportů.

Geopolitická situace a s ní související růst cen komodit zároveň znamená, že průmyslovým výrobcům dále porostou náklady a tento růst se může přelévat také do finálních cen pro koncového spotřebitele.

Autor je hlavní ekonom společnosti Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
V tuzemském zpracovatelském průmyslu v březnu klesla výroba i nové zakázky

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Ceny v průmyslu v srpnu letos poprvé klesly

Cenové tlaky v klíčových cenových okruzích začínají polevovat. Stejně jako u spotřebitelských cen zaznamenaly statistiky z průmyslového sektoru ve srovnání s tržním konsensem nižší dynamiky. Zatímco v první polovině …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB