Český průmysl v únoru místo očekávaného růstu klesl

Analýza
Tuzemský průmysl vykázal podle statistiků v únoru nečekaný meziroční pokles výroby a bohužel lze předpokládat, že nejbližší měsíce budou v důsledku války na Ukrajině a rostoucích nákladů ve znamení dalšího zhoršování situace. Tuzemská průmyslová výroba vykázala v únoru meziroční pokles o 0,3 procenta, zatímco trh očekával nárůst o 2,5 procenta.
Výrazný pokles, meziročně o 12 procenta, vykázal farmaceutický průmysl, kde měla vliv vysoká meziroční srovnávací základna. Ilustrační foto: Pixabay.com

Pokles výkonu tuzemského průmyslu byl tažen pokračujícím propadem výroby motorových vozidel, pokles vykázala ale i některá další průmyslová odvětví, zejména výroba elektřiny, plynu a tepla. Nové zakázky sice v únoru vykázaly solidní růst, počínaje březnem ale lze čekat zhoršení v souvislosti s válkou na Ukrajině, sankcemi vůči Rusku a souvisejícím děním.

Průmyslová výroba v únoru meziročně klesla o 0,3 procenta, zatímco finanční trh očekával v průměru růst 2,5 procenta. I v únoru pokračoval meziroční pokles výroby v odvětví výroby motorových vozidel, tentokrát v rozsahu 9,3 procenta. Problémy v automobilkách se přenesly i do některých navazujících odvětví, meziroční pokles tak vykázala například výroba pryžových a plastových výrobků.

Výrazný pokles, meziročně o 12 procenta, vykázal farmaceutický průmysl, kde měla vliv vysoká meziroční srovnávací základna. Relativně teplé počasí nepříznivě dopadlo na výrobu a rozvod elektřiny, plynu a tepla, kde meziroční pokles činil 6,6 procenta.

Únorová statistika naopak hlásí solidní růst nových zakázek v tuzemském průmyslu, meziročně o 5,6 procenta, přičemž exportní zakázky vzrostly dokonce o 6,1 procenta. Růst nových zakázek však byl v řadě případů výrazně ovlivněn prudkým nárůstem cen, spíše než zvýšením reálného objemu.

PSALI JSME:
Průmyslníkům kazí náladu válečná nejistota a inflace

Nejsilnější růst zakázek vykázala odvětví chemie a základních kovů, v obou případech meziroční růst výrazně překonal 30 procent. Do dalších měsíců lze ale na straně zakázek očekávat zhoršení v důsledku války na Ukrajině a souvisejícího dění (opětovné výpadky v průmyslových dodávkách, sankce proti Rusku, pozn. aut.).

Průmyslová výroba za letošní únor vykázala meziroční pokles, některé příčiny ale byly spíše jednorázové, jako například dopad teplejšího počasí na výrobu a rozvod elektřiny, plynu a tepla. Slušný byl růst nových zakázek, zde ale k opticky dobrému výsledku napomohl výrazný růst cen komodit a ostatních nákladů.

Data za letošní únor nicméně nabízejí doslova pohled do zpětného zrcátka, neboť válečný konflikt na Ukrajině a sankce proti Rusku budou pro nejbližší měsíce znamenat novou situaci ve smyslu zhoršení na straně průmyslové výroby, objednávek i exportů.

Geopolitická situace a s ní související růst cen komodit zároveň znamená, že průmyslovým výrobcům dále porostou náklady a tento růst se může přelévat také do finálních cen pro koncového spotřebitele.

Autor je hlavní ekonom společnosti Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
V tuzemském zpracovatelském průmyslu v březnu klesla výroba i nové zakázky

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nálada v české ekonomice na vzestupu

Nálada v tuzemské ekonomice se podle statistických údajů v dubnu opět zlepšila. Celkový indikátor důvěry v ekonomiku se v dubnu vyšplhal na 97 bodů, nejvyšší hodnotu za poslední rok. Spotřebitelská důvěra …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB