Český průmysl v září zazářil. Kvůli nízké srovnávací základně

Názor
Asi to hodně lidí překvapí, ale přináším dobré zprávy. Podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) zveřejněných v pondělí průmyslová produkce u nás v září reálně meziročně vzrostla o 8,3 procenta a hodnota nových zakázek meziročně vzrostla dokonce o 21,9 procenta. To jsou v dnešní době skvělá čísla.
Zářijová statistická čísla jsou bohužel trochu zavádějící, neboť jsou ovlivněna nízkou srovnávací základnou před rokem, kdy tuzemská ekonomika dodýchávala koronavirus a nedostatek komponent. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Bohužel čísla jsou to trochu zavádějící, neboť jsou ovlivněna nízkou srovnávací základnou před rokem, kdy ekonomika dodýchávala koronavirus a nedostatek komponent. Loni například klesla výroba motorových vozidel o třetinu, zatímco nyní roste skoro o 60 procenta. Kdyby byla loni normální situace, nyní bychom tak prudký růst neviděli.

Zajímavé je to, že ačkoli v průmyslu rychle rostou ceny, k velkému propouštění tam zatím nedošlo. Počet zaměstnanců klesl jen o 0,3 procenta. Průměrná měsíční mzda přitom vzrostla o devět procent. Očekávám, že růst mezd bude pokračovat. Naopak nepředpokládám velké propouštění. Odhaduji, že podobně jako za koronakrize pomůže stát a nezaměstnanost vzroste jen mírně.

PSALI JSME:
Tuzemský průmysl je odolnější, než se čekalo

Velmi zajímavé bude sledovat další vývoj průmyslové produkce. Lze očekávat, že drahé vstupy budou brzdit energeticky náročnou výrobu. Projeví se i to, že zahraniční konkurence dostane od státu větší pomoc, což bude naše výrobce handicapovat. Průmyslová výroba by proto měla v příštím roce poklesnout. Negativní roli opět sehrají i problémy s dodávkami komponent.

Nicméně první kvartál bude ještě těžit z nízké srovnávací základny. Pokles nebude proto tak výrazný, jak mnozí mohou předpokládat. Velkou neznámou by byla situace s plynem na příděl. V takovém případě by průmysl prudce poklesl. Když ale sleduji, kolik tankerů s LNG krouží kolem Evropy, s nedostatkem plynu v hlavním scénáři nepočítám.

Autor je hlavní analytik skupiny Comfort Finance Group
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Automobilky dohánějí dřívější skluz

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Pohonné hmoty zlevňují kvůli obavě z recese

Pohonné hmoty v Česku v uplynulém týdnu pokračovaly ve svém zlevňování, byť pomalejším tempem než o týden dříve. Benzín zlevnil o devět haléřů na litr na cenu 36,95 koruny za litr. Nafta o 26 haléřů na 35,01 koruny …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB