Český ráj nejsou jen Prachovské skály

Téma týdne
Hoteliérům i restauratérům bylo ještě před měsícem ouvej. Sezónu jim totiž do černé zbarvila koronavirová omezení, dnes už ale vyhlížejí turisty. Pandemie nemoci covid-19 zamávala i s prázdninovými plány mnoha tuzemských rodin. Jak bude probíhat turistická sezóna, jak jsou naše resorty přichystány a na jaké novinky se můžete těšit?
Český ráj nejsou jen Prachovské skály. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Za dovolenou bez moře se ještě nedávno řada lidí ještě styděla. Letním snem statisíců Čechů byla přeplněná chorvatská nebo italská pláž. Mnoho Čechů ale letos místo do zahraničních destinací vyrazí za poznáním přírodních a kulturních krás Čech. Po rozvolnění zákazů a příkazů se konečně, zdá se, vydáme více poznat svou rodnou kotlinu. Letošní rok tak bude s velkou pravděpodobností ve znamení tuzemských návštěvníků.

I v Českém ráji najdete klid a pohodu

Přírodní památky v Českém ráji dlouhodobě trpí overtourismem neboli předimenzovanou turistikou. Prachovské skály navštívilo vloni v období dubna až října bezmála 170 tisíc platících návštěvníků. Prodírat se davem lidí ale není turistickou idylkou a připomíná spíše centrum metropole, než skalní přírodní rezervaci.

„Neříkám, aby návštěvníci tohle místo na svých dovolených vynechali, ale možná je dobré se zamyslet, jestli tam půjdou v červenci v sobotu ve dvě odpoledne, nebo například v září ve všední den dopoledne,“ doporučuje o výletním harmonogramu trošku přemýšlet Lenka Jírů, vedoucí Městského informačního centra Jičín.

PSALI JSME:
Strach z dovolené v cizině. Spousta Čechů zůstane doma

Klokočské skály a skalní město

V Českém ráji je totiž mnoho krásných míst, které stojí za návštěvu. Zkuste zabrousit do Borku u Rovenska, kde je naprostý klid a nádherný výhled na symbol Českého ráje hrad Trosky. Mezi méně známá místa patří i další skalní město Klokočské skály. V okolí Jičína stojí za zhlédnutí zříceniny hradů Veliš, Pařez nebo Brada.

Pokud vás cesta zavede do okolí kempu Sedmihorky na severu Českého ráje v okolí Karlovic, nenechte si ujít skalní město Skalák, hrad Valdštejn a zámek Hrubá Skála. „Z méně známých míst bych osobně doporučil výlet na bývalou sopku Kozákov, vycházku do Podtroseckých údolí, nebo návštěvu Arboreta Bukovina s pohledem do majestátních korun stromů,“ radí, kam za klidem a pohodou, Josef Bém z Autocampu Sedmihorky.

I okolí Lomnice nad Popelkou nabízí řadu neprobádaných turistických zákoutí. „Existuje spousta krásných míst v blízkosti našeho ubytování, které nejsou dosud příliš objeveny turisty. Patří mezi ně skokanský areál v Popelkách, vyhlídka Tábor, lovecký posed Alleinova věž, nebo studánka Kánovka, kde si můžete v hlubokém lese nabrat nejkvalitnější pitnou vodu. Malebnou procházkou Evropsky chráněnou přírodní lokalitou obce Morcinova lze dojít na Smetanovu vyhlídku s lavičkou, odkud vidíte daleko do kraje s impozantním výhledem např. na Kozákov, Ještěd ale i na horu Říp,“ doporučuje, kde se schovat před turisty, Daniel Mizera z Apartmánů Český ráj.

PSALI JSME:
Kouzlo zřícenin a vyhlídek. Češi objevují, jak krásnou zem mají

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Cestování

Cestovní ruch je v hluboké krizi

Hoteliéři si musí začít více vážit domácí klientely, která ve třetím čtvrtletí zvýšila meziroční počet přenocování o 17,2 procenta. Ukazuje se, že Češi projevili výrazně vyšší zájem o pětihvězdičkové hotely, které …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru