Český realitní trh je v dobré kondici, fondy očekávají úspěšný rok

V posledních dvou letech se ukázalo, že český trh nemovitostí je stabilnější, než se všeobecně předpokládalo. Trh odolal poklesům, které postihly nemovitosti v jiných evropských zemích, jako je Německo, Polsko či Francie.
Pokles úrokových sazeb vytváří příležitosti pro investiční fondy, protože úroky na běžných a spořicích účtech budou dále klesat. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Navíc v době, kdy z českého trhu v podstatě přes noc zmizeli zahraniční investoři, se příležitosti chopili tuzemští kupci a v současné době jsou všechny transakce realizovány výhradně českými investory.

Výhled na letošní rok je optimistický. Česká národní banka na červnovém zasedání bankovní rady opět přistoupila k dalšímu snížení úrokových sazeb. To může přispět k dalšímu oživení investiční aktivity, které se propíše do druhé poloviny letošního roku.

Pokles úrokových sazeb vytváří příležitosti pro investiční fondy, protože úroky na běžných a spořicích účtech budou dále klesat, čímž se úložky do fondů stanou investorsky atraktivnější variantou.

Investiční fondy tak mohou nabídnout lepší zhodnocení, což je atraktivní zejména pro investory hledající stabilní a dlouhodobé výnosy. Navíc s nižšími úrokovými sazbami se snižují i náklady na úvěry, což může zvýšit investiční aktivitu v oblasti nemovitostí a dalších aktiv.

Mnozí Češi však stále preferují držení peněz na účtech, což může brzdit širší využívání těchto investičních nástrojů. Je proto důležité, aby investiční společnosti zvyšovaly povědomí o výhodách investování do fondů a poskytovaly jasné a srozumitelné informace.

Edukace potenciálních investorů o rizicích a výhodách spojených s různými typy investic by mohla pomoci změnit tento tradiční postoj. Pokud se podaří překonat tuto překážku, investiční fondy by mohly zaznamenat výrazný nárůst popularity, což by mělo pozitivní dopad na celý trh a mohlo by přispět k jeho dalšímu pozitivnímu vývoji.

Autor je předseda představenstva Creditas investiční společnosti
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB