Český solární trh začíná nabírat na obrátkách. Vstoupil na něj globální energetický gigant BayWa r.e.

Tento týden vstoupila na český trh globální společnost BayWa r.e. Přední světový hráč na poli výroby, poskytování služeb a distribuce obnovitelné energie koupil od českého Energon holdingu dceřinou společnost Solid Power Distribution – tuzemskou jedničku mezi velkoobchodníky s komponenty pro fotovoltaické elektrárny.
Český solární trh začíná nabírat na obrátkách. Ilustrační foto: Pixabay.com

Podpisem akviziční smlouvy firma změnila název na BayWa r.e. Solar Systems. Jak zjistila redakce portálu FAEI.cz v obchodním rejstříku, ke změně názvu došlo k 17. květnu 2021 a novým jediným vlastníkem firmy je německá akciová společnost BayWa r.e. se sídlem v Mnichově.

Na působení v rámci českého a slovenského trhu se ale jinak nic zásadního nemění, jednatelem firmy a jejím výkonným ředitelem i nadále zůstává Jakub Fischer.

„Český solární trh začíná nabírat na obrátkách a díky akvizici Solid Power Distribution jsme na něm získali ideální pozici. Spolu s našimi úspěchy v Polsku, kde už nějaký čas velmi aktivně působíme, je to skvělá příležitost k další expanzi na východoevropský trh. Ten je pro nás nesmírně atraktivní, protože skrývá ohromný potenciál k posunu vpřed,“ komentoval akvizici Frank Jessel, globální ředitel pro solární obchod společnosti BayWa r.e.

Jeden z majitelů Energon holdingu, podnikatel Fady Al-Kheir, považuje za opravdový úspěch přivést na český trh tak ikonickou firmou, jako je BayWa r.e. „Jsem přesvědčen, že Solid Power Distribution se nemohl dostat do lepších rukou. Díky expertíze nových majitelů bude své výsadní postavení na zdejším trhu nepochybně dál posilovat,“ zhodnotil prodej.

Důvodem prodeje firmy dceřiné firmy podle něj bylo to, že holding se nadále plánuje soustředit výhradně na poskytování ucelených technologických služeb v oblasti energetiky. Na distributorské aktivity už prý nezbývala kapacita. S původní dceřinou firmou se však Energon holding úplně neloučí. Jak s ní, tak i s celou společností BayWa r.e., má zájem nadále strategicky spolupracovat.

Pro BayWa r.e. Solar Systems je akvizice začátkem nové éry. „Díky globálnímu pokrytí společnosti BayWa r.e. a široké škále jejích produktů budeme schopni rozšířit vlastní portfolio. Zlepší se také dostupnost našich zásob, a tím ještě zvýšíme svou konkurenceschopnost,“ uvedl výkonný ředitel Jakub Fischer.

PSALI JSME:
Většina Čechů by chtěla na střechu solární panely

Tahounem tuzemské fotovoltaiky se loni staly komerční instalace na střechách podniků a továren. Celkem jich v roce 2020 vzniklo bezmála 1,4 tisíce s celkovým výkonem 28,8 megawattů. Podle Solární asociace počet instalovaných fotovoltaických elektráren v Česku se za loňský rok opět téměř zdvojnásobil.

„Je dobře, že se v Česku už nestaví pouze malé, rodinné solární elektrárny, ale i větší komerční instalace na střechách podniků. Pro dosažení cílů národního klimatického plánu však potřebujeme restartovat i výstavbu velkých solárních elektráren například na bývalých průmyslově znečištěných lokalitách,” řekl předseda představenstva Solární asociace Jan Krčmář.

Podle Petra Holuba, ředitele Šance pro budovy, si Česko voblasti úspor energie nevede úplně špatně. „Díky penězům převážně z evropských fondů se rozběhly podpůrné investiční programy prakticky na všechny typy budov,“ informoval redakci. Bohužel se však podle něj stále nedaří plnit národní cíle, a to zejména kvůli složitosti tématu pro politickou reprezentaci a také pozdnímu náběhu programů podpory.

PSALI JSME:
Boom domácích elektráren v Česku pokračuje

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru