Podpisem akviziční smlouvy firma změnila název na BayWa r.e. Solar Systems. Jak zjistila redakce portálu FAEI.cz v obchodním rejstříku, ke změně názvu došlo k 17. květnu 2021 a novým jediným vlastníkem firmy je německá akciová společnost BayWa r.e. se sídlem v Mnichově.
Na působení v rámci českého a slovenského trhu se ale jinak nic zásadního nemění, jednatelem firmy a jejím výkonným ředitelem i nadále zůstává Jakub Fischer.
„Český solární trh začíná nabírat na obrátkách a díky akvizici Solid Power Distribution jsme na něm získali ideální pozici. Spolu s našimi úspěchy v Polsku, kde už nějaký čas velmi aktivně působíme, je to skvělá příležitost k další expanzi na východoevropský trh. Ten je pro nás nesmírně atraktivní, protože skrývá ohromný potenciál k posunu vpřed,“ komentoval akvizici Frank Jessel, globální ředitel pro solární obchod společnosti BayWa r.e.
Jeden z majitelů Energon holdingu, podnikatel Fady Al-Kheir, považuje za opravdový úspěch přivést na český trh tak ikonickou firmou, jako je BayWa r.e. „Jsem přesvědčen, že Solid Power Distribution se nemohl dostat do lepších rukou. Díky expertíze nových majitelů bude své výsadní postavení na zdejším trhu nepochybně dál posilovat,“ zhodnotil prodej.
Důvodem prodeje firmy dceřiné firmy podle něj bylo to, že holding se nadále plánuje soustředit výhradně na poskytování ucelených technologických služeb v oblasti energetiky. Na distributorské aktivity už prý nezbývala kapacita. S původní dceřinou firmou se však Energon holding úplně neloučí. Jak s ní, tak i s celou společností BayWa r.e., má zájem nadále strategicky spolupracovat.
Pro BayWa r.e. Solar Systems je akvizice začátkem nové éry. „Díky globálnímu pokrytí společnosti BayWa r.e. a široké škále jejích produktů budeme schopni rozšířit vlastní portfolio. Zlepší se také dostupnost našich zásob, a tím ještě zvýšíme svou konkurenceschopnost,“ uvedl výkonný ředitel Jakub Fischer.
Tahounem tuzemské fotovoltaiky se loni staly komerční instalace na střechách podniků a továren. Celkem jich v roce 2020 vzniklo bezmála 1,4 tisíce s celkovým výkonem 28,8 megawattů. Podle Solární asociace počet instalovaných fotovoltaických elektráren v Česku se za loňský rok opět téměř zdvojnásobil.
„Je dobře, že se v Česku už nestaví pouze malé, rodinné solární elektrárny, ale i větší komerční instalace na střechách podniků. Pro dosažení cílů národního klimatického plánu však potřebujeme restartovat i výstavbu velkých solárních elektráren například na bývalých průmyslově znečištěných lokalitách,” řekl předseda představenstva Solární asociace Jan Krčmář.
Podle Petra Holuba, ředitele Šance pro budovy, si Česko voblasti úspor energie nevede úplně špatně. „Díky penězům převážně z evropských fondů se rozběhly podpůrné investiční programy prakticky na všechny typy budov,“ informoval redakci. Bohužel se však podle něj stále nedaří plnit národní cíle, a to zejména kvůli složitosti tématu pro politickou reprezentaci a také pozdnímu náběhu programů podpory.