Český trh potravin trápí nízké ceny mléka a ptačí chřipka

Přestože zemědělství a potravinářský průmysl patří v České republice dlouhodobě k nejstabilnějším sektorům, některé významné segmenty jsou rizikové a vykazují vysoký počet nezaplacených pohledávek a žádostí o prodloužení splatnosti.

S největšími problémy se dnes potýkají zpracovatelé masa, výrobci mléka a také producenti tabákových výrobků. Vyplývá to z aktuální sektorové analýzy úvěrové pojišťovny Euler Hermes, která je součástí skupiny Allianz. Světový lídr v pojištění pohledávek pravidelně vyhodnocuje rizika v rámci různých sektorů po celém světě.

„Ceny mléka vloni klesly o 14,7 % oproti roku 2015, což mohlo nepříjemně dopadnout především na podnikání menších výrobců. Pokles způsobilo především zastavení exportu mléčných výrobků na ruský trh, omezení růstu exportu na čínský trh a zrušení mléčných kvót v zemích Evropské unie. Za aktuálně nejvíce problematický segment z celého sektoru však považuji zpracování a konzervování masa a masných výrobků. Ve ztrátě se ocitla řada provozovatelů jatek, ale i části masokombinátů a dalších zpracovatelů masa,“ říká Luděk Obadal, Country Manager společnosti Euler Hermes v České republice.

Drůbežářskou výrobu vloni postihl především návrat ptačí chřipky. Přestože náhradu za uhynulé a nuceně likvidované ptáky chovatelům hradí stát, epidemie má velmi negativní ekonomický dopad na celý segment. „Potravinářství je trh individuálního spotřebitele. To znamená, že je hodně citlivý na jakékoliv negativní informace o jednotlivých potravinářských výrobcích podložené zjištěními státních orgánů. Takto v minulosti zahýbaly celým trhem například španělské okurky, marocká rajčata, metanolová aféra, plastové úlomky v čokoládových tyčinkách či antibiotika v medu,“ doplňuje Luděk Obadal.

V posledních letech se v České republice stává stále rizikovější také oblast tabákových výrobků. Segment dlouhodobě čelí ze strany českého státu i orgánů Evropské unie legislativním zásahům, jejichž cílem je omezit zdravotních rizika způsobovaná kouřením. Tato opatření zatím nevedou k výraznějším poklesům obratů či zisků tabákových společností. Vysoké daňové zatížení tohoto podnikání však přirozeně otevírá prostor pro protiprávní jednání při obchodování s těmito produkty.

Navzdory dílčím potížím některých významných segmentů zůstává zemědělství a potravinářský průmysl v ČR jedním z nejstabilnějších sektorů. Výhodou tohoto trhu je, že tolik nepodléhá krizím a konjukturálním vlivům. V segmentu destilátů se po odeznění metanolové aféry z roku 2014 situace stabilizovala a nyní již trh postupně roste. Pokud jde o výrobu cukru, po zrušení kvót v zemích EU došlo ke zvýšení konkurence a snížení zisků dosavadních výrobců, nyní však již výroba cukrářských produktů včetně čokolády zaznamenává jen mírný pokles.

Rok 2017 v českém zemědělství a potravinářském průmyslu vnímají analytici společnosti Euler Hermes s mírným optimismem. Očekávají pokračující stabilitu, která je dána především zajištěnou úrovní poptávky, až mírný nárůst sektoru. Předběžné hospodářské výsledky zemědělských, potravinářských a obchodních firem za loňský rok nenaznačují podstatnější výkyvy. Ekonomickou stabilitu firem by mohly negativně ovlivnit mimořádné události, na které je sektor obzvláště citlivý. Nezanedbatelný vliv, a to v pozitivním i negativním smyslu, je spojen také s regulativními zásahy Evropské unie.

Sektor zemědělství a potravinářský průmysl zahrnuje v rámci klasifikace společnosti Euler Hermes především zemědělskou prvovýrobu, výrobu potravin, nápojů, tabákových produktů a průmyslových krmiv a veškerý velkoobchod se zemědělskými a potravinářskými komoditami a výrobky. V roce 2015 se zemědělství podílelo na tvorbě hrubého domácího produktu v ČR podílem 1,68 %, zatímco výroba potravin, nápojů a tabákových výrobků podílem 2,19 %. Tato čísla se na první pohled zdají být zanedbatelná, je však třeba zdůraznit strategický význam v oblasti výživy obyvatelstva, tvorbě životního prostředí a také návaznost na další zpracovatelská odvětví.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Tiskové zprávy

Inteligentní domácnosti díky hlasovým asistentům ožívají

Myšlenka inteligentní domácnosti vznikla už před delší dobou a postupně se vyvíjela od počátečního nápadu až po reálnou nabídku. V první polovině roku 2018 bylo jen v Německu, Velké Británii a Francii prodáno přes 16 milionů zařízení pro inteligentní domácnost. Tržby na těchto třech trzích dosáhly 5,4 miliardy …

Nejčtenější

Pronajala si chalupu. A s ní i nevraživého souseda

Pronajmout si chalupu na dovolenou je běžná věc. Člověk čeká, že když zaplatí deset patnáct tisíc za měsíc, a v sezóně na žádaném místě za týden třeba i dvojnásobek, tak vše bude v pohodě. Jenže v takové chaloupce …

Pálenka z garáže je svátost, ale ilegální

Česko doslova přetéká ovocem. Zahrádkáři se radují, že bude hodně pálenky. A někteří si ji dělají doma ve sklepě nebo v garáži. Bývá to svátost a chlouba, ale kromě potenciálních zdravotních rizik jde především o …

Bytové domy ničí lidé bez kompetence žít ve svobodné společnosti

Rozhovor
V panelácích a činžácích žije většina Čechů. Některá místa jsou pěkná a domy jsou udržované, ale pro řadu lidí jsou noční můrou sousedé. Ti, kteří devastují společné prostory včetně jejich okolí a neplatí poplatky. Jejich vymáhání je marné, byť tyto lidé mají příjmy. Třeba od státu. A zákony pro správu bytových družstev jsou tak složité, že přibývá domů, kde se nenajde nikdo, kdo by to chtěl dělat. O tom všem v …
Rolovat nahoru