Český trh potravin trápí nízké ceny mléka a ptačí chřipka

Přestože zemědělství a potravinářský průmysl patří v České republice dlouhodobě k nejstabilnějším sektorům, některé významné segmenty jsou rizikové a vykazují vysoký počet nezaplacených pohledávek a žádostí o prodloužení splatnosti.

S největšími problémy se dnes potýkají zpracovatelé masa, výrobci mléka a také producenti tabákových výrobků. Vyplývá to z aktuální sektorové analýzy úvěrové pojišťovny Euler Hermes, která je součástí skupiny Allianz. Světový lídr v pojištění pohledávek pravidelně vyhodnocuje rizika v rámci různých sektorů po celém světě.

„Ceny mléka vloni klesly o 14,7 % oproti roku 2015, což mohlo nepříjemně dopadnout především na podnikání menších výrobců. Pokles způsobilo především zastavení exportu mléčných výrobků na ruský trh, omezení růstu exportu na čínský trh a zrušení mléčných kvót v zemích Evropské unie. Za aktuálně nejvíce problematický segment z celého sektoru však považuji zpracování a konzervování masa a masných výrobků. Ve ztrátě se ocitla řada provozovatelů jatek, ale i části masokombinátů a dalších zpracovatelů masa,“ říká Luděk Obadal, Country Manager společnosti Euler Hermes v České republice.

Drůbežářskou výrobu vloni postihl především návrat ptačí chřipky. Přestože náhradu za uhynulé a nuceně likvidované ptáky chovatelům hradí stát, epidemie má velmi negativní ekonomický dopad na celý segment. „Potravinářství je trh individuálního spotřebitele. To znamená, že je hodně citlivý na jakékoliv negativní informace o jednotlivých potravinářských výrobcích podložené zjištěními státních orgánů. Takto v minulosti zahýbaly celým trhem například španělské okurky, marocká rajčata, metanolová aféra, plastové úlomky v čokoládových tyčinkách či antibiotika v medu,“ doplňuje Luděk Obadal.

V posledních letech se v České republice stává stále rizikovější také oblast tabákových výrobků. Segment dlouhodobě čelí ze strany českého státu i orgánů Evropské unie legislativním zásahům, jejichž cílem je omezit zdravotních rizika způsobovaná kouřením. Tato opatření zatím nevedou k výraznějším poklesům obratů či zisků tabákových společností. Vysoké daňové zatížení tohoto podnikání však přirozeně otevírá prostor pro protiprávní jednání při obchodování s těmito produkty.

Navzdory dílčím potížím některých významných segmentů zůstává zemědělství a potravinářský průmysl v ČR jedním z nejstabilnějších sektorů. Výhodou tohoto trhu je, že tolik nepodléhá krizím a konjukturálním vlivům. V segmentu destilátů se po odeznění metanolové aféry z roku 2014 situace stabilizovala a nyní již trh postupně roste. Pokud jde o výrobu cukru, po zrušení kvót v zemích EU došlo ke zvýšení konkurence a snížení zisků dosavadních výrobců, nyní však již výroba cukrářských produktů včetně čokolády zaznamenává jen mírný pokles.

Rok 2017 v českém zemědělství a potravinářském průmyslu vnímají analytici společnosti Euler Hermes s mírným optimismem. Očekávají pokračující stabilitu, která je dána především zajištěnou úrovní poptávky, až mírný nárůst sektoru. Předběžné hospodářské výsledky zemědělských, potravinářských a obchodních firem za loňský rok nenaznačují podstatnější výkyvy. Ekonomickou stabilitu firem by mohly negativně ovlivnit mimořádné události, na které je sektor obzvláště citlivý. Nezanedbatelný vliv, a to v pozitivním i negativním smyslu, je spojen také s regulativními zásahy Evropské unie.

Sektor zemědělství a potravinářský průmysl zahrnuje v rámci klasifikace společnosti Euler Hermes především zemědělskou prvovýrobu, výrobu potravin, nápojů, tabákových produktů a průmyslových krmiv a veškerý velkoobchod se zemědělskými a potravinářskými komoditami a výrobky. V roce 2015 se zemědělství podílelo na tvorbě hrubého domácího produktu v ČR podílem 1,68 %, zatímco výroba potravin, nápojů a tabákových výrobků podílem 2,19 %. Tato čísla se na první pohled zdají být zanedbatelná, je však třeba zdůraznit strategický význam v oblasti výživy obyvatelstva, tvorbě životního prostředí a také návaznost na další zpracovatelská odvětví.

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru