Český trh potravin trápí nízké ceny mléka a ptačí chřipka

Přestože zemědělství a potravinářský průmysl patří v České republice dlouhodobě k nejstabilnějším sektorům, některé významné segmenty jsou rizikové a vykazují vysoký počet nezaplacených pohledávek a žádostí o prodloužení splatnosti.

S největšími problémy se dnes potýkají zpracovatelé masa, výrobci mléka a také producenti tabákových výrobků. Vyplývá to z aktuální sektorové analýzy úvěrové pojišťovny Euler Hermes, která je součástí skupiny Allianz. Světový lídr v pojištění pohledávek pravidelně vyhodnocuje rizika v rámci různých sektorů po celém světě.

„Ceny mléka vloni klesly o 14,7 % oproti roku 2015, což mohlo nepříjemně dopadnout především na podnikání menších výrobců. Pokles způsobilo především zastavení exportu mléčných výrobků na ruský trh, omezení růstu exportu na čínský trh a zrušení mléčných kvót v zemích Evropské unie. Za aktuálně nejvíce problematický segment z celého sektoru však považuji zpracování a konzervování masa a masných výrobků. Ve ztrátě se ocitla řada provozovatelů jatek, ale i části masokombinátů a dalších zpracovatelů masa,“ říká Luděk Obadal, Country Manager společnosti Euler Hermes v České republice.

Drůbežářskou výrobu vloni postihl především návrat ptačí chřipky. Přestože náhradu za uhynulé a nuceně likvidované ptáky chovatelům hradí stát, epidemie má velmi negativní ekonomický dopad na celý segment. „Potravinářství je trh individuálního spotřebitele. To znamená, že je hodně citlivý na jakékoliv negativní informace o jednotlivých potravinářských výrobcích podložené zjištěními státních orgánů. Takto v minulosti zahýbaly celým trhem například španělské okurky, marocká rajčata, metanolová aféra, plastové úlomky v čokoládových tyčinkách či antibiotika v medu,“ doplňuje Luděk Obadal.

V posledních letech se v České republice stává stále rizikovější také oblast tabákových výrobků. Segment dlouhodobě čelí ze strany českého státu i orgánů Evropské unie legislativním zásahům, jejichž cílem je omezit zdravotních rizika způsobovaná kouřením. Tato opatření zatím nevedou k výraznějším poklesům obratů či zisků tabákových společností. Vysoké daňové zatížení tohoto podnikání však přirozeně otevírá prostor pro protiprávní jednání při obchodování s těmito produkty.

Navzdory dílčím potížím některých významných segmentů zůstává zemědělství a potravinářský průmysl v ČR jedním z nejstabilnějších sektorů. Výhodou tohoto trhu je, že tolik nepodléhá krizím a konjukturálním vlivům. V segmentu destilátů se po odeznění metanolové aféry z roku 2014 situace stabilizovala a nyní již trh postupně roste. Pokud jde o výrobu cukru, po zrušení kvót v zemích EU došlo ke zvýšení konkurence a snížení zisků dosavadních výrobců, nyní však již výroba cukrářských produktů včetně čokolády zaznamenává jen mírný pokles.

Rok 2017 v českém zemědělství a potravinářském průmyslu vnímají analytici společnosti Euler Hermes s mírným optimismem. Očekávají pokračující stabilitu, která je dána především zajištěnou úrovní poptávky, až mírný nárůst sektoru. Předběžné hospodářské výsledky zemědělských, potravinářských a obchodních firem za loňský rok nenaznačují podstatnější výkyvy. Ekonomickou stabilitu firem by mohly negativně ovlivnit mimořádné události, na které je sektor obzvláště citlivý. Nezanedbatelný vliv, a to v pozitivním i negativním smyslu, je spojen také s regulativními zásahy Evropské unie.

Sektor zemědělství a potravinářský průmysl zahrnuje v rámci klasifikace společnosti Euler Hermes především zemědělskou prvovýrobu, výrobu potravin, nápojů, tabákových produktů a průmyslových krmiv a veškerý velkoobchod se zemědělskými a potravinářskými komoditami a výrobky. V roce 2015 se zemědělství podílelo na tvorbě hrubého domácího produktu v ČR podílem 1,68 %, zatímco výroba potravin, nápojů a tabákových výrobků podílem 2,19 %. Tato čísla se na první pohled zdají být zanedbatelná, je však třeba zdůraznit strategický význam v oblasti výživy obyvatelstva, tvorbě životního prostředí a také návaznost na další zpracovatelská odvětví.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Tiskové zprávy

Průzkum společnosti IBM: Obyvatelé střední Evropy důvěřují umělé inteligenci

Přibližně 90 % obyvatel střední a východní Evropy má obecné povědomí o umělé inteligenci, tak zní výsledky nejnovější studie společnosti IBM (NYSE: IBM) vypracované agenturou NMS Market Research. Přestože mnohým lidem chyběla osobní zkušenost s umělou inteligencí, více než 80 % respondentů očekává její širší …

První krypto-bankovní konference slavila úspěch

V Praze proběhla jedinečná událost, První krypto-bankovní mezinárodní konference. Nabitý sál unikátních prostor Empire Hall Slovanského domu hostil osobnosti tuzemské a světové bankovní scény, zástupce regulátorů, ale i uznávaných lídrů kryptokomunity, kteří diskutovali otázky budoucnosti bankovního sektoru a …

Nejčtenější

Část domácností se řítí do finanční propasti

Hospodaření některých českých domácností je dlouhodobě jen těžko udržitelné. Ačkoli se majetková a finanční situace za poslední dvě dekády celkově zvedla, je tu i jeden hodně rizikový faktor: v porovnání s výší mezd …

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru