Český trh se dřevem se zhroutil, kvůli suchu a kůrovci se prodává i do Číny

Vlivem sucha a kůrovcové kalamity došlo podle odborníků prakticky ke zhroucení trhu se dřevem. Kvůli ztrátovosti pro lesníky ho tak statisíce tun míří do Číny. K nejvíce postiženým oblastem patří Jeseníky, experti přitom varují před tím, že jejich odlesnění bude mít zásadní dopad na změnu vodního režimu v krajině.
Lesníci opakovaně uvádějí, že pokud porovnají prodejní cenu dřeva s náklady na těžbu, odkorňování a uchovávání na skládce, je pro ně výsledek ztrátový. Foto: Depositphotos.com

Lesníci během zimy musí vytěžit co nejvíce dřeva napadaného kůrovcem, aby problémy s ním spojené byly příští rok co nejmenší. Kalamitu totiž odborníci očekávají i příští rok. Plocha lesů zdevastovaná suchem a kůrovcem za letošní rok je podle think thanku Czech Forest odhadována na 66 tisíc hektarů.

Celkové škody by pak měly dosáhnout zhruba 40 miliard korun. Původní letošní předpověď přitom byla zhruba o čtyři miliardy nižší, ovlivnily ji však ceny dřeva, které se vzhledem k obrovskému vytěženému objemu propadly.

Prodej dřeva na východ

Lesníci opakovaně uvádějí, že pokud porovnají prodejní cenu dřeva s náklady na těžbu, odkorňování a uchovávání na skládce, je pro ně výsledek ztrátový. „Velcí vlastníci lesů nyní prodávají statisíce tun dřeva čínským firmám, takže dřevo třeba i z Jeseníků dnes ve velkém putuje v kontejnerech až na druhou stranu planety. Je to hodně zvláštní situace,“ říká Ondřej Bačík ze Společnosti přátel Jeseníků.

PSALI JSME:
Kůrovcová kalamita: Peníze na dřevo jsou právě k sežrání

Oblast Jeseníků byla společně s Vysočinou nejvíce postižená kůrovcem a suchem z celé České republiky. Přitom právě Jeseníky jsou považovány za obří zásobárnu a zdroj vody pro značnou část Moravy. „Plošné odlesnění a holiny v důsledku kůrovcové kalamity má zejména v horských podmínkách Jeseníků zcela zásadní vliv na schopnost hor zadržovat vodu. To vede ke zničení a k erozi cenné horské půdy a k rychlému odtoku vody do údolí,“ vysvětluje Bačík.

Podle něj tak budou mít velkoplošné holiny na strmých svazích v budoucnu zásadní dopad na změnu vodního režimu v krajině a prohloubí změnu místního klimatu směrem k většímu vysoušení krajiny.

Růst spotřeby vody

Nedostatku vody v krajině nepomáhá ani její mírně rostoucí spotřeba, která podle údajů Českého statistického úřadu stoupá od roku 2013. Děje se tak i přes to, že tuzemské obce v souvislosti se suchem často vydávají rámcová omezení pro využití vody. „Administrativní regulace a zákazy by měly být až poslední možností, protože zákazy jsou společensky i ekonomicky nejméně akceptovatelné,“ soudí předseda České asociace hydrogeologů Josef Vojtěch Datel.

PSALI JSME:
Vědci: Přehrady sucho nezastaví, vyschly

Podle Zbyňka Hrkala, hydrogeologa z Výzkumného ústavu vodohospodářského T. G. Masaryka, by se měly obce zaměřit zejména na snížení ztrát ve stávajících vodovodních řadech, které především v některých velkých městských aglomeracích dosahují alarmujících hodnot.

„Hlavním problémem je ale prohlubující se nerovnoměrnost srážkové činnosti, která je prakticky jediným zdrojem vody doplňujícím povrchovou a podzemní vodu. Období maximálních nároků na vodu se obvykle kryje s obdobím její absence. Není proto klíčové zaměřovat se na snižování spotřeby, ale spíše na lepší hospodaření s vodou a její lepší zadržování v krajině,“ doplňuje Hrkal.

Zadržování vody v krajině

Právě zadržování vody v krajině by se přitom podle předsedy České asociace hydrogeologů mělo primárně týkat období s přebytky vod. „Jde o jarní tání sněhu, období významnějších dešťů v zimě a na jaře, případně zadržení vody z jednorázových přívalových srážek v létě, které by při rychlém odtoku mohly způsobovat i další škody, například v podobě eroze. V tomto zadržení musí hlavní roli sehrát povrchové akumulace, velmi důležité je ale následně zajistit vsak pod povrch k posílení zásob půdní vody a podzemní vody,“ myslí si Datel.

PSALI JSME:
Hrozba nedostatku vody je reálná. Co musí stát udělat?

Podle Hrkala je jedinou možností celý balík opatření, ve kterém budou paralelně vedle sebe realizovány dvě cesty řešení. „První představují takzvaná přírodě blízká opatření zadržování vody v krajině, jako například zkvalitnění využívání zemědělské půdy či revitalizace vodních toků. Paralelně s tím se ale musíme zaměřit i na budování technologických opatření, jako jsou například nové přehrady a projekty umělé infiltrace,“ dodává.

Zadržování vody v krajině podle Ondřeje Bačíka spíše než nepřirozené smrkové lesy zajistí listnaté či smíšené lesy: „Nyní, kdy nám plošně umírají lesy a lesníci nezvládají zastavit kůrovcovou kalamitu, je správným řešením neumožnit v nejcennějších částech hor destruktivní těžby a vytváření holin.“

Bačík se domnívá, že naopak je lepší ponechat tuto oblast svému přirozenému vývoji, protože tím celkově způsobíme mnohem méně škod a podpoříme koloběh vody v krajině. „Zároveň je třeba všemi způsoby podporovat pestrou a přirozenou druhovou skladbu lesů, aby bylo více listnáčů a lesy byly více stabilní,“ uzavírá.

PSALI JSME:
Lesy jsou pro každého, dřevo pouze pro majitele

Zavřít reklamu ×
 1. Všechny ochranáře přírody bych nakopal do pr.. ele za všechno můžou oni zrušili se plošné postřiky a katastrofa je tady v podobě broučka který nám devastuje lesy mužem jím poděkovat za to čemu se přičinili svou blbosti.

 2. zdá se, že u nás všichni jedou nadoraz a z ruky do úst. copak každý okamžitě utratí vše, co vydělal a nemá něco stranou pro případ takové kalamity? připomíná mi to lékaře, kteří prohlašují, že když jim pojišťovna zaplatí o týden později, jsou nuceni propustit sestru, prodat ordinaci a přihlásit se na pracák. co ty firmy mají z ekonomy? kdyby měly peníze v bance, počkají dva tři roky a prodávají dřevo za draho. a dřevo do Číny? to nejsou mikroprocesory, kde doprava kilogramu vyjde na pakatel, to svědčí o tom, že ropy a vůbec paliv je stále dost a jsou levná.

 3. Teď lacino do číny a jinám a za 5 nebo 10 let budeme draho nakupovat protože místo lesů budeme mít je náletovou dřevinu

 4. Copak s tím dřevem budou v číně asi dělat?
  Že by ho někdo nabídl firmám a lidem tady ?
  To není bližší spracovatel ?
  Proč se u nás nepráškují lesy jako dříve ?
  Co si pamatuji, tak v minulých dobách nebyl nikdy takový problém jako teď, myslím do takové míry.
  Nechápu, že to někdo nechá dojít tak daleko.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Důvěra v tuzemskou ekonomiku v září klesla

Spotřebitelská důvěra po mírném zlepšení v srpnu opět klesla až na nejnižší úroveň od začátku měření (2012). Vlivem vysoké inflace domácnosti hodnotí hůře budoucí finanční situaci, zároveň jejich výhled pro …

Další pokles důvěry v ekonomice

Podle údajů statistického úřadu zveřejněných v pondělí se důvěra v české ekonomice opět propadla. Rovněž se ukázalo, že srpnové zlepšení nálady spotřebitelů bylo jen chvilkovým záchvěvem, který pod tlakem inflace a …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Rezervu ani na měsíc nemají dvě pětiny tuzemských domácností

Průzkum
Utáhnout extrémní zdražování a připravit se na astronomické účty za energie druhou prací se snaží 23 procent Čechů a další čtvrtina o tom uvažuje. Každý čtvrtý pak šetří na jídle v restauracích a na kultuře, dalších 35 procent k tomu plánuje přistoupit. Celkově polovina lidí u nás už škrtí své výdaje. Vyplývá to z průzkumu agentury Median pro Broker Consulting mezi 1022 respondenty.