Český výrobní sektor dál expanduje

Názor
Index nákupních manažerů v prosinci vzrostl na 57 bodů z předchozí úrovně 53,9 bodu. Je tak nejvýše od dubna 2018. Výsledek přebil i náš na trhu nejoptimističtější odhad 55 bodů. Medián odhadů činil 54,3 body.
K expanzi dochází i v případě výroby, zakázek a zaměstnanosti. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Překvapení sice není až tak veliké ve světle předchozího silného nárůstu těchto indikátorů v eurozóně, ale přece jen s ohledem na pandemickou situaci v ČR je to velmi příznivý výsledek.

Index je stále nadhodnocován narušením dodavatelských řetězců, což je důsledek pandemie. Dodací termíny se protáhly do největší míry od dubnového rekordu vinou potíží v zásobování a dopravních prodlev. Nicméně k expanzi dochází i v případě výroby, zakázek a zaměstnanosti.

Tlak na kapacity údajně vedl v prosinci k nejvyššímu růstu zaměstnanosti od června 2018. Zpráva společnosti Markit současně uvádí, že cenové tlaky v prosinci zostřily. Tempo inflace cen vstupů bylo nejrychlejší za více než dva roky, protože nedostupnost surovin a větší poptávka po vstupech vedly ke zvýšení cen.

PSALI JSME:
Spotřebitelské ceny v Česku rostou nejpomaleji za více než rok

Začátek roku vypadá z pohledu covidové situace v ČR opět velmi nepříznivě, nicméně výrobní sektor by tomu měl stále odolávat relativně dobře. Zahraniční obchod nadále funguje a vnější poptávka se zvyšuje.

Dalším parciálním pozitivem je alespoň nějaká dohoda o brexitu. Výkonnost českého průmyslu by tak v nejbližších měsících měla být omezena zejména kapacitními důvody, ale má šanci stále mírně růst. V horizontu dalších měsíců je zde vidina vakcinace.

Z hlediska koruny jde o pozitivní data, ukazující odolnost části české ekonomiky navzdory pandemii. To ale neznamená, že by pandemická situace už neměla potenciál korunu negativně ovlivnit.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Dohoda o brexitu je na světě. Je to dobrá zpráva i pro českou ekonomiku

Zavřít reklamu ×
  1. Ano, ničení planety se nezastavilo v čele s čínou která už zničila co mohla až konečně zničí uplně celou planetu a chamtivej západ co si čínu vychoval skončí na dně.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Zahraniční obchod v květnu zklamal

Bilance zahraničního obchodu skončila v květnu podle údajů Českého statistického úřadu s přebytkem 6,3 miliardy korun. Z pohledu tržních očekávání šlo o poměrně výrazné zklamání. Tržní medián počítal se zvýšením …

Tuzemský průmysl v divokých číslech

Meziroční růst průmyslové výroby se i nadále pohybuje v divokých číslech, jež jsou výsledkem příznivých statistických efektů nízké srovnávací základny, kterou představuje loňské jaro, kdy byla výroba v souvislosti s …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru