Český zahraniční obchod je na tom nejlépe za poslední dva roky

Názor
Český zahraniční obchod v březnu překonal očekávání. Vykázal přebytek 15,9 miliardy korun, zatímco analytici oslovení agenturou Bloomberg čekali ve střední hodnotě svých odhadů přebytek pouze 14 miliard.
Vedle meziročního vzestupu přebytku zahraničního obchodu s automobily zlepšuje výsledek celkového zahraničního obchodu také výrazné zlevnění plynu, ropy a ropných produktů. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Jde o nejvyšší přebytek zahraničního obchodu od předloňského dubna, tedy za takřka dva roky. Lepší než předpokládaný výsledek má na svědomí zejména autoprůmysl a pokles cen energií.

V autoprůmyslu v březnu vzrostla produkce meziročně o výrazných 42 procent. Zvyšovala se citelně ale také meziměsíčně, o více než desetinu, díky zlepšení průchodnosti mezinárodních dodavatelsko-odběratelských toků.

Za masivním růstem autovýroby je tak nejen snížená srovnávací základna března 2022, ale také znatelné zlepšení dodávek komponent. Podle Sdružení automobilového průmyslu byl letošní březen z hlediska výroby aut nejlepším měsícem od listopadu 2019.

PSALI JSME:
Zahraniční obchod již třetí měsíc v přebytku

Vedle meziročního vzestupu přebytku zahraničního obchodu s automobily zlepšuje výsledek celkového zahraničního obchodu také výrazné zlevnění plynu, ropy a ropných produktů.

Například referenční velkoobchodní cena plynu v EU klesla od loňského léta do letošního března až takřka o 90 procent. Výrazně klesají také ceny ropy a produktů z ní, včetně paliv typu benzínu či motorové nafty. Například motorová nafta u českých čerpacích stanic meziročně zlevňuje o masivních 15 až 20 korun na litr.

Česká republika jakožto čistý dovozce plynu, ropy a podstatné části ropných produktů tak z takového vývoje profituje, neboť platí za uvedený nezbytný dovoz při jeho daném objemu mnohem méně než loni. To ovšem současně zlepšuje saldo zahraničního obchodu ČR, neboť se snižuje objem dovozu.

PSALI JSME:
Auta pomohla českému zahraničnímu obchodu k solidnímu přebytku

Kvůli poklesu cen energií ale zlevňuje také elektřina. Česko přitom v uplynulých dvou letech představovalo po Švédsku a Francii jejího třetího největšího vývozce v EU. Zlevňování elektřiny, způsobené bezprostředně pádem cen plynu, tak citelně snižuje objem českého exportu, takže vytváří tlak na pokles přebytku zahraničního obchodu.

Za celý letošní rok vykáže tuzemský zahraniční obchod schodek, byť zhruba jen desetinový v porovnání s loňským 200miliardovým, historicky rekordním schodkem.

Deficit nastane zejména kvůli přetrvávajícím obavám ze zhoršení celkových ekonomických podmínek u nás i v zahraničí, které se v březnu projevily již šestým meziměsíčním poklesem hodnoty nových zakázek českému průmyslu v řadě – klesaly přitom zakázky zahraniční, ne ty tuzemské.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Zahraniční obchod pozitivně překvapil

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daňová škatulata: Od ledna zdraží (skoro) vše

Poradna
Poslanci a následně senátoři schválili novely zákonů, které jsou nezbytné k tomu, aby vstoupil v platnost tzv. konsolidační balíček, představený letos v květnu. Oproti jarním návrhům došlo k několika dílčím změnám, avšak podstata zůstává stejná – od ledna si sáhne hlouběji do peněženky úplně každý. Jakého zboží se nová opatření týkají?