Český zaměstnanec je desátý nejlevnější v Unii

Názor
Podle dat Eurostatu zveřejněných v minulém týdnu, dosáhly průměrné hodinové pracovní náklady v roce 2021 včetně daní 15,3 eur (cca 360 korun, pozn. red.). Ve srovnání s unijním průměrem byl tak český zaměstnanec o téměř polovinu levnější. Ve srovnání s Německem dosáhly české náklady na pracovníka 41 procent, vůči nákladově nejdražšímu Dánsku ale byly jen třetinové.
Český zaměstnanec je podle údajů Eurostatu za rok 2021 desátý nejlevnější v Unii. Ilustrační foto: Pixabay.com

Srovnání ve zpracovatelském průmyslu vyznívá ještě výhodněji. Zde pracovní náklady dosahují pouze 36 procent těch německých. Blíže německé úrovně, i když stále jen na zhruba polovině, byly v roce 2021 náklady na práci ve zdravotnictví a IT. Nákladově levnější byla naproti tomu práce v těžebním průmyslu a volnočasových aktivitách.

Žebříčku pracovních nákladů zcela nepřekvapivě vévodí východoevropské země včele s Bulharskem, kde dosahují jen sedm eur a jsou tak ve srovnání s ČR ani ne poloviční. Naopak nejdražší je pro zaměstnavatele již zmíněné Dánsko, kde hodina práce stojí v průměru necelých 47 eur.

PSALI JSME:
Žádné drama na trhu práce

Poslední statistiky ukazují, že i 18 let od vstupu do EU (výsledky jsou za rok 2021, pozn. aut.) si ČR stejně jako další východní země udržely svoji významnou konkurenční výhodu nízkých pracovních nákladů.

Současně jsou ovšem i dokladem jen pomalé konvergence a mohou se stát i brzdou pro rychlejší technologický vzestup zvlášť pro země na východ od nás, kde ceny nových drahých technologií konkurují laciné práci zaměstnance.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Česku chybí práce mladých vzdělaných žen. Jsou na mateřské

Zavřít reklamu ×
  1. No jo, vyděláme jen 36% toho co vydělají Němci, ale zato máme nejdražší elektřinu, byť ji jsme schopni vyrobit nejlevněji na světě, nejdražší plyn. Potraviny taky máme dražší než v Německu a ještě mnohem horší kvality. Nějak mě nenapadá, co by tu bylo fungovalo normálně a dalo se srovnat s jinými zeměmi EU. Všechno je tu horší než jinde a Fialův gang se ze všech sil snaží aby tu u nás už vůbec nebylo k žití.

  2. 360 na hodinu

    tady všichni nabízejí 120 až 150
    co to plácjí nikdy jsem neviděl nabídku na 360 snad kromě nějakýho managera ale to je jeden z tisíce.

    • Víte, co je mzdový náklad, vy světáku? Tolik stojí zaměstanec zaměstnavatele včetně všech odvodů a nákladů, to není mzda, tak nenažraný je stát a pořád má na rozhazování a tunelování málo. Z toho je reálně cca 200,-kč hrubého pro zaměstnance a na to vychází i průměrná hrubá mzda v ČR. Než začnete řvát, že vy ji nemáte, tak proto je je to průměr. A nekazí ho manažeři a ředitelé, ale spousta velmi dobře placených profesí, kde se nedělá rukama, ale tvoří se hodnoty hlavou a ti mají 2 – 3x vyšší platy, než je průměr. Ale i solidní fachman si běžně ten průměr vydělá. Pokud jste jen obyčejný nahraditelná pracovní síla, tak se nemůžete divit, že máte 120,-Kč na hodinu.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Česko ruské IT speciality nepotřebuje

Než začala válka, byl každý třetí expert na informační technologie, který pracoval v českých firmách a pocházel ze zemí mimo Evropskou unii, Rus. Pětinu pak tvořili odborníci z Ukrajiny a Běloruska.

Propouštění České pošty dává smysl

Česká pošta letos propustí několik tisíc zaměstnanců. Budou mezi nimi doručovatelé, zaměstnanci na přepážkách i lidé ze správního aparátu. V mezinárodním srovnání dává takový krok smysl. A ekonomické opodstatnění má …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB