Český zpracovatelský průmysl: Ceny vstupů již klesají

Názor
Situace v českém zpracovatelském průmyslu se v březnu podle průzkumu PMI nezlepšila. Index nákupních manažerů stagnoval na únorových 44,3 bodu. I v březnu české průmyslníky trápil především pokles nových zakázek. K tomu docházelo již třináctý měsíc v řadě.
Situace v českém zpracovatelském průmyslu se v březnu podle průzkumu PMI nezlepšila. Ilustrační foto: Depositphotos.com

V důsledku toho firmy nakupovaly méně vstupů a více využívaly své zásoby. To vedlo k tomu, že ceny vstupů poprvé od začátku roku 2020 klesly, a to nejprudším tempem za téměř sedm let. Nižší ceny vstupů ale firmy zatím nepřelily do cen pro koncové zákazníky.

Výstupní ceny dále rostly, ačkoli nejpomalejším tempem od prosince 2020. Klesal i objem výroby, ale nejpomaleji za posledních deset měsíců. Díky vyřešeným problémům v dodavatelských řetězcích mohly firmy dokončit rozpracované výrobky. Pokles zaměstnanosti nicméně dále pokračoval, a to již šestý měsíc v řadě.

Dobrou zprávou je, že očekávání výroby v příštím roce stoupla dle průzkumu na nejvyšší úroveň od května 2022. To koresponduje i s výsledky konjunkturálního průzkumu, kde se vyhlídky týkající se výroby v následujících měsících lepší. Pokles cen energií, oživená poptávka ze strany Číny i relativně dobré indikátory, které přicházejí z eurozóny, by tak měly postupně vést k lepší náladě i v českém průmyslu a především k jeho vyšší výkonnosti.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Podmínky v klíčovém sektoru české ekonomiky se i nadále zhoršují

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Průmyslu chybí nové zakázky

Situace v českém průmyslu se nezměnila k lepšímu ani v květnu. Index nákupních manažerů (PMI) sice už nepoklesl, nicméně stagnoval na velmi slabých 42,8 bodech. A to neznamená nic jiného než útlum.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB