Českým bankomatům je třicet let

První bankomat v tehdejším Československu začal fungovat pro veřejnost začátkem prosince 1989 v Praze. Zdaleka ovšem neuměl to, co ovládají dnešní bankomaty, kterých je po celé republice několik tisíc.
Ilustrační foto: Depositphotos.com

Dnes je to naprosto běžné. Jdete po ulici, zastavíte se u bankomatu, zkontrolujete si, kolik máte na účtu peněz, vyberete bankovky v téměř libovolném počtu nebo třeba zaplatíte složenku či dobijete mobil, a jdete dál. První bankomaty tohle všechno zdaleka neuměly. Umožňovaly pouze výběr peněz do velmi omezené výše.

První český veřejný bankomat začal fungovat před třicet lety v Praze. Tehdejší Československo dohánělo vyspělejší svět, kde „stroje na peníze“ nabízely výběr hotovosti už několik desítek let.

Peníze namísto čokolády

První bankomat na světě vymyslel Luther George Simjan, což byl Armén žijící ve Spojených státech. Mechanickou „bednu“ na výběr peněz nainstaloval v New Yorku už v roce 1939. Jenže narazil na zásadní problém: Lidé neměli o jeho vynález zájem. Po půl roce byl proto přístroj odvezen. Simjan si ovšem nechal zaregistrovat na dvacet patentů týkajících se právě fungování bankomatů včetně jeho názvu ATM (Automated Teller Machine), které se používají do současnosti.

O necelých třicet let později oživil nápad s bankomaty skotský podnikatel John Shepherd-Barron. Vadilo mu, že banky mají omezenou otevírací dobu, takže není možné si peníze vybrat v kteroukoli hodinu. Když vymýšlel svůj bankomat, vycházel z myšlenky „automatu na čokoládové tyčinky, ovšem nahrazené penězi“.

PSALI JSME:
Novinky v osobních financích: Lepší bankovní služby pro neslyšící a nevidomé

Nový bankomat poprvé představil veřejnosti koncem června roku 1967 v pobočce Barclays Bank v severním Londýně. Automat tehdy vydával jednu desetilibrovou bankovku po vložení děrného štítku a PIN kódu. Pro větší částky se muselo použít více štítků. Přístroj už ale zobrazoval pomocí otočného válce pokyny „vložte kartu“, „zadejte váš PIN“ či „odeberte peníze“.

Čtyřmístný kód

Shepherd-Barron původně uvažoval o šestimístném PIN kódu. Rozhodnutí však změnil poté, co si jeho manželka stěžovala, že šest čísel je příliš mnoho na zapamatování. „Přes kuchyňský stůl mi řekla, že si dokáže zapamatovat jen čtyři čísla. Takže díky ní se čtyři čísla stala světovým standardem,“ konstatoval Shepherd-Barron.

Na rozdíl od prvního pokusu v USA se londýnský bankomat ujal velmi dobře, veřejnost byla nadšená. A tak bankomatů začalo rychle přibývat a rovněž se instalovaly v jiných zemích, například ve Francii, Švýcarsku nebo Švédsku.

Pokud byste dnes šli okolo místa, kde byl v Londýně zprovozněn první bankomat, téměř stoprocentně byste si ho všimli – Barclays totiž nechala automat, který je na místě toho úplně prvního, k jeho padesátému výročí pozlatit.

PSALI JSME:
Robot nahrazuje lidi a testuje za ně bankomat

Prosinec 1989

Do tehdejšího Československa dorazila bankomatová vymoženost až v roce 1989. Úplně první začal fungovat ještě před pádem komunistického režimu v tehdejší České státní spořitelně na Václavském náměstí. Původně ho mohli používat pouze zaměstnanci banky, až v prosinci 1989 se zpřístupnil i veřejnosti.

„Největší rozdíl?  Bankomat pracoval v off-line režimu. Nedokázal tedy sám zjistit, kolik mají klienti zrovna na účtu, natož abyste se ho sami zeptali na zůstatek. Umožňoval jenom výběr hotovosti do limitu 1000 korun za jeden den, což byla zhruba třetina průměrné mzdy,“ uvedl server Peníze.cz.

„Bankomat tedy mohl vydat peníze i tomu, kdo jich na účtu neměl tolik. Údaje se aktualizovaly jenom jednou denně prostřednictvím disket – tedy ručně. Na nich bylo mimo jiné zaznamenáno, kolik lidem zbývá na účtu, nebo třeba seznam blokovaných karet,“ napsal server.

První online bankomat v Česku i celé střední a východní Evropě zprovoznila v únoru 1992 Komerční banka v pražské ulici na Příkopě, dnešním sídle České národní banky. Díky připojení k síti už dokázal pružněji zjistit aktuální zůstatek na účtu. V současnosti funguje po celé zemi zhruba 5,5 tisíc bankomatů, přičemž nejvíce jich má Česká spořitelna.

PSALI JSME:
Motoristé do prvního českého drive-up bankomatu vkládají více peněz, než kolik z něj vyberou

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB