Cesta Evropy k nezávislosti na ruských energiích bude dlouhá a strastiplná

Názor
Spojené státy letos představují největšího světového vývozce zkapalněného zemního plynu. Proto hrají zásadní roli při odklonu Evropy od dodávek ruského plynu. Ať už tento případný odklon bude dobrovolný, nebo daný jednáním Ruska. Například středeční požadavek Ruska, ať mu evropští odběratelé platí za plyn v rublech, je pro většinu Evropy nepřijatelný a může vést k vypovězení smluv o dodávkách plynu.
Spojené státy letos představují největšího světového vývozce zkapalněného zemního plynu. Nicméně ani patnáctimiliardové navýšení dovozu do Evropy zdaleka nemůže stačit na odstřižení EU od ruského plynu. Ilustrační foto: Pixabay.com

Dnes se USA s EU dohodly na navýšení dodávek zkapalněného plynu o minimálně 15 miliard metrů krychlových. To je solidní navýšení. Vždyť v dosud rekordním roce, loňském, činily americké dodávky zkapalněného plynu do EU celkem 22 miliard metrů krychlových.

Nicméně ani patnáctimiliardové navýšení zdaleka nemůže stačit na odstřižení EU od ruského plynu. Plynovody totiž Rusko ročně dodává Evropě 150 miliard metrů krychlových. Tedy desetinásobek objemu, jenž odpovídá navýšení, na němž se dnes Washington s Bruselem dohodly. Dalších až 18 miliard metrů krychlových plynu pak navíc Rusko Evropě zajišťuje ve zkapalněné podobě.

Sama EU loni dovezla z Ruska celkem 155 miliard metrů krychlových plynu. Po ruské invazi na Ukrajinu by ale ráda dvě třetiny, lehce přes 100 miliard metrů krychlových, tohoto dovozu „zrušila“. K tomu ovšem potřebuje záložní zdroj.

I pokud by nakonec dovoz z USA odpovídal 50 miliardám metrů krychlových ročně, stále to znamená jen poloviční pokrytí tímto záložním zdrojem. Navíc USA zjevně zatím nemají jasno ani v tom, jak zajistí dnes dojednaných dodatečných 15 miliard metrů krychlových plynu.

PSALI JSME:
USA vyvážejí historicky rekordní objem plynu. Míří hlavně do Evropy

Břidliční těžaři ropy a plynu v USA už od loňska jen vlažně reagují na apely Bílého domu, ať svoji těžbu navýší. Bidenova administrativa je o to žádá, neboť by ráda docílila snížení cen pohonných hmot. Příliš drahé pohonné hmoty totiž mohou v blížících se volbách do Kongresu nahrát republikánům. Navíc výhledově mohou ohrozit Bidenovo znovuzvolení.

Přesto se Bílému domu zatím těžaře v USA přesvědčit nedaří. Těžaři chtějí svoji produkci navyšovat jen postupně, neboť se obávají cenové války v kartelem OPEC a jeho spojenci v čele s Ruskem. Břidličným těžařům v USA se totiž těžba vyplácí až od vyšší úrovně ceny ropy nebo plynu na světových trzích.

Pokud by cena daných surovin klesla, třeba v důsledku navýšení těžby ropy ze strany Saúdské Arábie, hrozí, že jejich navýšené investice nepadnou na úrodnou půdu a oni místo toho padnou do ztráty. Jako se to stalo už vícekrát v nedávné minulosti.

Výrazné snížení energetické závislosti EU na Rusku je tak i po dnešní bruselské dohodě EU a USA stále jen „hudbou budoucnosti“.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Česko by zastavení dodávek ruského plynu významně poznamenalo

Zavřít reklamu ×
  1. Evropa se bez energetickych surovin obejde ale za jakou cenu. Na všem vydělá USA a nejsilnějším hráčem bude Čína ,Indie a další Asijské země. Vše se již připravilo před deseti lety. V r.2028 zkončí mandat USA na Německé, Japonské, Jihokoreské, Italské strategické suroviny, potom se budem divit.

    • Podle typu zbraní a jejich umístění na zubožene Ukrajine je jasné že tato nestabilní zem byla zneužita vírobci zbraní západu jako zkušebna „“ průzkum bojem „“ řekl by voják!! Přece tak blízko hranic Ruska a bašty pravoslavné církve nemohlo Rusko čekat až se náplní i “ Trumenova doktrína “ Ano byla napsána v r 1947 , ale způsob je stejný. Navíc když je ohrožena hegemonie Dolaru a Juan nabírá na síle a zlatý standard ohrožuje tiskárny peněz.Takže logiku prosím!!??

  2. Musíme si uvědomit, že globalizace vytvořila jiné lídry světa. Čína pochopila před 30 lety jaká šance se naskýtá ve světové ekonomice. Západ spal na vavřínech a ČÍNA se snažila jak se říká ve dne i v noci. Rus to s cenou komodit také nepřeháněl a ukolébavka jela na plno. Důvěra v Rusa byla vysoká ,a investice do Ruska byly nadstandartní hlavně do odvětví pro Rusa neatraktivní. Dnes má Rus všechno vybudováno ,tak ještě ten rubl upevnit . Ukrajina bez Dombasu je pro západ jen danajský dar. Přeci jen je to z Kyjeva blíž do Moskvy než do Bruselu a to bude v budoucnosti vždy rozhodující.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Lodní trhy podtrhují obavy o růst

V lodní dopravě se uskutečňuje 90 procent světového obchodu, což z ní činí barometr v reálném čase. Sazby za přepravu suchého nákladu i kontejnerovou přepravu klesly ze svých pandemických maxim (viz graf níže, pozn. …

Ceny ropy se rychle vrací níž, Saúdům navzdory

Navzdory nedělní schůzce zemí OPEC+, kde Saúdská Arábie oznámila, že v červenci jednostranně omezí produkci o milion barelů denně, se ropa obchoduje níž. Toto rozhodnutí mělo teoreticky podpořit růst cen, ale jejich …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB