Čeští dlužníci ulévají peníze i v Německu, říká prezident exekutorů

Rozhovor
Dlužníci pořád hledají obezličky, i když mají možnost požádat soud o odpuštění svých dluhů. Skrývají majetek do svěřenských fondů nebo ulévají peníze na účtech v Německu, a naopak němečtí neplatiči je schovávají u nás. A jak například na neplatiče nájemného? Preventivně doložkou o vystěhování sepsanou u notáře. To vše říká v rozhovoru pro FAEI.cz nový prezident Exekutorské komory JUDr. Vladimír Plášil.
Od letošního března je novým prezidentem Exekutorské komory České republiky JUDr. Vladimír Plášil. Foto: ekcr.cz

Kolik pohledávek v exekucích se dnes v průměru vymůže po všech těch regulacích a bezbřehé ochraně všech dlužníků bez rozdílu, zda jsou to nešťastníci nebo filutové?
Podle našich odhadů je to alespoň dvacet procent. Je to ale relativní. Pokud máte povinného dlužníka s padesáti exekucemi, a ještě jsou v pořadí přednostní oprávnění, tak jen těžko můžete čekat, že dostanete zpět dvacet procent toho, co vám dluží. U takových případů nelze hovořit o prakticky žádné úspěšnosti. Celková čísla úspěšnosti vymáhání v exekucích jsou ale pořád podstatně vyšší, než u celní a finanční správy.

To je ale překvapující, že soukromí soudní exekutoři jsou úspěšnější ve vymáhání než berňák, který má tolik různých zdrojů, nástrojů, oprávnění. A jak ukázal i Andrej Babiš a jeho vrchní daňový výběrčí Janeček, když na někoho zacílili, dokázali ho pořádně zakleknout. Tak čím to, že je finanční správa méně úspěšná, než exekutoři?
Správce daně překvapivě nemá celostátní evidenci exekucí, mají to jen na krajské úrovni. Finanční správa má naopak podle daňového řádu méně možností; dělají to na referentské úrovni. Exekutoři jsou zkrátka většinou rychlejší. Troufám si říci, že exekutoři jsou efektivnější, protože jsou motivováni k tomu, aby exekuci vyřídil co nejrychleji.

PSALI JSME:
Špatná zpráva pro věřitele: Exekuce ztrácejí účinnost

Před osmi deseti lety ale měli exekutoři mnohem větší úspěšnost, nějakých 60 procent pohledávek z dlužníků dostali. Není to tedy přece jen značný propad ve vymahatelnosti práva?
Byla to extrémní čísla, ale k jejich interpretaci jsem byl vždy zdrženlivý. V některých segmentech to tak mohlo být, ale ne u všech typů pohledávek. Když soukromí exekutoři začínali, tak bylo navrstveno obrovské množství nevymahatelných pohledávek. To byl právě jeden z důvodů proč stát část svých pravomocí přenesl na soukromé exekutory. Úspěšnost soudních úředníků byla někde i pod třemi procenty z uplatněných pohledávek.

Připomeňme si prosím, kdy vlastně soukromí soudní exekutoři začali…
Bylo to v roce 2001.

Mnohým dlužníkům vskutku není co brát. Podle statistik je jich asi sto padesát tisíc. Jsou to osoby s tuctem a více exekucemi. Na sympoziu Stálé konference českého práva jste uvedl, že rekordmanem je muž s 250 exekucemi. Co ale s takovými lidmi?
Je otázka na kolik z nich jsou opravdu už nemajetní, a kdo z nich majetek má, ale někam ho vyvádí.  Vidíme také, že dlužníci si zakládají účty v Drážďanech nebo Saské Kamenici, nechají si tam vystavit platební kartu a v klidu si žijí, i když zde by měli podle rozhodnutí soudu platit své dluhy.

PSALI JSME:
Češi se propadají do stále hlubšího předlužení. Tři a více exekucí má skoro půl milionů lidí

Počkejte! Jsme přece v Evropské unii, která je postavena na principu volného pohybu osob a kapitálu; tedy lze dovodit, že i práva potvrzená národním soudem jsou vymahatelná v rámci celé EU. To nemůžete obeslat německé exekutory, aby českému povinnému dlužníkovi účet v Drážďanech obestavili a provedli z něho srážky, když už český soud věřiteli pohledávku posvětil?
Nemůžeme, bohužel. Evropské společenství by tuto disproporci mělo řešit. Věřitel samozřejmě může zahájit exekuční řízení i v Německu podle tamních předpisů, tedy pokud se vůbec dozví o tom, že dlužník má účet v Německu. Je pravda, že čeští exekutoři takto vymáhají pro řadu německých věřitelů, kteří zjistili, že jejich dlužníci se přesunuli do České republiky, kde si dobře žijí. A tak na ně vedeme i zde exekuce.

Takže ale účet v Německu není úplně stoprocentní schovávačka před vámi?
Pokud to věřitel zjistí, tak se může obrátit na německou státní exekuční službu. Ta je bohužel dost pomalá. Udělají jednou za měsíc lustraci, naúčtují si 43 eur a tím to pro ně končí. Je v tom strnulost státního úředníka.

I pořádkumilovní Němci tedy mají své nedobytné neplatiče?
Samozřejmě, mají. Ti jsou všude, nejen u nás. Dokonce v evropském srovnání Češi ještě nedluží tolik jako se dluží v některých jiných zemí Evropy. Nejsme ani na tom zase tak špatně z hlediska tzv. příjmové chudoby v evropském kontextu. Do Rumunska, Bulharska, Portugalska mají Češi daleko z hlediska míry příjmové chudoby.

PSALI JSME:
Majetek svěřenského fondu je právně absolutně vyčleněn od zakladatele

Tvůrci občanského zákoníku tvrdili, že svěřenské fondy jsou hlavně pro zajištění vůle zůstavitele v otázkách dědictví. Slouží tedy opravdu i k vyvádění majetků?
Ano. Myslím, že to brzy bude cílem pozornosti finančních úřadů, poněvadž je to jedna z cest, jak majetek ulít. Potom je na katastru nemovitostí u domu napsáno, že je vlastněn fondem, i když je zřejmé, že ho má a disponuje s ním konkrétní člověk, ale exekučně je to nepostižitelné, protože právně jeho dům není.

Kdokoliv může založit svěřenský fond. Majetek patří fondu. Ten založí zakladatel, ale není jeho. Výnosy patří obmyšlenému, ale majetek také není jeho. Fond spravuje správce podle pravidel, které v neveřejné smlouvě nastaví zakladatel. Správce také není vlastník. Přitom zakladatel může jako obmyšleného určit i sám sebe. Podle místopředsedy Nejvyššího soudu Romana Fialy (psali jsme) „je něco ničí.“ Trefné, že ano?
Přesně tak. V každé zákonné úpravě se vždy hledají skulinky.

Všiml jsem si, že nemovitosti v exekučních dražbách bývají často zrušeny, což případné kupující, jejichž peníze by mohly dluhy umořit, odrazuje. Proč se dražby ruší?
Většinou kvůli zahájení insolvenčního řízení nad dlužníkem, lidově řečeno osobní bankrot. Záleží pak jak to dopadne. Oddlužení může soud odmítnout nebo exekutor může soudu dát návrh na předběžné opatření, aby se dražba mohla dotáhnout do konce. Jako dražitelé se hodně přihlašují realitní kanceláře, kteří potom, pokud nemovitost získají, posílají dále za jinou cenu.

PSALI JSME:
„Žádají o bankrot, ale jezdí v mercedesu,“ říká o některých dlužnících právnička Daniela Kratochvílová

Co má dělat majitel bytu, když mu nájemník neplatí, a navíc se odmítá i po třech měsících odstěhovat?
Rozumné je vybrat od nájemníka kauci, prověřit si ho v databázi exekucí, ale i průběžně. A pak k nájemní smlouvě formou notářského zápisu zakotvit, že nájemník souhlasí v případě neplacení nájmu s vystěhováním. Nemusí se pak dávat žaloba na vyklizení a čekat na soud.

To umíte vystěhovat neplatiče z bytu?
Ano, to děláme.

Co má tedy vlastník bytu chtít, aby nájemník podepsal, když začíná nájem? Například větu, že nájemník souhlasí s tím, že neuhradí-li nájem ani po třech měsících, bude na své náklady vystěhován soudním exekutorem?
Zhruba toto by mělo být u notáře sepsáno. Jmenuje se to dohoda o souhlasu k vykonatelnosti.

PSALI JSME:
O práci exekutora není zájem a vymahatelnost klesá

Co si vy osobně myslíte, že by věřitelé exekutorům platili zálohy bez ohledu na výsledek vymáhání a exekutoři měli navíc jistý okruh dlužníků díky uzákoněné územní spádovosti? Věřitel by si nemohl exekutora vybrat podle jeho úspěšnosti, a to v zemi, kde se ještě nedávno horovalo pro co největší možnost svobody rozhodování.
Zálohy bych nespojoval s místní příslušností, tzv. teritorialitou. Zálohy bych zavedl každopádně. A co se týče teritoriality, chybí vyhodnocení, k čemu by vlastně vedla. Se zálohami by se exekutorům pokryly alespoň paušální výdaje, stejně jako když jdete k advokátovi.

Exekutoři už tolik nevydělávají?
Prosím vás, to, co se uvádí, jsou nesmysly. Třeba jako dřívější ministr spravedlnosti, který vypustil, že máme platy kolem 800 tisíc měsíčně. Stát odměny exekutorům několikrát snižoval. Vždyť nemáme obsazeny ani všechny exekutorské úřady. Teď čtyři kolegové rezignovali, povedlo se obsadit pouze dva úřady.

Jindřich Kolomazník

Zavřít reklamu ×
 1. Kdyby exekutoři:
  1) nelikvidovali lidi, tak by se nikdo nesnažil o obezličky. Když dlužíte třeba 20 000, musíte to zaplatit hned. Na splátkový kalendář nikdy nepřistoupí, stejně jako banky či stát. Takže si musíte peníze půjčovat u podloudných lichvářů a zaženou Vás opět hlouběji.
  2) dodržovali zákon tak by na ně nikdo nebyl naštvaný. Mně například nezákonně obstavili celý majetek, včetně firem a firemních účtů. Když se ukázalo, že jsem nic nedlužil, ale můj nájemník, trvalo několik měsíců, než to zrušili. A postih žádný. Prý to udělali pro jistotu!?!?

 2. zapomelo se v clanku na dost dulezitou vec a to prave to vymahani priklad za dluh 860Kc chce exekutor 48960Kc tohle uz s vymahanim nema nic spolecneho a pak ze nni exe prachac? ale je pac to krade lidem v nouzi na tohle by se mel konecne nekdo zamerit zkorumpovana vlada toto nevyresi sama v te lichve jede nejdrive je treba resit vyse exekuce pak muzete psat clanky jako je tento…myslite ze to po tomto astronomickem cisle za maly dluh ma dluznika bavit asi tezko …vyhledejte si kolik se plati exekuce prave v jinych zemich jen u nas je to mafie obrich rozmeru co si dela co chce….

  • Zatím vím o rekordní exekuci z 4060 Kč nezaplacených úroků a po přeprodeji pohledávky do Švýcarska 51 000 000 Kč za 12 let aniž by povinný o exekuci věděl.

   • Tak za tri nezaplacene listky -clovek jeden se stehoval a zapomel na to mu prislo domu od exekutora aby zaplatil sto dvacet tisic listky mely cenu 36 kc dobry ne?Zlodeji prasivy i ze statem zlodejskym videla jsem to u souseda na vlastni oci

 3. Z poloviny práci za exekutory dělají mzdové účetní ve firmách. Firma najme zaměstnance, zaučí a najednou začne chodit hromada exekucí, a vše zařizuje firma.. Zadarmo, pod výhrůžkou pokut apod.

 4. Už vidím ten konvoj dlužníků jak vezou majetek do Němec.Toto může vytrodukovat jen debil krerej okrádá zoufalce i o kolečkové brusle.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Koruna neoslabuje pouze díky ČNB

Závěr týdne byl na devizových trzích nezajímavý. Nejobchodovanější měnový pár na světě se v závěru týdne držel stabilní u 1,055 USD/EUR a navázal tak na klidný kurzový vývoj z celého týdne. Zveřejněná data v průběhu …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB