Čeští pumpaři citelně zlevnili

Analýza
Čerpací stanice v ČR podle aktuálních dílčích pozorování přímo v terénu ve svých cenách zohlednily snížení spotřební daně z pohonných hmot. Vláda o jejím snížení rozhodla na dobu čtyř měsíců, a to v rozsahu 1,50 koruny na litr. Pohonné hmoty by tak mohly zlevnit až o zhruba 1,80 koruny na litr, neboť se snížením spotřební daně klesá také příslušná daň z přidané hodnoty.
Čerpací stanice v ČR podle aktuálních dílčích pozorování přímo v terénu ve svých cenách zohlednily snížení spotřební daně z pohonných hmot. Ilustrační foto: FAEI.cz

Pumpaři ovšem zlevňují spíše méně, o zhruba 1,50 koruny na litr v případě benzínu a o 1,30 koruny na litr v případě nafty. Zlevnění o 1,50 koruny na litr v případě benzínu, pokud by platilo jako průměr pro celou republiku (dozvíme se ve čtvrtek ráno, pozn. aut.), ovšem znamená, že se cena benzínu vrací na úroveň z doby před čtrnácti dny.

Takže snížená daň tak vlastně „vymaže“ cenový nárůst jen za posledních čtrnáct dní. Stát přitom vyjde na miliardu korun měsíčně. Při současném tempu zdražování pohonných hmot v ČR i při zohlednění vývoje cen na surovinové burze v Rotterdamu lze navíc očekávat, že už zhruba za deset dní budou pohonné hmoty v Česku dražší, než byly v úterý. Efekt snížené daně se tedy „smaže“ za deset dní.

Skutečný klíč ke zlevnění pohonných hmot totiž nedrží Fialova vláda, alespoň tedy ne ten v podobě mírného snížení spotřební daně. Klíč drží Rijád. Je to totiž právě Saúdská Arábie, která v tandemu s Ruskem uplatňuje mocný vliv na světové ceny ropy. Od nich se pak odvíjí cena velkoobchodně prodávaných paliv na zmíněné rotterdamské burze, jež je zase určující pro české čerpadláře.

PSALI JSME:
Embargo na ruskou ropu přichází pro Fialovu vládu v nejhorší čas

Saúdská Arábie a Rusko představují dvě vůdčí síly kartelu OPEC+. Ten manipulací s těžbou ropy, prostřednictvím takzvaných těžebních kvót, manipuluje s cenou ropy ke svému prospěchu, resp. ku prospěchu svých členů. Některým ze členů kartelu ale dochází trpělivost s Ruskem. Vadí jim, že Rusko kvůli západním sankcím není s to plnit své těžební závazky.

Kreml totiž musí v důsledku sankcí hledat nové odběratele své ropy místo těch západních, kteří si nechtějí pošramotit pověst obchodováním s podniky válečného agresora. Než se najde dostatečný počet indických nebo čínských náhradních odběratelů ruské ropy, chvíli to trvá. Takže Rusko omezuje svoji těžbu, aby suroviny nevytěžilo tolik, že ji nebude kde skladovat.

Někteří členové kartelu jej právě pro tuto nepružnost chtějí ze systému stanovování těžebních kvót vyškrtnout. Omezení ruské těžby totiž znamená, že země neplní své těžební závazky dojednané v rámci kartelu OPEC+. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov proto ve středu v Rijádu tužil vztahy se svým saúdským protějškem, aby vyškrtnutí předešel.

PSALI JSME:
Ruská ropa z Družby nebude podléhat unijnímu embargu

Kremlu záleží na tom, aby jej Saúdi „nepotopili“. Pokud by ale Saúdská Arábie s vyškrtnutím Ruska nakonec přesto souhlasila, v důsledku vyvázání se ze současného nastavení těžebních kvót bude potenciálně sama moci navýšit těžbu nad rámec současných limitů. Navíc by vyškrtnutí Ruska znamenalo, že ropný pakt Rijád-Moskva se bortí.

Do Saúdské Arábie se chystá také americký prezident Joe Biden. Bude se snažit napravovat pošramocené vztahy. Zejména během předvolební kampaně se totiž do Saúdské Arábie navážel, coby do vyvrhelského státu. Rijád se tak urazil. Pokud by ale Biden Rijádu uměl nabídnout například výhodný obchod se zbraněmi, jež Rijád upotřebí v bojích v Jemenu, vztahy se mohou zase zlepšit.

To vše by obchodníci s ropou započítali do svých úvah. Vyškrtnutí Ruska ze systému stanovování těžebních kvót by jim bylo signálem, že Rijád bude nyní ochotněji vycházet vstříc zájmům administrativy USA.

PSALI JSME:
Benzín v ČR je poprvé od začátku invaze dražší než nafta

A mezi ně kromě oslabení Ruska patří také snížení cen pohonných hmot v USA, jejichž cenový růst tam nyní představuje mocný inflační činitel, který vnitropoliticky oslabuje jak Bidena, tak demokraty, zatímco nahrává „opozičním“ republikánům.

Vyškrtnutí Ruska by tak srazilo cenu ropy Brent na světových trzích z nynější úrovně kolem 115 až 120 dolary za barel na hodnotu kolem 100 dolarů za barel, což by způsobilo zastavení růstu cen pohonných hmot v ČR. Fialova vláda by to pak české veřejnosti mohla prodat jako úspěch svého opatření v podobě snížení spotřební daně. I když ve skutečnosti by šlo o důsledek zlepšení vztahů Rijádu a Washingtonu.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Konec dodávek ruských energií? Bát by se mělo především Česko a jeho sousedi

Zavřít reklamu ×
  1. Kdo může napsat citelně zlevnili???Nezlevnili vůbec,protože během posledních 14 dní uměle zdržovali!!
    Opravdu tady máme novinářskou žumpu,která neustále lže a oblbuje lidi!!!

  2. Jak může autor článku napsat takový blábol?O citelném zlevnění nemůže být ani řeč a některé čerpací stanice nezlevnili vůbec!Je to všechno výsměch a akorát z nás zase někdo dělá hlupáky,jak už to bývá v tomto státě zvykem.V Německu zlevnili benzin až o 8Kč,jak dnes píší Novinky cz.

  3. Dnes jsem tankoval v Plané u Mariánských Lázní naftu za 45.50 Kč takže bez slevy. Vláda lže a čerpací stanice si z ní dělají srandu je mi Fialovi vlády na blití🤮👎

  4. Jenom vláda lže a blafe…….Čerpaři zlevnili ?!?!?!? To je snad legrace….někde dokonce i o 1.50 Kč, neradujme se předčasně…..zítra opět zdraží.!!!! Bohužel žijeme v Česku–

  5. jak zlevnili, ceny zůstaly úplně stejné. a když to vemete kolem dokola, tak tu jak říkají korunu a půl místo korunu padesát nikde v peněžence nepoznáte na 10litrech 15Kč
    A tomu novináři půjčím auto at mi ho natankuje, když tak razantně zlevnili.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daňová škatulata: Od ledna zdraží (skoro) vše

Poradna
Poslanci a následně senátoři schválili novely zákonů, které jsou nezbytné k tomu, aby vstoupil v platnost tzv. konsolidační balíček, představený letos v květnu. Oproti jarním návrhům došlo k několika dílčím změnám, avšak podstata zůstává stejná – od ledna si sáhne hlouběji do peněženky úplně každý. Jakého zboží se nová opatření týkají?