Čeští zaměstnanci jsou spokojení, zaměstnavatelé hledají větší flexibilitu

Průzkum
Krize způsobená pandemií koronaviru přinesla tři zajímavé trendy: Ve srovnání s ostatními zeměmi u nás jen nízký počet zaměstnanců zvažuje odchod ze zaměstnání a start vlastního podnikání, zaměstnanci v důchodovém věku se více obávají odchodu z práce kvůli nedostatku naspořených prostředků na stáří a firmy se začínají intenzívněji přiklánět k flexibilním formám zaměstnávání.
Čeští zaměstnanci jsou spokojení. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Nejnovější statistiky ukazují, že pandemie ekonomicky zasáhla nejvíce lidi pracující ve velkých městech. Právě zde je totiž celých 20 procent zaměstnanců navázáno na turistický ruch a služby a dostává nadprůměrnou mzdu. Těmto lidem ze dne na den zmizela možnost výdělku, velké množství z nich proto začalo hledat práci v jiných segmentech.

Podle nejnovějšího průzkumu Workmonitor společnosti Randstad poměrně nízké procento Čechů (18 %) v porovnání s globálním průměrem (téměř 32 %) i okolními zeměmi našeho regionu (25-30 %) v dnešní nejisté době přemýšlí o startu vlastního podnikání.

Takto nízké procento je srozumitelnější v kontextu dalších zjištění průzkumu, a sice že celých 73 procent respondentů se cítí v zaměstnání spokojeno, neboť vnímá vstřícnost svého zaměstnavatele a má pocit seberealizace.

Tři čtvrtiny českých zaměstnanců uvedly, že se cítí být dostatečně oceňovány a 55 procent je spokojených se svým platem ve srovnání s podobnými pozicemi u jiných společností. Je to i výsledek toho, že v minulém roce se firmy snažily více pečovat o zaměstnance a více pracovaly i na interní komunikaci. Tato péče se nyní projevila ve vysoké míře spokojenosti.

Vliv má i nejistota z budoucnosti a pozvolný růst nezaměstnanosti. Nezaměstnanost přitom neporoste plošně, ale spíš sektorově. Nejvíce v oborech, které byly postižené okamžitě a silně jako letecká doprava, kultura, služby a maloobchod.

PSALI JSME:
Chci dělat něco jiného! Jak Češi mění zaměstnání

Aktuální průzkum Workmonitor přinesl ještě jedno zajímavé zjištění. Více než polovina (52,6 %) zaměstnanců se domnívá, že bude muset odložit svůj odchod do důchodu, protože nemají dostatek důchodových úspor. „I tento aspekt je zesílen aktuálně panující nejistotou z budoucnosti,“ tvrdí Alžběta Honsová ze společnosti Randstad a dodává: „V době velmi nízké nezaměstnanosti nebyl pro důchodce problém najít si brigádu a příležitost k přivýdělku. Je otázka, jak moc postpandemická krize tyto možnosti ovlivní.“

Změny lze zaznamenat nejen v chování zaměstnanců a uchazečů o práci, ale i v přístupech samotných zaměstnavatelů. Poslední dva měsíce, kdy byly firmy nuceny omezit či pozastavit svou činnost, způsobily značný příklon firem k flexibilním formám zaměstnávání. Jde jak o zesílený zájem o agenturní zaměstnance, a to i na kvalifikované pozice (tzv. bílé límečky – pozn. aut.), tak i o tzv. try & hire přístup, kde se lidé zaměstnají nejdříve prostřednictvím agentury a poté, co se osvědčí, jsou převedeni mezi kmenové zaměstnance. Zejména pro nové projekty jsou pak častěji využívání externisté.

PSALI JSME:
Nábor nových pracovníků se přesouvá do virtuálního prostoru

Zavřít reklamu ×
  1. Zkuste se zeptak jakéhokoliv komunisty,zda je v práci spokojený ! Takový nenávistný řev jste ještě neslyšeli ! Ti byli líní už za „svých“ proto lezli do KSČ a ted,když musí poprvé v životě hákovat,mohou se pominout !!!

    • Nejvíce jsou ale z práce flustrováni mladí lidé vychovaní v tom správném duchu. Nikde nevydrží , o pracovních zkušenostech a návycích nemá cenu se vůbec zmiňovat. Do důchodu odcházejí silné ročníky, které nemá kdo nahradit. a tak se do montoven přes pracovní agentury najímají pastevci z rumunska, monongolska atd. Každý, kdo je ochoten pracovat jako agenturní pracovník, by měl být zbaven svéprávnosti, protože agenturní zaměstnanec je prakticky nevolník, zbaven všech práv, které by mu jinak náleželi ze Zákoníku práce jako kmenovému zaměstnanci. Je to prakticky novodobé otrokářství. Stačí si pozorně přečíst smlouvu, kterou uhazečům předkládají k podpisu pracovní agentury.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Nabídka volných pracovních míst klesá

Navzdory nepřesvědčivým výsledkům české ekonomiky v posledním roce a půl se situace na trhu práce rozhodně nijak dramaticky nevyhrotila. Ekonomika byla sice v útlumu, na trh práce přicházeli další lidé, nicméně …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB