Cestovatelský průvodce pro neslyšící nebo ovládání počítače očima? To a mnohem víc přinese konference INSPO 2019

Technologie jsou klíčem ke zlepšení života lidstva, vždy tomu tak bylo a nemění se to ani dnes. Pokrok vědy a techniky usnadňuje každodenní život i lidem se zdravotním postižením. A nejen to, novinky, které 19. ročník konference INSPO 2019 představí, umožní postiženým vychutnat si na vlastní kůži i zážitky, které by jim jinak zůstaly odepřeny. Akci, která se koná 30. března 2019 v Kongresovém centru v Praze, bude moderovat Daniel Stach. Generálním partnerem konference INSPO je již pošesté Nadace Vodafone. 

Konference INSPO, neboli „Internet a informační systémy pro osoby se specifickými potřebami“, se zaměřuje na pomoc lidem s nejrůznějším zdravotním znevýhodněním již téměř dvacet let. V rámci této konference jsou každoročně představovány technologie a IT novinky, které jim usnadňují život.

V minulém roce představila konference OrCam My Eye, světově nejpokročilejší nositelné zařízení, které zprostředkovává umělé vidění pro nevidomé a slabozraké osoby a pro lidi s poruchami čtení, aplikaci Záchranka, která stisknutím tlačítka kontaktuje záchrannou službu a odešle přesnou polohu, nebo malý přístroj The Box One 4ALL vybavený snímači umožňujícími získávat a analyzovat informace z okolí a předávat je uživatelům prostřednictvím jejich chytrého telefonu.

„Organizací naší konference se snažíme každoročně představovat ty nejužitečnější novinky pro lidi, s nimiž se život úplně nemazlil. Hlavním cílem je přiblížit pomůcky z celého světa všem handicapovaným, aby mohli žít zase o něco kvalitnější život,“ vysvětluje Jaroslav Winter, organizátor konference INSPO z BMI sdružení.

A co přinese další ročník?

INSPO 2019, tentokrát s hlavní linkou týkající se umělé inteligence, bude pokračovat ve své dlouholeté tradici a představí inovace pro lidi, kterým komplikuje život vrozená vada nebo nehoda. „Každý si zaslouží vést plnohodnotný život. Pokud to někomu bylo z jakéhokoli důvodu odepřeno, je naší povinností udělat vše pro to, aby se k běžnému životu mohl alespoň co nejvíce přiblížit. Právě proto Nadace Vodafone již tradičně podporuje konferenci INSPO,“ říká Richard Stonavský, předseda správní rady Nadace Vodafone.

Společnost Vodafone dlouhodobě bourá bariéry mezi zaměstnavatelem a zaměstnanci se specifickými potřebami. V nabídce má společnost i pozice, které mohou takoví lidé vykonávat, stačí mít potřebnou kvalifikaci a ucházet se o pracovní pozici. Vodafone osobám se specifickými potřebami vychází vstříc například bezbariérovým přístupem na pracoviště, klouzavou pracovní dobou či možností home office. Všechny výhody představí na INSPO konferenci přímo specialisti HR a nabídnou i poradnu – co očekávat při pohovoru, jak se na něj připravit a proč se nebát oslovit velké zaměstnavatele.

První z letošních novinek je handbike trenažér s rozšířenou realitou. Tato česká pomůcka je světový unikát, který navrhli vozíčkáři pro vozíčkáře. Rozšířená realita vyvolává pocit jízdy po skutečné trati. Kromě toho, že je kolo ovládané rukama ideální nástroj pro sportovní trénink, při kterém si majitelé užijí zábavu, může sloužit i pro domácí sebeterapii. Zároveň bude k vidění i další speciální dopravní prostředek – vozík Freee. Ten využívá samobalancující technologii, díky které nemají vozíčkáři problém cestovat ani v náročných terénech.

K řadě alternativních způsobů ovládání počítače a dalších zařízení, které již byly v minulosti na konferenci představeny, přibude oční komunikátor – skener. To je senzor z dílny českých vývojářů, který kromě již zmíněných funkcí slouží také k hraní her a k podpoře alternativní komunikace. Zařízení je ideálním pomocníkem pro lidi po ochrnutí celého těla nebo ztrátě schopnosti mluvit.

Společnost Benetronic letos představuje nový koncept Chytrá asistence, který s využitím umělé inteligence zvýší samostatnost a nezávislost klientů a celkově zlepší jejich kvalitu života. Jednoduchým vyfocením technického zařízení v místnosti (televize, světlo) dojde k automatickému nastavení inteligentní kompenzační pomůcky (MouthMouse), a pak je možné toto zařízení ovládat dechem, dotykem, pohybem ústy, hlasem či kombinací těchto způsobů.

Nejen o zkvalitnění domácího prostředí, ale také o zážitcích je další ročník konference INSPO. Například online platforma Deaf Travel je unikátním nástrojem pro návštěvu památek a jiných turistických atrakcí prostřednictvím videí ve znakovém jazyce. I ti, kteří by si kvůli svému postižení nemohli cestování naplno užít nebo dokonce vůbec dovolit, mají nyní možnost zažít kulturu bez jakýchkoliv komunikačních bariér.

Kromě toho uslyšíte…

Společnost Microsoft představí svůj program Umělá inteligence pro život bez bariér. Pětiletý grantový program ve výši 25 milionů dolarů je určen neziskovým organizacím, vývojářům, vědcům a vynálezcům, kteří usilují o posílení lidských schopností s využitím umělé inteligence. Smyslem grantu je zvýšení potenciálu postižených na pracovním trhu, zlepšení jejich každodenního života a zkvalitnění komunikačních nástrojů pro lidi, bez ohledu na to, jak slyší, mluví nebo píší. „V Microsoftu věříme, že pokrok v oblasti technologií pomůže zlepšit život více než miliardy lidí s postižením. Cílem našeho grantového programu Umělá inteligence pro život bez bariér je podnítit neziskové organizace, vývojáře či startupy, aby vytvářeli inovativní řešení, jako je třeba bezplatná aplikace pro zrakově postižené Seeing AI. Těším se, že řada takových nápadů přijde i z Česka a Slovenska!“ uvádí Alena Sochorová, ředitelka pro strategii, Microsoft Česko a Slovensko.

Není náhodou, že se tisková konference, na které bylo oznámeno datum konání INSPO 2019, uskutečnila 4. prosince. Termín byl podobně jako v minulých letech vybrán s ohledem na Mezinárodní den zdravotně postižených, který tradičně připadá na 3. prosince.

Organizátorem konference INSPO je BMI sdružení, generálním partnerem Nadace Vodafone, partnery jsou Autocont, ČSOB, Microsoft a Středisko Teiresiás, mediálními partnery ČTK Protext a portál Helpnet.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Tiskové zprávy

Blíží se uzávěrka soutěže Kanceláře roku

Registrace do soutěže Kanceláře roku, která oceňuje výjimečné kancelářské interiéry, jsou v plném proudu. Do 20. prosince 2018 můžete zaregistrovat vaši firmu a získat jedinečné ocenění, které vám přinese mnoho …

Praha upadá do krize nájemního bydlení, v jeho důsledku roste výše nájmů

Krize bydlení v Praze se přesouvá ze segmentu výstavby a prodeje nových bytů do segmentu nájemního bydlení. Poukázal na to včera na Fóru Zlaté koruny Martin Vachek, předseda představenstva Asociace developerů České republiky. Nájemné v posledních měsících rostlo, a stejný trend lze očekávat i v dalších letech. …

Za zboží či služby nezaplatil včas každý šestý Čech

Šestina plateb za nakoupené zboží či služby nedorazila letos k obchodníkům včas nebo vůbec. Z aktuálních výsledků celoevropského průzkumu platební morálky pro společnost EOS KSI navíc vyplývá, že více než dvě třetiny českých dlužníků neměly v době pořízení na danou věc peníze. Polovina je v platební neschopnosti …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Část domácností se řítí do finanční propasti

Hospodaření některých českých domácností je dlouhodobě jen těžko udržitelné. Ačkoli se majetková a finanční situace za poslední dvě dekády celkově zvedla, je tu i jeden hodně rizikový faktor: v porovnání s výší mezd …

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru