Cestovní pojištění k platební kartě. Risk nebo zisk?

Názor
Blíží se čas dovolených a s ním tradičně roste zájem o pojištění. Možná jste se setkali s názorem, že cestovní pojištění uzavírané zvlášť u pojišťoven je zbytečné a bohatě stačí to, které banky nabízejí k platebním kartám. Jestli uvažujete nad tímto typem pojištění, přečtěte si, jaké jsou jeho plusy a mínusy.
Pojištění ke kartě často kryje také potomky do 18 let věku nebo partnera dlouhodobě žijícího v domácnosti s držitelem karty. Foto: Pixabay

Hlavní výhodou cestovního pojištění k platební kartě je, že se o něj prakticky nemusíte starat. Uzavírá se jednorázově a na delší dobu, zpravidla jeden rok. Nejvíce ho proto ocení odpůrce „papírování“ a ten, koho pojištění zkrátka nebaví řešit. Zajímavé je i pro každého, kdo cestuje do zahraničí často nebo dokonce pravidelně.

Cestovní pojištění k platební kartě může sloužit v podstatě jako „pojistka“ pro případ, že se klient zapomene pro svoji zahraniční cestu pojistit. Výhodu má ale hlavně pro ty, kteří cizí země navštěvují často, třeba pracovně, a sjednávání nové smlouvy při každé cestě by bylo ztrátou času, energie a peněz.

PSALI JSME:
Jeden den v zahraničí – pojistit se či ne, to je, oč tu běží

Na služební cestu stačí, na sport vždy nemusí

Dalším benefitem je přehlednost a jednoduchost produktu. Jeho obsah je u všech bank velmi podobný. Všechny nabízejí krytí léčebných výloh, ve většině případů také úrazu, odpovědnosti za škodu, právní pomoc a pojištění zavazadel. Přemýšlet nemusíte také nad tím, kam cestujete, v tomto případě totiž odpadá rozdíl mezi cílovými zeměmi. Pojištění platí po celém světě bez rozdílu.

Problém ale může nastat, pokud se během pobytu v zahraničí chystáte sportovat, anebo věnovat adrenalinovým aktivitám – ty méně časté většinou nebývají pojištěny. Dejte si pozor také na to, že některé banky u tohoto typu pojištění vybírají spoluúčast, která je u běžného cestovního pojištění vždy nulová.

PSALI JSME:
Láká vás na dovolené zorbing, rafting, canoyning? Pozor na výluky v pojištění

Pozor na nízké limity a délku pobytu

Cestovní pojištění k platební kartě vítězí z hlediska financí. Měsíční platby se zpravidla pohybují v řádu desítek korun, ročně za něj tedy zaplatíte od 240 po zhruba 1 500 korun. Přitom na minimálně 200 korun vyjde běžné turistické pojištění sjednané pro sedmidenní zahraniční pobyt. Ruku v ruce s nízkou cenou pojistného jdou ale také nízké limity pojistného krytí.

Zvláštní pozornost je třeba věnovat částkám, které se v případě pojistné události proplácí. Například léčebné výlohy u cestovního pojištění k platebním kartám se pohybují kolem částky 1 500 000 korun, což je v případě závažnějšího zdravotního problému nedostatečné. Pro případ letní dovolené u moře se doporučuje krytí alespoň tři miliony, v případě aktivní letní nebo zimní dovolené alespoň pět milionů.

Pojištění ke kartě často kryje také potomky do 18 let věku nebo partnera dlouhodobě žijícího v domácnosti s držitelem karty. To se může na první pohled jevit jako výhodné, komplikovanější už to může být právě z hlediska limitů krytí. U některých pojištění se totiž počítají limity krytí na každou osobu zvlášť, u jiných ale platí stanovené částky pro všechny osoby dohromady.

Dalším zádrhelem může být pro vášnivé cestovatele maximální délka pojištění pro jednotlivou cestu, po kterou je pojištění tzv. aktivní. Tou bývá obvykle 60 až 90 dní, přičemž po uplynutí stanoveného časového limitu přestává pojištění platit.

PSALI JSME:
Už doma můžeme předejít prázdninovým zahraničním malérům

Kde si ho sjednat

V první řadě zjistěte, jaký produkt nabízí vaše banka. Postrádalo by smysl, hlavně z hlediska financí, otevírat si nové konto u jiné společnosti jen kvůli cestovnímu pojištění. Pokud byste měli o pojištění zájem, počítejte se smluvním úvazkem zpravidla na dobu jednoho roku s možností prodloužení.

U těchto smluv dochází k automatické prolongaci. To znamená, že nesdělí-li držitel platební karty bance alespoň šest týdnů před uplynutím pojistné doby, že o další trvání pojištění nemá zájem, jeho smlouva se prodlužuje za stejných podmínek o další jeden rok.

PSALI JSME:
Doklady, nehody i úmrtí. Konzuláty mají během léta napilno

Cestovní pojištění k platební kartě

Výhody

Cena
Bez starosti s opakovaným sjednáváním
Jednoduchost a přehlednost
Platí ve všech zemích
Zpravidla kryje potomky, případně i další členy domácnosti
Výhodné pro aktivní cestovatele

Nevýhody

Nízké limity pojistného krytí
Omezený rozsah rizik
Absence pojištění při provozování konkrétních sportů a adrenalinových aktivit
Případná spoluúčast
Omezení délky pobytu v zahraničí

Autor je ředitel služby DOK
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Není lyžování jako lyžování. Na co pojišťovny pohlížejí jako na riziko

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Pojištění

Změny v povinném ručení se dotknou i vás

Kdo si myslel, že jsme si všechny změny v legislativě odbyli se začátkem roku, měl by zbystřit. S dubnem nám do života vstupují nová nařízení ohledně povinného ručení. Povinnost se rozšiřuje na více druhů vozidel, …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

Analýza
Směnný kurz české koruny je v posledních letech velmi dynamický a mění se v závislosti na několika nejdůležitějších faktorech: Úrokovém diferenciálu, ekonomická síle, politické stabilitě, tržnímu sentimentu a mezinárodnímu obchodu.