ČEZ je letos propadákem pražské burzy. Navzdory lepším, než očekávaným výsledkům

Názor
Akcie ČEZ reagují pozitivně na dnešní ranní oznámení hospodářských výsledků společnosti za první pololetí. Přidávaly dnes zhruba 1,4 procenta, pak však nárůst částečně korigovaly. Za poslední tři dny jsou nahoře o zhruba tři procenta. I tak však akcie ČEZ patří k těm, jež jsou na pražské burze letos nejméně výkonné. Od počátku roku ztrácí zhruba 0,4 procenta. Naproti tomu například akcie CETV zhodnotily za stejné období o 74 procent, akcie Avastu jsou o více než deset procent výše než letos na Nový rok.
Vyšší ceny velkoobchodní elektřiny se budou v hospodářských výsledcích ČEZ projevovat postupně, tedy i v dalších čtvrtletích během nadcházejících dvou až tří let. Foto: Depositphotos.com

V podstatě na maximu za celé období od září 2015, tedy za poslední takřka čtyři roky, je však takzvaná cílová cena akcií ČEZ. Ta vychází z odhadů jednotlivých analytiků, českých i mezinárodních, kteří se snaží posoudit, za kolik za akcie společnosti budou prodávat zhruba za rok touto dobou.

Akcie ČEZ se aktuálně prodávají za 533 korun za kus, analytici v souhrnu věří, že za rok touto sobou se budou prodávat přibližně za 600 korun za kus. Za tolik se akcie ČEZ prodávala naposledy v první polovině roku 2015.

Hospodářský výsledek ČEZ za druhé letošní čtvrtletí překonal z hlediska ziskovosti očekávání analytiků, o čemž svědčí právě i dnešní růst ceny jeho akcií. Lepší než očekávaný je i výsledek za celé první pololetí. I v druhém pololetí bude hospodaření ČEZ svědčit vyšší cena elektřiny. Cena velkoobchodní elektřiny postupně roste ze svého dna, na kterém se ocitla v roce 2016.

PSALI JSME:
Stát dostane od ČEZ kvůli nízké dividendě o miliardy méně

Vyšší ceny velkoobchodní elektřiny se budou v hospodářských výsledcích ČEZ projevovat postupně, tedy i v dalších čtvrtletích během nadcházejících dvou až tří let. Klíčovým důvodem růstu ceny velkoobchodní elektřiny jsou zdražující emisní povolenky Evropské unie.

Cena emisních povolenek se letos ve druhé polovině července ocitla na svém historickém maximu, když se povolenka na vypuštění jedné tuny oxidu uhličitého prodávala za bezmála třicet eur. Za posledních dvanáct měsíců vzrostla cena jedné povolenky o bezmála 48 procent.

S růstem cen velkoobchodní elektřiny a růstem zisků ČEZ jde ruku v ruce také postupné zdražování elektřiny domácnostem. Ta je za poslední rok výše o zhruba deset procent, během dalších dvanácti měsíců zdraží zhruba o pět procent. Zdražovat ale bude i v následujících letech.

Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Elektřina letos opět zdraží a znatelně zdražovat bude i v příštích letech

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB