ČEZ zdraží elektřinu o takřka 84 procent, na faktuře si domácnosti připlatí zhruba třetinu

Zhruba 2,5 milionu odběratelů elektřiny od společnosti ČEZ, jejího největšího dodavatele v ČR, si od Nového roku pořádně připlatí. Elektřina v nejběžnější sazbě D02 totiž zdraží z 1700 na 3120 korun bez DPH za jednu megawatthodinu, tedy o takřka 84 procent. 
ČEZ zdraží elektřinu o takřka 84 procent, na faktuře si domácnosti připlatí zhruba třetinu. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Sazba D02 je určena pro domácnosti, které elektřinu využívají ke svícení nebo pro provoz běžných spotřebičů, jako je lednička, pračka nebo myčka. Domácnosti, které využívají elektřinu také třeba pro ohřev vody nebo k vytápění bytu, nepatří mezi nejběžnější klientelu ČEZ a uplatňují jiné sazby.

Zdražení elektřiny o 84 odráží růst velkoobchodní elektřiny. Její cena letos stoupá v řádu až stovek procent. ČEZ přenáší na zákazníky nižší nárůst, neboť z důvodu dřívějšího předkoupení energie v době nižších cen nemusí zatím na zákazníka přenášet zdražení kompletně. Pokud však budou vyšší velkoobchodní ceny na burzách přetrvávat, bude muset promítat toto zdražení do cen pro maloodběratele postupně i v dalších letech.

Kolik zaplatí odběratel elektřiny ČEZ v roce 2022   
sazba D02, roční spotřeba 1,3 megawatthodiny, spotřeba elektřiny za cca 14 190 Kč ročně včetně DPH  
ceny včetně DPH 
Neregulovaná složka (daná vývojem ceny elektřiny na burze, ovlivnitelná třeba fixováním): 
Silová elektřina (proud vyrobený v elektrárně) 35,3 % 5 024 Kč
Pevná platba za odběrné místo 9,1 % 1 292 Kč
Složka regulovaná Energetickým regulačním úřadem (odhad) 
Distribuční poplatky 33,2 % 4 718 Kč
Poplatek za příkon 10,4 % 1 481 Kč
Příspěvek na obnovitelné zdroje elektřiny 9,3 % 1 318 Kč
Platba provozovateli přenosové soustavy 1,5 % 206 Kč
Platba státu za organizaci trhu s energiemi 0,5 % 74 Kč
Daňová složka 
Ekologická daň z elektřiny (28,3 Kč/MWh) 0,5 % 75 Kč

Celková platba za elektřinu však pro běžnou domácnost odebírající elektřinu ČEZ vzroste nikoli o 84 procent, ale „jen“ zhruba o třetinu. Důvodem je to, že cena velkoobchodní elektřiny tvoří na finálním účtu pouze zhruba 35 procent ceny (viz tabulka).

Složky regulované Energetickým regulačním úřadem tvoří více než polovinu finální platby za elektřiny. Úřad své nové ceny pro příští rok teprve ještě zveřejní, neměly by se však příliš lišit od letošních.

Proto je v ilustrativní tabulce uvedený zatím pouze odhad cen v regulovaných jednotlivých položkách. Tabulka také nepředpokládá, že by v příštím roce byla například snižována sazba DPH, odpouštěn příspěvek za obnovitelné zdroje či podnikány jiné kroky ze strany vlády ke zmírnění dopadu prudce zdražujících energií na peněženku konečného odběratele.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Zafixované ceny energií má polovina domácností

Zavřít reklamu ×
  1. Na ČTK je článek „Stát, jako většinový majitel může ČEZu dát pokyn aby se vyvázal z německé burzy“. Problém je právě v té burze, kde cenu elektřiny šponují spekulanti. Proč to stát neudělá? K vůli hněvu Bruselu anebo že si to nepřejí menšinoví akcionáři, chtiví větších divident?

  2. Problém je pouze v Bruselu,která zakazuje provoz všech elektráren na uhlí a jádro,zároveň podporuje elektrické auta aby se co nejvíc navýšila poptávka po elektřině.V Americe se docela v tomto ohledu chechtají nám Evropanům jak jsme hloupý. Zrušte europarlament a je vše v pohodě.Následně stačí zrušit emisní povolenky a je vše v pohodě!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Spotřebitel

České hospody a restaurace se bouří

V souvislosti s nynějším opětovným zpřísňováním protipandemických opatření se mnozí provozovatelé restaurací a hospod bouří a varují, že nebudou dbát povinnosti prověřovat bezinfekčnost svých hostů. Provozovatelé …

Zafixované ceny energií má polovina domácností

Šetření výzkumné agentury STEM/MARK mezi zástupci domácností, kteří mají přehled o energiích, ukázalo, že přibližně polovina tuzemských domácností má ceny zafixované. Vyplynulo to z reprezentativního průzkumu …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB