Chaotický vládní balíček. Kabinet prezentuje odlišná čísla než ministerstvo financí

Analýza
Vládní konsolidační balíček by měl vést ke snížení schodku státního rozpočtu na 210 miliard v příštím roce a na 160 miliard v roce 2025, předpokládá vláda. Návrh zákona k balíčku, který zveřejnila v pondělí, ale působí chaoticky.
Odhady vlády nekorespondují s nejnovější prognózou makroekonomického a fiskálního vývoje, kterou ministerstvo financí publikovalo letos v dubnu. Ilustrační foto: Ministerstvo financí

Vláda totiž na různých místech téhož návrhu pracuje s různými odhady efektu balíčku na snížení schodku státního rozpočtu. Navíc její odhady evidentně nekorespondují s vlastní nejnovější prognózou makroekonomického a fiskálního vývoje. Tu ministerstvo financí publikovalo letos v dubnu.

„Po přijetí a realizaci všech opatření v rámci konsolidačního balíčku 2024 bude možné schodek státního rozpočtu v roce 2024 snížit na 210 miliard korun a v roce 2025 konsolidační opatření v úhrnu snižují schodek o dalších cca 50 miliard korun,“ uvádí se ve vládní zprávě k dopadům balíčku, jež je součástí návrhu příslušného zákona k němu.

Vláda v této dopadové zprávě přitom současně deklaruje, že cílem návrhu zákona je snížit schodek státního rozpočtu v roce 2024 o 94,1 miliardy korun a za roky 2024 a 2025 dohromady o 147,5 miliardy korun.

PSALI JSME:
Vládní balíček? Podle čerstvého průzkumu je „nelogický“, vláda by měla komunikovat lépe

Dvě věci jsou zarážející a bez dalšího osvětlení působí chaoticky. Zaprvé, zatímco vláda v dopadové zprávě k návrhu zákona uvádí zmíněné částky 94,1 miliardy korun, resp. 147,5 miliardy korun, ve zprávě důvodové a rovněž ve zprávě předkládací, které jsou součástí téhož návrhu zákona k balíčku, prezentuje odlišná čísla.

Konsolidační balíček má totiž podle těchto dvou zpráv snížit záporné saldo státního rozpočtu v roce 2024 o 97,8 miliardy korun a za roky 2024 a 2025 pak dohromady o 151 miliard korun. Jde o tři až čtyři miliardy výraznější snížení schodku, než jaké vláda dosud avizovala i než jaké uvádí ve zmíněné dopadové zprávě zveřejněné v pondělí.

Zadruhé, nejnovější, dubnová prognóza ministerstva financí počítá se schodkem veřejných financí v roce 2024 celkem 235 miliard korun. V roce 2025 pak má deficit veřejných financí činit 206 miliard korun. Tyto odhady logicky nezahrnují efekt balíčku, který v dubnu, kdy prognóza vznikala, ještě ani nebyl finálně dojednán na půdorysu vládní pětikoalice.

PSALI JSME:
Vláda bude „luxovat drobné“, chce snížit schodek o další takřka čtyři miliardy korun

Pro letošní rok přitom stejná prognóza ministerstva financí počítá se schodkem veřejných financí 264 miliard korun. Současně předpokládá schodek státního rozpočtu 295 miliard korun.

To znamená, že očekává, že souhrnný přebytek hospodaření dalších veřejných rozpočtů, než je ten státní, tedy například rozpočtů krajů a obcí, zajistí redukci schodku veřejných financí v porovnání se schodkem státního rozpočtu o 31 miliard korun.

Jestliže by podobná redukce měla nastat i v příštím roce, prognóza ministerstva financí, že schodek veřejných financí bude 235 miliard, implikuje jeho předpoklad schodku státního rozpočtu nějakých 265 miliard korun.

PSALI JSME:
Vládní balíček je lepší, než jsem čekal. Přesto je nedostatečný

Pokud zároveň návrh zákona k balíčku deklaruje jeho efekt na snížení schodku státního rozpočtu o již zmíněných zhruba 94 (dle dopadové zprávy, pozn. aut.), resp. zhruba 98 miliard korun (dle důvodové a předkládací zprávy), pak by měl být v příštím roce snížen schodek státního rozpočtu na 165 až 170 miliard.

Otázkou, jež si žádá vysvětlení, tedy je, proč návrh zákona v dopadové zprávě vyčísluje efekt balíčku tak, že sníží schodek státního rozpočtu jen na 210 miliard korun. To je totiž o 40 až 45 miliard vyšší údaj, než by měla vláda realisticky očekávat, platí-li její další odhady.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Konsolidační balíček očima daňového experta

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB