Chargeback, ochrana při placení kartou

On-line nakupuje každým dnem čím dál více lidí a spousta aktivit se tím přesouvá přímo do našich domovů. Místo návštěvy kina filmy streamujeme, týdenní nákupy zvládáme zařídit rovnou ze sedaček a jídla si necháváme přinést z restaurací až na stůl. Je však důležité, abychom vždy nakupovali bezpečně.
Pokud jste platili debetní nebo kreditní kartou, měli byste o chargeback zažádat u banky, která vaši kartu vydala, a ta může následně podat žádost bance prodejce. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Výhodou při placení debetní nebo kreditní kartou je její funkce ochránit nás, když se něco pokazí. Abychom spotřebitele ochránili, připravili jsme řešení, se kterým vám banky pomůžou získat zpět peníze za nedoručené zboží a služby, za které jste zaplatili kartou. Například pokud po on-line nákupu dostanete špatný produkt, který nelze vrátit, nebo při zrušení letu, když se letecká společnost ocitne v nucené správě.

V takových situacích je nejprve třeba kontaktovat obchodníka, prodejce nebo cestovní kancelář, u nichž nákup proběhl, abyste zjistili, zda se na vás vztahuje pojistné plnění. Pokud tomu tak není, nebo byste touto cestou získali jen částečnou či žádnou kompenzaci, můžete se domluvit s bankou, která vaši kartu vydala a vyzkoušet další možnosti.

Chargeback není zákonnou povinností, ale pokud jste platili debetní nebo kreditní kartou, měli byste o chargeback zažádat u banky, která vaši kartu vydala, a ta může následně podat žádost bance prodejce.

Postup řízení těchto pohledávek podléhá nařízením karetní společnosti (tj. pravidla, která jsme stanovili pro finanční instituce, které chtějí vydávat či přijímat karty Visa, aby nám pomohly udržovat férový a vysoký standard služeb – pozn. aut.). Banka vaši žádost spravedlivě posoudí, přestože není jisté, že zvládne peníze prostřednictvím chargebacku získat zpět.

Požadovaná částka k vrácení nesmí překročit hodnotu původní transakce. Pokud již došlo k částečné refundaci, další chargeback se bude vztahovat už jen na zbývající částku transakce.

Autor je regionální manažer Visa pro Česko a Slovensko
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Jak se ochránit před krachem aerolinek? Možností je víc

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Spotřebitel

Češi citelně omezují své nákupy

Maloobchodní tržby se v červnu v Česku opět citelně propadly, meziročně o šest procent. Propad odráží klesající důvěru českých spotřebitelů v tuzemskou ekonomiku a ve vlastní finanční budoucnost.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB