
Vyplývá to z průzkumu, který pro Asociaci malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) v únoru uskutečnila agentura IPSOS. Finančním a ekonomickým informacím poskytla výsledky sama asociace.
Podle průzkumu plánuje více než polovina firem v příštím roce investovat do digitalizace nebo automatizace, což potvrzuje jejich snahu přizpůsobit se novým technologickým a tržním podmínkám.
Největší překážkou v rychlejší adaptaci na změny je však nedostatek financí, což uvádí 40 procent firmy. Firmy to omezuje nejen v samotné realizaci investic do nových technologií, ale také do zvyšování kvalifikace zaměstnanců.
Podniky považují za klíčovou především automatizaci procesů a robotizaci. Firmy spadající do sektoru služeb častěji zmiňují umělou inteligenci (AI) a strojové učení.
„České malé a střední podniky jsou klíčovým motorem ekonomiky. Jejich ochota inovovat a modernizovat je velkým pozitivem, avšak bez efektivnější státní a finanční podpory se jejich rozvoj zpomaluje,“ konstatoval Josef Jaroš, předseda představenstva AMSP ČR.
„Vzhledem ke složitým podmínkám získání financí či podpor jsou menší firmy často opatrné a do svého rozvoje investují až ve chvíli, kdy si na nové technologie či modernizaci samy našetří. To ale vede k pomalejšímu tempu inovací a nižší konkurenceschopnosti, což potvrzuje i stále nedostatečná podpora investic ze strany státu,“ dodal Jaroš.
Předvídatelná regulace
Firmy deklarují, že pro efektivnější transformaci podnikatelského prostředí pomůže především dokončení digitalizace státní správy do dvou let a snížení ceny práce.
„V automobilovém průmyslu dnes procházíme největší přeměnou za více než stoletou historii. Z této perspektivy plně chápeme výzvy, kterým čelí menší a střední podniky, z nichž mnohé jsou našimi partnery a dodavateli,“ sdělil Václav Hrudka, koordinátor fleetového prodeje Škoda Auto pro český trh.
Dodal, že průmyslové firmy bez ohledu na velikost nebo počet zaměstnanců potřebují jak předvídatelnou regulaci s jednoznačným harmonogramem, tak konkurenceschopné transformační náklady, k nimž patří i podpora automatizace a potřebná rekvalifikace.
„V dialogu, do něhož jsme zapojeni na úrovni Evropské unie i členských států, na tyto naše společné cíle klademe prvořadý důraz,“ zdůraznil Hrudka. Blanka Svobodová z Komerční banky (KB) uvedla, že některé výsledky průzkumu odpovídají trendu při financování investic jejích klientů.
„Zejména důležitost udržitelného a odpovědného podnikání, kterou potvrzuje 72 procent dotázaných. Stejně tak zjištění, kdy třetina firem zavedla programy ke snížení energetické spotřeby a emisí,“ uvedla Svobodová, která je v KB odpovědná za korporátní strategii a financování.
To podle ní umožňuje obstát v dodavatelských řetězcích zejména velkých firem. „V naší bance podporujeme tyto aktivity nejen konkrétními finančními nástroji, ale i aktuálně 90procentní slevou na dotační a energetické poradenství v rámci programu ELENA,“ řekla Svobodová.
Tím se podle ní otevírá cesta i pro firmy, které trápí nedostatek peněz, aby se mohly rychle přizpůsobit všem změnám. Firmy však nečelí pouze finančním bariérám. Překážkou v digitalizaci a automatizaci mohou být také samotní zaměstnanci.
Mnozí z nich totiž mají obavy z technologických změn a inovací, což se projevuje nízkou motivací k dalšímu vzdělávání (34 %). To následně komplikuje proces transformace a zavádění moderních technologií.
Přebujelá byrokracie
Na druhou stranu více než polovina dotázaných firem hodnotí své zaměstnance jako připravené na technologické a tržní změny, což naznačuje, že potenciál k inovacím v českých firmách existuje – jen je třeba ho podpořit cíleným vzděláváním a investicemi do rozvoje dovedností.
Podle podnikatelů je klíčové, aby stát i finanční instituce více podporovaly malé a střední podniky v procesu digitalizace a inovací. Mezi hlavní překážky, s nimiž se firmy potýkají, patří složité administrativní procesy, nedostatečná finanční podpora vzdělávání či nejisté regulatorní prostředí.
A závěr je poměrně jednoznačný: Bez efektivnější podpory státu a odstranění administrativních překážek se transformace může výrazně zpomalit, což by mohlo ohrozit konkurenceschopnost českých podniků v evropském i globálním měřítku.
„Digitalizace a technologické inovace jsou pro malé a střední podniky klíčem k udržitelnému růstu. Drobné podnikatele proto dlouhodobě podporujeme,“ řekla Jana Lvová, generální ředitelka společnosti Mastercard pro Českou republiku a Slovensko.
Připomněla zejména program Mastercard Strive, který usnadňuje přístup k digitálním nástrojům, vzdělávání a mentoringu. „Zároveň poskytujeme data a analytické nástroje,“ poznamenala Jana Lvová.
Kde začít podnikat
Zájemci mohou využít například bezplatnou platformu KdeZačítPodnikat.cz, která podnikatelům pomáhá s výběrem optimální lokality pro rozvoj jejich byznysu. „Platforma se setkala s obrovským zájmem,“ uvedla nedávno pro faei.cz Lvová.
„Věříme, že digitalizace otevírá nové příležitosti pro růst a konkurenceschopnost českých podniků,“ dodala Lvová. Že je digitalizace a umělá inteligence důležitým faktorem, který mění pravidla hry, ukázal i jiný průzkum – společnosti ManpowerGoup Česká republika.
Z něj vyplývá, že až 43 procent českých firem už implementovalo generativní AI nástroje a další čtvrtina jejich zavedení plánuje v příštím roce. „Umělá inteligence není hrozba, ale příležitost,“ uvedla Jaroslava Rezlerová, generální ředitelka ManpowerGoup Česká republika.
„Místo paniky investujte do správné adopce nových technologií, protože většina lidí nezačne používat nové nástroje sama a potřebuje dlouhodobou podporu,“ konstatovala Rezlerová.
Pěkný, ale firmy by hlavně měly investovat čas si nastudovat pár knížek a přemýšlení, než do drahejch expertů a technologií, o zbytek se už postará selský rozum.
Existuje desítky let systém, který prokazuje, že samotný LEAN nestačí, tento systém má prokázané 40x vyšší zisk ze zlepšení, než má samotné LEAN, a s minimálními náklady. Když ale přijdete za manažery, že existuje funkční řešení na jejich problémy, jako je třeba rozpor mezi plněním stovek KPI a skutečnou ziskovostí firmy, v lepším případě vás ignorují, ale spíš vás odejdou. Při pochopení základní logiky „nového“ systému lehce uvidíte, jak jsou firmy neefektivní. Pak snadno bez dalších investic lze navýšit zisky firmy v desítkách procent a bude nejen na nové technologie, ale i vyšší platy.
Vlastně ono to není tak jednoduché – musíte se vypořádat s lidmi. Nevyhazovat hned ty, kteří nesouhlasí se způsobem řízení, jsou možná více loajální a přínosní, než bezproblémový manažer vezoucí se na dávné vlně úspěchu…