Chcete být u vody, ale sedíte v kanceláři?

Poradna
Vidíte se na koupališti, ale sedíte v kanceláři? Horké letní dny mohou v neklimatizovaných místnostech udělat z práce doslova peklo. Mezi kolegy se proslýchá, že v takto nelidských podmínkách se zaměstnavatel musí postarat nejen o přísun tekutin, ale také zkrátit pracovní dobu a pustit všechny domů. Je to pravda, nebo jenom fáma, že když máte z práce saunu, vznikají zaměstnavateli nové povinnosti?
Stanovené množství ochranného nápoje tvoří jen základní minimum toho, co vypít. Vedle toho by měli zaměstnanci dodržovat i běžný pitný režim. Foto: Pixabay

Pravda to je, i když s těmi povinnostmi to ani v létě není tak horké, jak by se podle venkovní teploty mohlo zdát. Podle zákoníku práce je povinností zaměstnavatele vytvářet bezpečné a zdraví neohrožující pracovní prostředí a podmínky a předcházet rizikům.

Horko na pracovišti

Novelizované Nařízení vlády (č. 361/2007 Sb.) se horkem na pracovišti zabývá velice podrobně, včetně druhů pracovních činností, konkrétních teplot a jim odpovídajícímu množství poskytnutých nápojů. Povinnost zajistit zaměstnancům tzv. ochranné nápoje však zmiňuje i zákoník práce.

Například v neklimatizované kanceláři se teplota nad 27 °C považuje za obtěžující faktor a nad 34 °C za podstatnou zátěž organismu.

A při ní má zaměstnavatel povinnost poskytnout zaměstnancům ochranné nápoje. Kdo si však představuje roznášku minerálek, bude asi zklamán, protože při kancelářských činnostech lze tuto povinnost splnit přístupem k pitné vodě.

V tomto případě si zaměstnavatel odškrtne i druhou povinnost, totiž aby zajistil stanovenou spotřebu tekutin. Pokud teplota na pracovišti dosáhne 36 °C, tak musí zaměstnavatel rovněž zajistit střídání pracovníků a v průběhu pracovní doby stanovit bezpečnostní přestávky, přičemž režim střídání a délky pauz opět upravuje nařízení vlády.

PSALI JSME:
Dress code je povinný i ve vedru, jinak hrozí vyhazov

Povolen i alkohol

Při fyzicky namáhavé práci je povinností zaměstnavatele zajistit přírodní minerální vodu středně mineralizovanou nebo vodu s obdobnou celkovou mineralizací. A také teploty, od kdy tato povinnost nastává, se snižují v závislosti na pracovním prostředí (práce venku) a charakteru práce (její třídě). V tzv. horkých provozech (např. práce s kovy) se ochranné nápoje podávají už při 26 °C, pro práce zařazené do V. třídy se s ochrannými nápoji počítá už od 18 °C.

Výběr nápoje by měl zaměstnavatel konzultovat s lékařem, kromě běžných minerálek totiž legislativa zmiňuje i nápoj mírně slazený (do 6,5 % hmotnosti cukru), ovocný, s povzbuzujícími účinky a dokonce s obsahem alkoholu (do 1 %).

Stanovené množství ochranného nápoje tvoří jen základní minimum toho, co vypít. Vedle toho by měli zaměstnanci dodržovat i běžný pitný režim.

PSALI JSME:
Vedro nevedro, Češi to se sprchováním nepřehánějí

Až za dva miliony

A co když zaměstnavatel poskytnout ochranné nápoje odmítne? Pak by se měli zaměstnanci obrátit na nejbližší hygienickou stanici, nebo inspektorát práce. Pokuta za nedodržení této povinnosti může dosáhnout až dvou milionů korun.

Zákoník práce sice umožňuje nahradit zajišťování ochranných nápojů finančním příspěvkem, doporučuje se to však pouze na dislokovaných pracovištích.

Možná překvapí, že nařízením vlády jsou stanoveny i teplotní limity pro klimatizované místnosti. V nich by měla být teplota v průběhu roku nastavena na 24,5 °C, v létě pak o maximálně 6 stupňů méně, než je venkovní teplota.

Na odchod není nárok

A jak je to v letních vedrech se zkrácením pracovní doby? Tuto možnost dává zaměstnavatelům zákon č. 309/2006, není to však stanoveno jako povinnost. Kromě pracovních přestávek však v horkém počasí dochází i k úpravě či zkrácení pracovní doby, protože produktivita práce není v těchto podmínkách nijak valná. A navíc se v některých provozech tímto krokem předchází bezpečnostním i pracovním rizikům, což vyžaduje zákoník práce.

PSALI JSME:
10 tipů, jak zvládnout vedro v kanceláři

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Právo

Divoké parkování se nevyplácí

Pod sjezdovkou jste zaplatili několik stovek parkovného, ale když se po lyžování vrátíte k vozidlu, čeká vás nemilé překvapení. Auto je poškozené či vykradené. Je poškozená karoserie, nebo je pryč nejen vybavení …

Posílají vás rozměnit bankovku? Porušují zákon

Jéé, já nemám zpátky. To si musíte rozměnit! Tak tuhle větu jsme u pokladen slyšeli u mnohokrát a patrně nám pokaždé zrychlila puls. Ani zdaleka to není jen ozvěna dávných časů, kdy pracovníci služeb měli na paměti …

Obral vás kamarád? Bojujte!

Už se vám stalo, že se na váš úkor někdo jiný obohatil? Nemuselo jít o krádež, podvod či jiný úmyslný trestný čin, dokonce ani nešťastnou shodu okolností, a přesto jste přišli o peníze? Prostě jste se snažili někomu …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.