Chcete si dovolenou přivydělat? Plánujte ji podle prémií

Poradna
Nejkrásnějším obdobím pracovního roku je nesporně dovolená. Naštěstí u nás zatím nebují vymoženost z Japonska, kde si zaměstnanci dovolenou raději neberou, aby se neukázalo, že v práci vlastně nikomu nechybějí. My si chceme svojí zaslouženou dovolenou užít. Jak se však ukazuje, nevíme o ní zdaleka všechno, abychom si ji ještě více zatraktivnili.
Na dovolenou nemusíte nutně v letních měsících. V řadě destinací si od práce odpočinete i mimo hlavní turistickou sezónu. Foto: Depositphotos.com

Například? Při vypočtení náhrady mzdy za dvoutýdenní dovolenou (v jejím průběhu nepobíráte mzdu, ale její náhradu – pozn. aut.) si můžete polepšit až o několik tisíc korun. A záleží třeba jen na tom, jestli si volno chcete užívat hned, nebo až za měsíc, kdy to pro vás bude výhodnější.

Počítejte s odměnami

Při výpočtu náhrady mzdy za dovolenou se totiž vychází z průměrného hodinového výdělku (hrubá mzda dělená počtem odpracovaných hodin) za předchozí čtvrtletí. Přesněji, za čtvrtletí, které předchází kvartálu, v němž si plánujete vzít dovolenou.

Náhrada mzdy za dovolenou v červnu se tedy počítá z toho, co jste vydělali v prvním čtvrtletí. A záleží na tom, zda jste právě v tomto čtvrtletí brali prémie či odměny, které vám hodinový výdělek, a tedy ve finále náhradu za dovolenou, mohou podstatně navýšit.

Započítávají se však pouze odměny měsíční nebo čtvrtletní, nikoli roční nebo tzv. 13. plat. Ty se rovnoměrně rozpočítávají do všech čtvrtletí, jinak by si asi všichni brali dovolenou v prvních třech měsících roku se vzpomínkou na bohatou předvánoční nadílku.

PSALI JSME:
Při vyjednávání o platu si dojednejte co nejvyšší mzdu. Kvůli odměnám

Náhrady se daní zvlášť

Chcete se po dovolené přesvědčit, že jste si u moře opravdu vydělali víc než v kanceláři? Při pohledu na výplatní pásku budete možná trochu zmatení. Mzda za odpracované dny a náhrada mzdy za dovolenou se totiž uvádějí odděleně a zvlášť se také daní a odvádí z nich pojistné.

Takže to chce chvíli sčítat. A možná toto procvičení přispěje i ke zjištění, kolik vlastně zaměstnavatel i vy sami odvádíte státu za to, že můžete pracovat. Soukromníci (OSVČ) jsou této kratochvíle ušetřeni, protože s náhradou mzdy počítat nemohou a na dovolené odpočívají výhradně za své.

Dvanáctina za měsíc

A jak je to s délkou dovolené? Kdo odpracoval celý rok, má vcelku jasno podle firemních pravidel, ale pokud jste nastoupili do nového zaměstnání v průběhu roku, krátí se vám nárok na dovolenou o jednu dvanáctinu za každý neodpracovaný měsíc.

Při zkrácené pracovní době záleží na znění pracovní smlouvy. Když docházíte každý den, i když třeba jen na šest hodin, máte nárok na stejný počet dní jako pracovník na full time (jen náhrada bude nižší podle počtu odpracovaných hodin).

PSALI JSME:
Chcete si přivydělat pár nezdaněných tisícovek?

Kdo si však domluvil docházku např. jen dvakrát týdně, byť na osm hodin, má nárok pouze na základní „sazbu“, tedy na dva dny krát čtyři (pokud je ve firmě nárok na čtyřtýdenní dovolenou), tedy pouhých osm dní.

Na dovolenou hned?

Na dovolenou máte zákonné právo po 60 odpracovaných dnech, ale v praxi si o dovolenou můžete obvykle požádat ihned. Musíte však počítat s rizikem, že v zaměstnání nakonec pobudete kratší dobu, než jste počítali, a vyberete si více dovolené, než na jakou vám vznikl nárok. O přečerpané dny pak budete kráceni v poslední výplatě.

Obecně však platí, že abyste vůbec měli nárok na nějakou dovolenou, musíte odpracovat alespoň 60 dní za daný kalendářní rok.

Menší počet dní na dovolené strávíte také v roce, kdy budete dlouhodobě nemocní. V tomto případě je však krácení celkem velkorysé, protože za prvních 100 dní absence se vám nárok na dovolenou ztenčí jen o jednu dvanáctinu, tedy jako byste chyběli pouhý jeden měsíc. Až následně se nemocným počítá jako ostatním, tedy vždy za neopracovaných 21 dní o jednu dvanáctinu nároku na dovolenou méně.

PSALI JSME:
Na dovolenou máte nárok, určuje ji však zaměstnavatel

Čerpání určuje zaměstnavatel

Zákoník práce (§ 217) uvádí, že zaměstnavatel má právo určovat dobu čerpání dovolené. Což znamená, že může určit, kdo a kdy si vybere jak dlouhou dovolenou. Alespoň jedna část „přidělené“ dovolené však musí být v délce dvou týdnů v kuse a čerpání dovolené vám musejí oznámit minimálně 14 dní předem. Pokud je to jinak, musíte se změnami souhlasit.

Někdo si plánuje exotickou cestu, na níž je mu roční příděl málo, a rád by si spojil dva roční nároky. Měl by však odjet do 30. června, do kdy by si měl vybrat nevyčerpanou loňskou dovolenou, a ještě získat souhlas s čerpáním dovolené letošní. Obecně však platí, že dovolená neslouží k uspokojování exotických cestovatelských choutek, ale k odpočinku po práci vykonané v daném období.

PSALI JSME:
Nástup na dovolenou i její délku určuje výhradně zaměstnavatel

Telefony berte i na dovolené

Přestože ve většině firem s nástupem na dovolenou a jejím čerpáním potíže nejsou, strašákem přetrvává, že zaměstnavatel může už schválenou dovolenou zrušit, nebo vás z ní dokonce odvolat. To opravdu může, i když za cenu toho, že vám musí nahradit náklady, které vám jeho rozhodnutím vznikly. Ať už předem, když neodjedete na zaplacený zájezd, nebo dodatečně za atrakce, které jste na dovolené nestihli absolvovat.

V této souvislosti se objevují rady, že nejlépe se podobným překvapením vyhneme tak, že na dovolené budeme ignorovat služební telefon. To je však velmi krátkozraké řešení. Odvolat zaměstnance z dovolené je situace spíš z televizní novely než skutečnosti a děje se zcela výjimečně.

Ignorovat volání šéfa se však nevyplatí především, proto, že po telefonu můžete jednoduše vyřídit pracovní problém, který jste mohli zavinit i vy sami, protože jste poslední dny v práci mysleli už hlavně na dovolenou. Nemusíte s sebou nosit mobil celý den, stačí se domluvit na nějakém čase, kdy budete případně k dispozici. Rozhodně se vám však i dovolené vyplatí myslet na to, že jednoho dne skončí a vy třeba budete chtít být v zaměstnání za nepostradatelné.

PSALI JSME:
Pro třetinu zaměstnanců je dovolená spíše dřina

Co byste měli vědět o dovolené?

1. Podle zákoníku práce zaměstnavatel má právo určovat dobu čerpání dovolené. Může určit, kdo a kdy si vybere (a jak dlouhou) dovolenou.
2. Alespoň jedna část „přidělené“ dovolené však musí být v délce dvou týdnů v kuse a čerpání dovolené vám musejí oznámit minimálně 14 dní předem. Pokud je to jinak, musíte se změnami souhlasit.
3. Při výpočtu náhrady mzdy za dovolenou se vychází z průměrného hodinového výdělku za předchozí čtvrtletí. Mohou ji oproti základní mzdě navýšit prémie či odměny získané v tomto období, nezvýší ji tzv. 13. plat. Ten se rovnoměrně rozpočítává do všech čtvrtletí.
4. Abyste vůbec měli nárok na nějakou dovolenou, musíte odpracovat alespoň 60 dní za daný kalendářní rok. Pokud jste nastoupili do nového zaměstnání v průběhu roku, krátí se vám nárok na dovolenou o jednu dvanáctinu za každý neodpracovaný měsíc.
5. Při dlouhodobé nemoci se za prvních 100 dní absence nárok na dovolenou ztenčí jen o jednu dvanáctinu, tedy jako byste chyběli pouhý jeden měsíc. Až následně se nemocným nárok na dovolenou krátí o jednu dvanáctinu za každých neopracovaných 21 dní.

PSALI JSME:
Češi si neumějí efektivně vybírat dovolenou

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Nabídka volných pracovních míst klesá

Navzdory nepřesvědčivým výsledkům české ekonomiky v posledním roce a půl se situace na trhu práce rozhodně nijak dramaticky nevyhrotila. Ekonomika byla sice v útlumu, na trh práce přicházeli další lidé, nicméně …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB