Chcete si postavit garáž nebo vykopat studnu? Od července si násobně připlatíte

Třiatřicetkrát více. Přesně o tolik od začátku letošního července zdražil správní poplatek za podání žádosti o povolení vybudovat studnu.
Třiatřicetkrát více. Přesně o tolik od začátku letošního července zdražil správní poplatek za podání žádosti o povolení vybudovat studnu. Ilustrační foto: Pixabay.com

Úplně stejně se zvýší i poplatek u domovních čističek odpadních vod. Pětkrát více pak zaplatí investor za podání žádosti o postavení garáže. Vyplývá to ze zákona o správních poplatcích, podle kterého od prvního července se některé poplatky citelně zvyšují.

Až dosud člověk za podání žádosti o povolení studny či domovní čističky odpadních vod zaplatil tři stovky, od července ale musí do kapsy sáhnout mnohem hlouběji. Nově tento poplatek vzrostl na deset tisíc korun.

Pokud chce stavět běžnou garáž s maximálně třemi parkovacími stáními, zaplatí za podání žádosti pět tisíc místo předchozího jednoho tisíce. Investor si připlatí i v případě, že nezačne stavět včas. Prodloužení platnosti stavebního povolení zdraží na dvojnásobek.

Není proto divu, že se stavební úřady v červnu potýkaly s obrovským náporem investorů. Ti chtěli nejen ušetřit na správních poplatcích, ale hlavně vyhnout se očekávaným komplikacím souvisejících s nabíhající účinností nového stavebního zákona. Ten pro všechny nové stavby platí právě od 1. července.

Zavádění nových legislativních pravidel pro novou výstavbu provázely zmatky, když například klíčovou součást změn – digitalizaci – na poslední chvíli zkomplikoval antimonopolní úřad. Zástupci stavebních úřadů neskrývali obavy, jak bude povolování staveb od července fungovat.

Obávali se i investoři, kteří se snažili dokončit přípravu stavební dokumentace co nejrychleji tak, aby projekt mohli poslat do povolovacího řízení před koncem června. Jen to jim zajistilo, že se bude plánovaná stavba povolovat podle stávajících pravidel, s nimiž mají obě strany dlouhé zkušenosti.

Nový stavební zákon účinný od 1. července zavádí správné principy, které v konečném důsledku povolování nových staveb v Česku zjednoduší a hlavně výrazně urychlí. To je v současnosti jedno z nejkomplikovanějších a nejdelších ze všech zemí světa.

Opakovaně však upozorňujeme na to, že zbytečná byrokracie a průtahy při získávání povolení stavět prodražují nové byty v průměru o deset procent. U bytu za sedm milionů korun si tak kupující za pomalou práci úředníků připlatí nemalých sedm set tisíc korun.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 3
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

  1. Pe Petr

    To je neslýchané, kam to ta darebácká vláda vede, jak všechno lidem zdražuje, hlavně, že před volbami slibovali, že nebudou zvyšovat daně, jak efektivně budou řídit stát, jak obratem ruky sníží státní deficit, sníží počet státních zaměstnanců, a skutečnost, prostě katastrofa.

  2. mi milanmid

    Proč to není jak v ve vašem vzoru USA ???,CO JE NA MÉM POZEMKU JE MÉ . A CO TAM BUDU DĚLAT JE MOJE VĚC ? Už asi nemají na některé přemnožené a neschopné s tituly kteří by se za komunistu dostali max na učiliště za zedníka peníze na mzdy, kanceláře, služební auta atd .Tady se dani vše . Ještě že jsem si užil krásného mládi za komančů ! Vandry, spáni v lese, chytaní ryb v potoce a strava ??Nasekal jste nějaké stařence dřiví nebo jsme sklidili uhlí atd dala Vám za to chleba ze sádlem nebo nějaká vajíčka , v restauraci jste naškrabal brambory nebo umyl nádobí za oběd .Za nějaké to pivo jste zahráli a zazpívali v restauraci

  3. mi milanmid

    Proč to není jak v ve vašem vzoru USA ???,CO JE NA MÉM POZEMKU JE MÉ . Už asi nemají na některé přemnožené a neschopné s tituly kteří by se za komunistu dostali max na učiliště za zedníka peníze na mzdy, kanceláře, služební auta atd .Tady se dani vše . Ještě že jsem si užil krásného mládi za komančů ! Vandry, spáni v lese, chytaní ryb v potoce a strava ??Nasekal jste nějaké stařence dřiví nebo jsme sklidili uhlí atd dala Vám za to chleba ze sádlem nebo nějaká vajíčka , v restauraci jste naškrabal brambory nebo umyl nádobí za oběd .Za nějaké to pivo jste zahráli a zazpívali v restauraci

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB