Chcete si přivydělat pár nezdaněných tisícovek?

Poradna
Kdo by si nechtěl přivydělat? Za pár tisícovek známému posekat trávu, půjčit auto nebo chalupu, pomoci s přípravou svatby. Nebo celý den pobíhat jako rozhodčí na sportovním firemním turnaji, který pořádá kamarád. Peníze si nesete domů a začínají vás napadat myšlenky, zda byste tuhle odměnu neměl třeba zdanit.
Kdo by si nechtěl legálně ročně přivydělat až třicet tisíc nezdaněných korun? Foto: Pixabay

A když vám kamarád jen mezi řečí ještě připomene, abyste mu za výpomoc vystavil fakturu, protože si vaši činnost chce zahrnout do firemních nákladů, teprve vám nastanou starosti. Jaká faktura, jaké náklady? Vždyť vy jste běžný zaměstnanec a teď po vás někdo požaduje vystavit doklad spojený s podnikáním.

Do 30 000 korun ročně

Jak to tedy je s nahodilými příjmy a jejich zdaněním? Výše popsané příklady z vás podnikatele v žádném případě nedělají, protože podnikání je charakterizováno jako soustavná činnost provozovaná za účelem zisku. A zmíněný zisk, který by se vás na základě této definice případně týkal, je nezdaněn až do částky 30 000 Kč ročně. Pokud se tedy v průběhu kalendářního roku dostanete pod tento limit, daňové přiznání ani jiné povinnosti se vás netýkají.

V této souvislosti se objevuje námitka, že podle zákona má povinnost podat přiznání k dani z příjmů fyzických osob každý, kdo má za kalendářní rok příjmy vyšší než 15 000 Kč, tedy polovinu zmíněného limitu. Zapomíná se však na zákonnou výjimku, že do těchto 15 000 Kč se nezapočítávají příjmy od daně osvobozené (nebo příjmy, z nichž je daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby daně), což jsou právě nahodilé přivýdělky.

PSALI JSME:
Daňový systém v České republice je příliš složitý. Návrh na zrušení daní pro živnostníky je nepromyšlený

Zaměstnanci i víc

Pro zaměstnance, kteří u svého zaměstnavatele podepsali prohlášení k dani (přiznání za ně podává zaměstnavatel), se nabízí navíc možnost si přivydělat částku pod 6000 Kč, aniž by ji museli danit.

A možnost nezdaněných nahodilých přivýdělků do 30 000 Kč ročně se nabízí i podnikatelům, pokud tento jednorázový příjem nesouvisí s jejich podnikatelskou činností. Často uváděným příkladem je drobný prodej přebytků ze zahrady např. u profiřidičů. Při překročení 30 000 Kč se však do příjmů z podnikání musí zahrnout celá částka z příležitostných činností, nikoli jen to, co přerostlo přes třicetitisícový limit.

Jen příležitostně a nahodile

Pro všechny příklady však platí pravidlo, že se musí jít o skutečně nahodilé činnosti a příjmy z nich se sčítají. Odměna 10 000 Kč za koláče a dorty na svatbu sousedům se nedaní. Ale pokud se tímto počinem hospodyně proslaví a stane se vyhledávanou dodavatelkou (byť jen několikrát do roka), už může jít o zdanitelný příjem, i když ani nepřekročil 30 000 Kč. To už je na posouzení každého případu.

PSALI JSME:
Co můžeme čekat od novely daňového řádu?

Fakturou i nepodnikatelé

Pokud od někoho přijímáte peníze za službu, pronájem nebo zboží, vždy by se tak mělo stát na základě smluvního vztahu, i když ten může být jen v ústní podobě. Ale smlouva chrání obě strany, aby při jejím plnění nedošlo k pochybnostem a aby si zadavatel (podnikatel) mohl vynaložené náklady zahrnout do nákladů, protože by měla být doložitelná i zpětně.

A jsme u zmíněné faktury. Mohu ji jako nepodnikající jedinec vystavit? Ano, bez problémů. Ve faktuře totiž neuvádíte žádné informace, které by vás jako nepodnikatele dostaly do možného střetu s finančním úřadem. Faktura by měla být vystavena do 15 dní od uskutečnění plnění, i když zákon pozdější vystavení přímo nezakazuje. Minimálně tím však partnera můžete vystavit nebezpečí dodatečného daňového přiznání. Jako nepodnikatel můžete fakturu poslat i e-mailem, tedy bez podpisu či razítka.

PSALI JSME:
Faktura v e-mailu není totéž, co elektronická faktura

Stačí příjmový doklad

Na druhou stranu lze platbu za jednorázovou výpomoc provést i mnohem jednodušším způsobem, i když platí, že čím je průběh sjednávání výpomoci neformálnější, tím větší nástrahy pro obě strany skrývá.

Obvyklá je platba při převzetí věci nebo služby, která by však měla být doplněna alespoň podepsáním příjmového dokladu. Ten poslouží oběma stranám. Dodavateli jako potvrzení, kolik peněz dostal a že službu ukončil. Podnikatel pak jím doloží náklady, které uplatňuje v daňovém přiznání. V případě kontroly z finančního úřadu je to totiž podnikatel, kdo dokládá skutečnosti uvedené v přiznání a těžko se pak dovolávat na ústní dohodu před několika lety.

Je tedy výhodné i při jednorázových činnostech mít vše zdokumentováno. V alespoň jednoduché podobě vytvořit objednávku (kdo, co, kdy, jak a za kolik) a domluvit se na doložitelném předání odměny. Dané slovo a peníze na dřevo jsou sice chlapské záležitosti, mohou však způsobit nepříjemnou dohru původně nevinné otázky: Chceš si přivydělat?

PSALI JSME:
Slíbená odměna není jen plácnutím do vody

Chcete si přivydělat a bojíte se daní?

1. Odměna za jednorázovou či nahodilou činnost je nezdaněna až do částky 30 000 Kč ročně.
2. Podobně nedaníte ani odměnu do 15 000 Kč ročně, pokud byste ji vydělal i soustavnou pracovní činností.
3. Částky za různé nahodilé činnosti v průběhu roku se sčítají.
4. I nepodnikatel může za jednorázovou výpomoc vystavit fakturu. Aby si zadavatel mohl vaši odměnu zahrnout do nákladů, postačí i běžný příjmový doklad.
5. Ústní dohoda o jednorázové výpomoci je možná, ale obecně platí, že čím je neformálnější objednání práce a vyplácení odměny, tím větší nebezpečí nepříjemné dohry skrývá.

PSALI JSME:
Daně 2019: Jak nás stát „zkasíruje“ letos?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

O kolik zdražil řízek, guláš nebo smažák. Velké srovnání cen

Analýza
Restauracemi se v úvodu roku prohnala vlna skokového zdražování způsobená zvýšením DPH. Navzdory klesající inflaci jsou březnové ceny v průměru o osm procent vyšší než před rokem. O kolik ale za posledních pět let zdražila běžná jídla, jako je svíčková, řízek nebo guláš? Společnost Dotykačka poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) detailní údaje o růstu cen vybraných pokrmů.