Chcete vidět koalu? Anebo erekci u slona? Zajeďte si do Drážďan

Obrazem
Hledáte tip, kam o víkendu s malými dětmi na celodenní výlet? Zkuste, tak jako my před týdnem, drážďanskou zoologickou zahradu. Rozlohou pouhých 13 hektarů sice neoslní velkolepými pláněmi, které mají třeba k dispozici některé zvířata v pražské ZOO, ale zato vás nebudou bolet nohy – už proto, že zahrada je na rovince.
Drážďanská ZOO je jednou ze čtyř z nejstarších v Německu, byla založena v roce 1861. Jejím maskotem je medvídek koala. Foto: FAEI.cz/Autor

Kolik času v zahradě nakonec strávíte, bude záležet hlavně na vašich dětech, protože ZOO je doslova protkaná sítí dětských hřišť a atrakcí. Celou zahradu lze bez „zastávek na hraní“ projít tak za tři hodiny. Svého psího mazlíčka ale nechte doma, nemají povolený vstup.

Maskotem drážďanské ZOO je medvídek koala, jichž tu mají hned několik. Najdete je v pavilonu profesora Brandese (1862-1941). Zoolog Gustav Brandes, někdejší ředitel zoologických zahrad v Halle a později v Drážďanech, byl už v roce 1927 prvním, komu se podařilo porodit a odchovat orangutana v zajetí.

Kvůli probíhající výstavbě nového pavilonu opic jsme se ale bohužel k orangutanům nedostali, takže jsme se v profesorově pavilonu věnovali jak pozorování spících koal, tak třeba sundského gaviála z jihovýchodní Asie. Geneticky navazuje na své předky, kteří žili na zemi už před 55 miliony let.

Ostatně zoologická zahrada Drážďany, čtvrtá nejstarší ZOO v Německu, je mezi odborníky vnímána jako ta, která se dlouhodobě specializuje na asijskou faunu. Příkladem budiž třeba pes červený, neboli asijský divoký pes, který si v době naší návštěvy užíval sluníčka a spal.

Pro děti jsou ale obvykle zajímavější africká zvířata, jako sloni či žirafy. V Drážďanech mají hned po vstupu do ZOO Africký dům, kde zaujmou jak mandrilové s barevnými čumáky, tak třeba i to, že si kvůli zvlhčovačům vzduchu musíte dávat setksakra pozor, kde právě stojíte.

Rodinka afrických slonů v drážďanské ZOO je čtyřčlenná, tvoří ji tři samice a jeden samec. Viděli jsme, jak stádečko největších suchozemských savců hledalo v právě otevřeném výběhu ošetřovatelem čerstvě rozházené mrkve, tak jsme byli svědky samcovy erekce. Jeho pohlavní úd sahal až na zem, tak se nenechte zmást fotografií, nejde o „nohu“.

Zaujaly nás také „africké počty“. V drážďanské zoologické zahradě jsou kromě čtyř slonů a slonic tři lvice, tři zebry a tři žirafy. Lvice jsou samozřejmě v oddělené sekci, zebry a žirafy mají společný výběh. A pro děti je připraveno srovnání, jak jsou na tom se svou velikostí v porovnání se lvem, sněžným leopardem či karakalem.

Poslední ze jmenovaných je největší z afrických tzv. malých koček. V Česku je můžete spatřit jak v pražské ZOO, tak v Safari Parku ve Dvoře Králové či v ZOO Jihlava. Drážďanský karakal se nám promenádoval za sklem, jako kdyby byl na módní přehlídce.

Překvapila i čtveřice asijských velbloudů dvouhrbých, která se nám postupně vystavovala před objektivem. Každý z nich měl totiž úplně jinou barvu. Zajímavostí nesporně je, že jejich metabolismus překoná až 20% úbytek vody v těle, zatímco člověka čeká smrt už při zhruba polovičním úbytku.

Zato dva sněžní leopardi, kočkovité šelmy obývající horské masivy Střední Asie, se naší přítomností nenechali nijak rušit. Zatímco jeden tvrdě spal, opřen o sklo výběhu, druhý jej nepřetržitě pozoroval, nehledě na křik dětí či hluk právě přistávajících letadel na drážďanském letišti.

Další z kočkovitých šelem, která je chována v drážďanské ZOO, je gepard. Odhaduje se, že v Africe žije už jen asi sedm tisíc příslušníků tohoto druhu, přičemž populace má klesající tendenci. Jde o zranitelný druh, jemuž hrozí nebezpečí vyhubení z důvodu úbytku životního prostředí, konfliktů s farmáři, lovu a velmi nízké genetické variability.

Lidé, kteří bydlí přes ulici naproti zoologické zahradě v Drážďanech v panelácích z dob Honeckerovy éry, jej ale mohou denně vídat z okna. Velmi rád se totiž vystavuje na vyvýšeném umělém skalní masivu, jenž je viditelný i cestujícím z projíždějících tramvají.

Drážďanská ZOO, abychom neopomenuli, chová také tučňáky, kteří jsou „kontaktní“ hlavně pod vodou, kdy to vypadá, jako by si prohlíželi oni nás a ne my je. Zdejší chov Tučňáků Humboldtových je dalším z připomenutí zásluh německých přírodovědců v minulosti.

Komu by to bylo na malou zoologickou zahradu nedaleko od centra Drážďan málo, můžeme motivačně přidat pštrosy nebo klokany. Nebo velkou voliéru s ptáky. Či volně po zahradě se pohybujícími pávy, kteří z misek jiným vyzobají, co mohou.

Poslední, co před ochodem uslyšíte, bude zřejmě – tak, jako v našem případě, křik plameňáků. Přehlédnout je, s ohledem na jejich výraznou barvu, nemůžete. Zoologická zahrada v Drážďanech chová přibližně tři tisíce zvířat od téměř čtyř set druhů živočichů.

Otevírací doba, vstupné a doprava

ZOO má otevřeno celoročně každý den od 8:30, odpoledne zavírá podle ročního období v rozmezí mezi 16:30 až 18:30. Vstupenka pro dospělého vyjde na 16 eur, pro dítě ve věku 3-16 let polovinu. Rodinná vstupenka je za 43 eur a je výhodná pro rodiny s dvěma dětmi. Raději mějte s sebou i hotovost, v době naší návštěvy nebylo možné kvůli technickým problémům platit kartou.

Plánek zoologické zahrady můžete mít i češtině. Zdroj: ZOO Drážďany

Pokud pojedete autem, můžete zaparkovat na placeném parkovišti přes ulici přímo před vchodem do zahrady. Aktuálně celodenní parkování vychází na 5 eur. Pokud do Drážďan pojedete vlekem, počítejte se zhruba 20minutovou procházkou. Anebo můžete využít tramvaj linky 9, 11 a 13. Adresa: Tiergartenstraße 1, Dresden.

Foto v článku: FAEI.cz/Autor

PSALI JSME:
Pražská ZOO už s pandami nepočítá. „Ty už má Berlín,“ říká ředitel Bobek

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Cestování

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB