Děti se do judistických oddílů hlásí po celé republicezdroj:

Chcete z dítěte druhého Krpálka? Připravte si 10 tisíc

Jediný český olympijský vítěz Lukáš Krpálek rozpumpoval zájem kluků a holek o judo. Do některých oddílů se hlásí tolik dětí, že jsou pro ně tělocvičny malé. Český olympijský výbor a společnost Sazka vypočítaly, kolik přibližně stojí tréninky malých „bojovníků“, kteří chtějí jít v Krpálkových šlépějích.

Lukáš Krpálek pochází z Vysočiny, narodil se v Jihlavě, kde před lety rovněž trénoval. Jeho největší životní úspěch – zlatá medaile na Letních olympijských hrách v Rio de Janeiro – přitáhla po prázdninách v tomto regionu do judistických oddílů rekordní počty zájemců o toto japonské bojové umění.

Například TJ Sokol Jihlava registruje už dvaačtyřicet nových sportovců, když za celý loňský rok se přihlásilo pouze dvacet zájemců. „Máme ale malou tělocvičnu, větší prostor jsme v Jihlavě nesehnali. Ptali jsme se i ve školách, že bychom si pronajali tělocvičnu, ale všechno už je obsazeno,“ citoval Jihlavský deník předsedu judistického oddílu Jaroslava Wasserbauera.

Větší zájem registrují i v „konkurenčním“ Sportovním klubu Judo Jihlava, kde před lety trénoval právě i Krpálek. Děti se do judistických oddílů hlásí ve větší míře rovněž v jiných regionech. Mimochodem: organizace UNESCO doporučilo judo jako nejvhodnější sport pro děti. Učí vzájemnému respektu a sebeovládání, trpělivosti a samozřejmě bojovnosti. Navíc pomáhá zajišťovat všeobecný rozvoj dítěte.

Český olympijský výbor spolu se společností Sazka v rámci projektu Sport v okolí vypočítali základní výdaje na tento sport. Kimono s páskem vyjde přibližně na tisíc korun, dalších 2,5 tisíce může stát klubová souprava.  Oddílové příspěvky jsou do výše 5 tisíc a oddílová soustředění vyjdou na dalších 2 tisíce korun. Celkem to je přibližně 10 tisíc korun. Tréninky bývalý pro menší děti dvakrát týdně, ty starší by do tělocvičny měly chodit čtyřikrát až pětkrát týdně.

„Judu se v republice věnuje přes deset tisíc lidí, z toho mládežnické kategorie tvoří přibližně sedmdesát procent. Když budou chtít rodiče přihlásit své dítě na judo, je samozřejmě lepší vybrat oddíl s dlouholetou tradicí a výsledky. Ale je jasné, že to vždy nejde. Drtivá většina našich mládežnických trenérů působí na amatérské bázi a jen proto, že mají judo rádi a snaží se dětem předat to nejlepší, co umějí,“ tvrdí v knize Cesta ke sportu reprezentační trenér dorostu Jaroslav Švec.

Trenéři odhadují, že aktuální poměrně velký zájem o judo, vyvolaný olympijským zlatem Lukáše Krpálka, může do roka, do dvou odeznít. Ale znovu ho může oživit další Krpálkův úspěch. Nebo někoho dalšího?

Petr Starý

Share

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *