bool(false)

Chcete z dítěte druhého Krpálka? Připravte si 10 tisíc

Jediný český olympijský vítěz Lukáš Krpálek rozpumpoval zájem kluků a holek o judo. Do některých oddílů se hlásí tolik dětí, že jsou pro ně tělocvičny malé. Český olympijský výbor a společnost Sazka vypočítaly, kolik přibližně stojí tréninky malých „bojovníků“, kteří chtějí jít v Krpálkových šlépějích.

Děti se do judistických oddílů hlásí po celé republice

Lukáš Krpálek pochází z Vysočiny, narodil se v Jihlavě, kde před lety rovněž trénoval. Jeho největší životní úspěch – zlatá medaile na Letních olympijských hrách v Rio de Janeiro – přitáhla po prázdninách v tomto regionu do judistických oddílů rekordní počty zájemců o toto japonské bojové umění.

Například TJ Sokol Jihlava registruje už dvaačtyřicet nových sportovců, když za celý loňský rok se přihlásilo pouze dvacet zájemců. „Máme ale malou tělocvičnu, větší prostor jsme v Jihlavě nesehnali. Ptali jsme se i ve školách, že bychom si pronajali tělocvičnu, ale všechno už je obsazeno,“ citoval Jihlavský deník předsedu judistického oddílu Jaroslava Wasserbauera.

Větší zájem registrují i v „konkurenčním“ Sportovním klubu Judo Jihlava, kde před lety trénoval právě i Krpálek. Děti se do judistických oddílů hlásí ve větší míře rovněž v jiných regionech. Mimochodem: organizace UNESCO doporučilo judo jako nejvhodnější sport pro děti. Učí vzájemnému respektu a sebeovládání, trpělivosti a samozřejmě bojovnosti. Navíc pomáhá zajišťovat všeobecný rozvoj dítěte.

Český olympijský výbor spolu se společností Sazka v rámci projektu Sport v okolí vypočítali základní výdaje na tento sport. Kimono s páskem vyjde přibližně na tisíc korun, dalších 2,5 tisíce může stát klubová souprava.  Oddílové příspěvky jsou do výše 5 tisíc a oddílová soustředění vyjdou na dalších 2 tisíce korun. Celkem to je přibližně 10 tisíc korun. Tréninky bývalý pro menší děti dvakrát týdně, ty starší by do tělocvičny měly chodit čtyřikrát až pětkrát týdně.

„Judu se v republice věnuje přes deset tisíc lidí, z toho mládežnické kategorie tvoří přibližně sedmdesát procent. Když budou chtít rodiče přihlásit své dítě na judo, je samozřejmě lepší vybrat oddíl s dlouholetou tradicí a výsledky. Ale je jasné, že to vždy nejde. Drtivá většina našich mládežnických trenérů působí na amatérské bázi a jen proto, že mají judo rádi a snaží se dětem předat to nejlepší, co umějí,“ tvrdí v knize Cesta ke sportu reprezentační trenér dorostu Jaroslav Švec.

Trenéři odhadují, že aktuální poměrně velký zájem o judo, vyvolaný olympijským zlatem Lukáše Krpálka, může do roka, do dvou odeznít. Ale znovu ho může oživit další Krpálkův úspěch. Nebo někoho dalšího?

Sdílet:
{{ comments.toggle_text }}

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Lidé a společnost

Nejčtenější

Iveta Bečvářová: Znám i chovatele, který zaplatil rovnátka svému psovi

Rozhovor
Vystudovala Veterinární a farmaceutickou univerzitu v Brně, ale protože je vyhraněnější specializace ve veterinárních oborech u nás téměř nemožná, odešla do USA, pracovala na soukromé veterinární klinice a získala stipendium na univerzitě. „Ve Státech je spousta lidí ochotných utratit neuvěřitelné peníze za zlepšení kvality života jejich kočky, psa či koně,“ říká v rozhovoru pro portál Finanční a ekonomické …
Rolovat nahoru