Chci dělat něco jiného! Jak Češi mění zaměstnání

Průzkum
V uplynulých šesti měsíců změnila zaměstnání více než pětina Čechů, další čtvrtina si novou práci právě hledá nebo se po ní aspoň poohlíží. A další téměř třetina lidí by se změna zaměstnání nebránila, pokud by přišla zajímavá nabídka. Ukázal to nejnovější globální průzkum Workmonitor personálně poradenské společnosti Randstad.
Lesnictví patří k oborům s největší pracovní fluktuací. Foto: Pixabay.com

Přibližně 13 procent dotázaných přitom v průzkumu uvedlo, že „cítí silnou potřebu začít dělat něco úplně jiného než dosud“. Proč? Samozřejmě že nejčastějšími důvody změnit práci jsou získání lepších pracovních podmínek (tedy včetně vyšší mzdy) a nespokojenost se současným zaměstnavatelem.

Více než 20 procent oslovených lidí ale zároveň uvedlo, že je k tomu vede osobní touha po změně – připadá jim, že jsou už příliš dlouho na jednom místě a chtějí poznat zase něco jiného, nového.

Pokud jde o obory, největší zaměstnanecká fluktuace se týká zemědělské výroby, lesnictví a rybolovu, a rovněž chemického průmyslu a veřejné správy. „Fluktuace v zemědělství či lesnictví je v letních měsících tradičně silná, zajímavé jsou však intenzivnější pohyby ve veřejné správě. Zaměstnanci úřadů jsou obvykle loajální pracovníci, nicméně je vidět, že bohatá nabídka pozic v komerční sféře je i navzdory růstu platů ve státní a veřejné správě lákavá,“ řekla Alžběta Honsová, marketingová manažerka české pobočky společnosti Randstad.

PSALI JSME:
Já to tedy beru, šéfe! Skoro polovina Čechů chce změnit zaměstnání

Aktivnější ženy

Novou práci aktivně hledá přibližně sedm procent dotázaných a dalších přibližně 18 procent se po nových pracovních možnostech poohlíží. Aktivnější jsou v tomto ohledu ženy. Lidem, kteří by chtěli změnit zaměstnání, je nejčastěji mezi 35 a 44 roky.

„Zástupci mladší generace spadají spíš do kategorie pasivních kandidátů, předpokládají, že si je najde jejich potenciální zaměstnavatel sám. Očekáváme, že s úbytkem pracovních nabídek, který se již nyní začíná v řadě regionů objevovat, počet pasivních uchazečů klesne. Kdo bude chtít získat novou a atraktivní práci, bude se o to muset osobně zasadit,“ konstatovala Alžběta Honsová.

Oproti předchozímu průzkumu se o něco snížil počet lidí, kteří jsou ve svém zaměstnání spokojení, a naopak mírně stoupnul podíl těch, kteří se velmi obávají vyhazovu. Větší strach mají muži, nejčastěji se ztráty zaměstnání obávají lidé ve věku 25 až 44 let. O svou práci se bojí především pracující v oboru zemědělství, lesnictví a rybolov, v hotelnictví a stravování, ale rovněž v oblasti IT a podnikových služeb.

PSALI JSME:
Při vyjednávání o platu si dojednejte co nejvyšší mzdu. Kvůli odměnám

Stále nová práce

Průzkum jiné personálně pracovní agentury – společnosti Hays – zase před časem ukázal, že ani čerstvá změna zaměstnání není pro mnohé lidi důvodem k tomu, aby přestali sledovat další pracovní nabídky. Výjimkou tak není ani to, když někdo změní práci i několikrát v roce.

„Uchazeči chtějí z aktuálně dobré situace na pracovním trhu vytěžit co nejvíce. Řada z nich ani nemusí práci aktivně hledat a pouze přijímá a hodnotí nabídky, které získá na přímo, například prostřednictvím profilu na sociálních sítích. Častější změny zaměstnavatelů v průběhu jednoho roku pak vídáme především u mladých uchazečů, kteří své místo na pracovním trhu teprve hledají, zkoušejí různé možnosti a trh jim to umožňuje,“ citoval web Roklen24 Ladislava Kučeru, ředitele společnosti Hays pro Česko a Rumunsko.

PSALI JSME:
Téměř každý si potenciálního nového zaměstnavatele prověřuje

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Obývák se změní v kancl jen s vaším souhlasem

Nejdříve práce z domova, po pár hodinách práce na dálku. Tak se měnilo vládní doporučení směrem k firmám, které posílají zaměstnance pracovat domů. Formálně změna kosmetická, protože jde v podstatě o totéž, přesto …

Virus vás poslal domů. Ale za kolik?

Co s nimi? Takto si v těchto dnech láme hlavu řada zaměstnanců, když přemýšlí o svých zaměstnancích. Pracující člověk má jasno, rád by virové řádění nejraději přežil v bezpečí domova či chalupy a ještě k tomu za …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru