Chci dělat něco jiného! Jak Češi mění zaměstnání

Průzkum
V uplynulých šesti měsíců změnila zaměstnání více než pětina Čechů, další čtvrtina si novou práci právě hledá nebo se po ní aspoň poohlíží. A další téměř třetina lidí by se změna zaměstnání nebránila, pokud by přišla zajímavá nabídka. Ukázal to nejnovější globální průzkum Workmonitor personálně poradenské společnosti Randstad.
Lesnictví patří k oborům s největší pracovní fluktuací. Foto: Pixabay.com

Přibližně 13 procent dotázaných přitom v průzkumu uvedlo, že „cítí silnou potřebu začít dělat něco úplně jiného než dosud“. Proč? Samozřejmě že nejčastějšími důvody změnit práci jsou získání lepších pracovních podmínek (tedy včetně vyšší mzdy) a nespokojenost se současným zaměstnavatelem.

Více než 20 procent oslovených lidí ale zároveň uvedlo, že je k tomu vede osobní touha po změně – připadá jim, že jsou už příliš dlouho na jednom místě a chtějí poznat zase něco jiného, nového.

Pokud jde o obory, největší zaměstnanecká fluktuace se týká zemědělské výroby, lesnictví a rybolovu, a rovněž chemického průmyslu a veřejné správy. „Fluktuace v zemědělství či lesnictví je v letních měsících tradičně silná, zajímavé jsou však intenzivnější pohyby ve veřejné správě. Zaměstnanci úřadů jsou obvykle loajální pracovníci, nicméně je vidět, že bohatá nabídka pozic v komerční sféře je i navzdory růstu platů ve státní a veřejné správě lákavá,“ řekla Alžběta Honsová, marketingová manažerka české pobočky společnosti Randstad.

PSALI JSME:
Já to tedy beru, šéfe! Skoro polovina Čechů chce změnit zaměstnání

Aktivnější ženy

Novou práci aktivně hledá přibližně sedm procent dotázaných a dalších přibližně 18 procent se po nových pracovních možnostech poohlíží. Aktivnější jsou v tomto ohledu ženy. Lidem, kteří by chtěli změnit zaměstnání, je nejčastěji mezi 35 a 44 roky.

„Zástupci mladší generace spadají spíš do kategorie pasivních kandidátů, předpokládají, že si je najde jejich potenciální zaměstnavatel sám. Očekáváme, že s úbytkem pracovních nabídek, který se již nyní začíná v řadě regionů objevovat, počet pasivních uchazečů klesne. Kdo bude chtít získat novou a atraktivní práci, bude se o to muset osobně zasadit,“ konstatovala Alžběta Honsová.

Oproti předchozímu průzkumu se o něco snížil počet lidí, kteří jsou ve svém zaměstnání spokojení, a naopak mírně stoupnul podíl těch, kteří se velmi obávají vyhazovu. Větší strach mají muži, nejčastěji se ztráty zaměstnání obávají lidé ve věku 25 až 44 let. O svou práci se bojí především pracující v oboru zemědělství, lesnictví a rybolov, v hotelnictví a stravování, ale rovněž v oblasti IT a podnikových služeb.

PSALI JSME:
Při vyjednávání o platu si dojednejte co nejvyšší mzdu. Kvůli odměnám

Stále nová práce

Průzkum jiné personálně pracovní agentury – společnosti Hays – zase před časem ukázal, že ani čerstvá změna zaměstnání není pro mnohé lidi důvodem k tomu, aby přestali sledovat další pracovní nabídky. Výjimkou tak není ani to, když někdo změní práci i několikrát v roce.

„Uchazeči chtějí z aktuálně dobré situace na pracovním trhu vytěžit co nejvíce. Řada z nich ani nemusí práci aktivně hledat a pouze přijímá a hodnotí nabídky, které získá na přímo, například prostřednictvím profilu na sociálních sítích. Častější změny zaměstnavatelů v průběhu jednoho roku pak vídáme především u mladých uchazečů, kteří své místo na pracovním trhu teprve hledají, zkoušejí různé možnosti a trh jim to umožňuje,“ citoval web Roklen24 Ladislava Kučeru, ředitele společnosti Hays pro Česko a Rumunsko.

PSALI JSME:
Téměř každý si potenciálního nového zaměstnavatele prověřuje

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Nabídka volných pracovních míst klesá

Navzdory nepřesvědčivým výsledkům české ekonomiky v posledním roce a půl se situace na trhu práce rozhodně nijak dramaticky nevyhrotila. Ekonomika byla sice v útlumu, na trh práce přicházeli další lidé, nicméně …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB