Chraňte své auto: Kolik vás bude stát havarijní pojištění?

Mnoho řidičů řeší otázku, jaké pojištění pro své auto potřebují. Povinné ručení je nutností podle zákona, havarijní pojištění je dobrovolné. Stojí vám ale za to, platit tisíce korun za další pojištění? Co všechno cenu havarijka ovlivňuje a zda se vám vyplatí, si přečtěte v článku.

Havarijní pojištění je určeno na pokrytí škody na vašem majetku a zdraví v případě dopravní nehody. Následky takové nehody jsou finančně velmi náročné a jdou do desítek milionů korun, platit takovou částku z vlastní kapsy se nikomu nechce. Havarijní pojištění se ale hodí i v případech, kdy vám někdo auto poškodí na parkovišti, například poškrábe lak, nebo ho dokonce odcizí.

Proč si sjednat havarijní pojištění?

Havarijní pojištění, jak už bylo zmíněno, slouží k pokrytí nákladů na škodu na vašem autě. Co to znamená v praxi? Když vám někdo poškodí auto, spadne vám na něj strom, někdo vám vaše auto ukradne nebo například srazíte na cestě srnu, vznikne pojistná událost a po jejím nahlášení na pojišťovně, kde máte havarijní pojištění sjednané, vám zaplatí náklady na opravu auta.

Rozsah krytí havarijního pojištění pokrývá 4 hlavní rizika:

 • Havárie
 • Zničení nebo poškození vozu vlivem přírodních živlů
 • Zničení nebo poškození vozu třetí osobou
 • Odcizení vozu

Kromě těchto rizik si můžete sjednat i různá připojištění, která se vám budou hodit. Často si řidiči sjednávají připojištění předního skla nebo právě i srážku se zvěří. Pokud se chystáte cestovat autem na dovolenou, doporučujeme i připojištění odpovědnosti a pojištění osob i zavazadel ve vozidle.

Kolik vás to celé bude stát?

Podle zvolených parametrů se cena havarijního pojištění může dostat klidně na několik tisíc korun. Rovněž ale může být jen několik stovek. Vše se odvíjí od faktorů jako:

 • Frekvence plateb, kterou si zvolíte
 • Věk a lokalita vašeho bydliště (kvůli riziku nehodovosti)
 • Technické parametry vozidla (značka, typ, stupeň zabezpečení atd.)
 • Spoluúčast, jakou zvolíte (čím vyšší spoluúčast tím nižší pojistné)
 • Výše pojistných limitů
 • Pojistná rizika
 • Získané bonusy za jízdu bez nehod (snižují cenu pojistného)
 • Připojištění, pokud si nějaká vyberete

Nebuďte zbrklí a nevrhejte se po hlavě do nejlevnějšího pojištění. Vysoká spoluúčast, která je obvykle daní za levné pojištění, vás v konečném důsledku může přijít opravdu draho, jelikož pojišťovna vyplatí jen část nákladů a zbytek, tedy spoluúčast, budete muset zaplatit ze svého.

Vývoj ceny havarijního pojištění v roce 2019

Průměrná cena havarijního pojištění v roce 2019 je 2 až 3 tisíce korun. U luxusních modelů to jsou ovšem až desítky tisíc korun ročně. Konkurence v pojištění vozidel ale značně vzrostla a pojišťovny se předhánějí v získání co nejvíce klientů. Proto nabízí i různé slevy a výhody, například při sjednání pojištění online. I díky tomu se cena havarijního pojištění drží zhruba na stejné hranici jako po minulé roky.

Změny se v havarijním pojištění nechystají ani v příštím roce, je však možné, že jeho cena se bude zvyšovat v průběhu celého roku, aby se zohlednily stoupající ceny náhradních dílů a servisních služeb.

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Mobilní telefonát o právě skončeném nevolnictví

Poradna
Konečně dobrá zpráva! Není však o koronaviru, a tak si jí prakticky nikdo nepovšiml, i když se přímo týká milionů lidí. První dubnový den skončilo dlouhá desetiletí trvající nevolnictví všech, kteří využívají služeb mobilních operátorů.
Rolovat nahoru