Chřipka nikam nezmizela, jen ji utlumil covid

Laboratoře minulý rok nezaznamenaly chřipku ani obvyklé počty pneumokokových infekcí. To by podle ale odborníků nemělo být důvodem myslet si, že tyto nemoci jsou na ústupu. Nadcházející sezona bude přát kapénkově přenosným nemocem, tedy nejen covidu, ale i dalším infekcím. Během pandemie jim nebyl věnován dostatek pozornosti, ale nikam nezmizely, jen je utlumila proticovidová opatření.
Důvody, proč jsou pro seniory od 65 let očkování proti pneumokoku a chřipce bezplatná, jsou počty chronických onemocnění, kterými senioři častěji trpí, a především smrtnost. Ilustrační foto: Pixabay.com

„V roce 2020 jsme zaznamenali rapidní úbytek hlášení jiných onemocnění včetně chřipky a invazivních pneumokokových infekcí. Jedinou primární příčinou úmrtí, která se podle Českého statistického úřadu ve statistice roku 2020 posunula výrazně výš, byl zánět plic,“ informovala redakci pneumoložka doc. MUDr. Václava Bártů, Ph.D., vedoucí lékařka plicního oddělení pražské Polikliniky Budějovická a členka výboru České pneumologické a ftizeologické společnosti ČLS JEP.

Nejčastějším bakteriálním původcem zápalu plic je pneumokok, který často komplikuje původně virová onemocnění. Proti pneumokoku by se tak podle lékařů měli naočkovat také pacienti, kteří trpí po covidu následky na plicích. Pokud však lidé s těmito následky nejsou starší 65 let, anebo nespadají do zákonem vyjmenovaných výjimek, očkování jim z veřejného zdravotního pojištění hrazeno není.

PSALI JSME:
Téměř čtvrtina Čechů si zahrává. Kašel berou jako každodenní chleba

„Nadcházející sezona bude přát kapénkově přenosným nemocem, tedy nejen covidu, ale i dalším infektům. Během pandemie jim nebyl věnován dostatek pozornosti, ale nikam nezmizely, jen je utlumila proticovidová opatření,“ uvedla MUDr. Zuzana Blechová, Ph.D., infektoložka z Kliniky infekčních nemocí 2. LF UK a Fakultní nemocnice Bulovka.

Jedním z hlavních rizikových faktorů respiračních onemocnění je věk. Koronavirus, chřipka a pneumokok totiž nejčastěji vedou k úmrtí v rizikových skupinách seniorů a chronicky nemocných. Hlavní rizikovou skupinu náchylnou k respiračním onemocněním představují osoby starší 50 let. U těchto lidí aktivita imunitního systému přirozeně slábne.

PSALI JSME:
Chřipková epidemie u nás dohnala k lékaři milion lidí. Srazí roušky i počet chřipek?

„Důvody, proč jsou pro seniory od 65 let očkování proti pneumokoku a chřipce bezplatná, jsou počty chronických onemocnění, kterými senioři častěji trpí, a především smrtnost, která prudce narůstá po 65. roce,“ řekla Václava pneumoložka Bártů. Podle předsedkyně Rady seniorů ČR Lenky Desatové by proto tato skupina obyvatel měla využít dalšího bezplatného očkování proti chřipce a pneumokoku.

A také jít na třetí dávku proti covidu. Podle Rady seniorů někteří starší lidé nabyli dojmu, že pandemie vlastně skončila, chřipku vymýtil covid a s dalšími patogeny si poradí jejich imunita. „I nadále se budeme snažit přesvědčit o očkování nepřesvědčené. Více se ale soustředíme na těch 81 procent starších 60 let, kteří se už proti covidu naočkovat nechali, aby nepropadali falešnému optimismu a šli na třetí dávku,“ uvedla Desatová.

PSALI JSME:
Češi se přestali očkovat. Hrozí návrat epidemií a vymýcených nemocí

Zavřít reklamu ×
  1. Dobrý den. Chřipka nezmizela je tady stále. PCR testy detekují nejen covid ,ale i chřipku. PCR testy jsou nepřesné, ví to většina vědců, docentů i možná lékařů, ale tváří se, že jsou přesné. Vše kolem covidu je nesmysl, vakcíny ničí krev vakcinovaného člověka, ničí jeho imunitu, vakcinovaný je kokon, kde se vír množí, mutuje. Vakcinovaný může nakazit jiného člověka bez vakcíny. Už existují studie, hovoří o tom japonští, švýcarští i němečtí lékaři, docenti i profesoři. Ale situace je tak děsivá, že člověk raději poslouchá pohodlnou lež ! Jednou pravda vyleze na povrch. Chřipka je zaměňována v mnoha případech za covid. Globalistům, politikům to vyhovuje. Vystrašit lidi, vakcinovat, vydělat miliony, zdražit co se dá atd. Všem přeji hodně zdraví, pohody a myslete hlavou.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zdraví

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB