Chudší Vánoce. Na dárcích bude letos kvůli inflaci šetřit šest Čechů z deseti

Průzkum
Vánoce budou letos v Česku chudší, než obvykle. Přes šedesát procent lidí totiž plánuje šetřit na pohoštění během svátků, zejména na pečení cukroví. Skoro stejný počet Čechů letos omezí výdaje za vánoční dárky, a to především pro příbuzné. Vyplývá to z reprezentativního průzkumu agentury Ipsos (1050 respondentů) pro společnost Generali Investments, který proběhl na konci letošního října a jehož výsledky má redakce FAEI.cz k dispozici.
Vánoce budou letos chudší. Na dárcích bude kvůli inflaci šetřit šest Čechů z deseti. Ilustrační foto: Pixabay.com

Obavy z inflace budou nejspíše vidět i „pod stromečkem“. Výdaje za dárky letos omezí častěji ženy, a to více než dvě třetiny z dotázaných. Zatímco na dětech nebo vnoučatech plánuje šetřit jen 19 procent respondentů, ostatním příbuzným nadělí levnější dárky více než polovina. Skoro tři z deseti lidí plánují uspořit i na dárcích pro svoje přátele.

Kromě dárků budou Češi během svátků šetřit i na svátečním pohoštění. Štědrovečerního kapra s bramborovým salátem se to většinou nedotkne, skoro třetina lidí bude ale méně utrácet za alkohol a občerstvení na vánočních trzích. Ukazatelem vážnosti aktuální finanční situace bude zřejmě úbytek cukroví na svátečních tabulích. Méně ho letos napeče či nakoupí přes 42 procent Čechů.

Výrazně skromnější budou mít letos Češi nejspíše i zbytek zimy. Jen 17 procent dotázaných totiž neplánuje nijak omezit výdaje na zimní dovolenou, například lyžování nebo silvestr na horách. Více než dvě třetiny lidí naopak uvádí, že na dovolenou vůbec nepojedou. Na vině je zejména vysoká inflace, kvůli které se celkem snaží šetřit přes 90 procent Čechů.

PSALI JSME:
Na čem Češi šetří v době krize?

„Z našeho průzkumu je vidět, že oproti létu se lidé méně bojí zdražování energií. V tomto ohledu nejspíše pomohla reakce vlády, tedy příspěvky a zastropování cen a naplnění zásobníků na plyn. Na druhou stranu dopady inflace už na sobě pocítilo přes 83 procent lidí. Proto jsou Češi ohledně svých financí i nadále nejistí,“ sdělil Marek Beneš, finanční ředitel společnosti Generali Investments CEE.

Vůbec nejčastěji Češi šetří kromě spotřeby energií na jídle, celkem šest z deseti dotázaných. Oproti srpnu přibylo i těch, kteří méně utrácejí za koníčky nebo odkládají velké plánované výdaje. Více je i lidí, kteří šetří na volnočasových aktivitách svých dětí – stále jde však o méně než deset procent. Dvě třetiny lidí se také bojí, že v důsledku vysoké inflace či kvůli dění na trzích přijdou o část svých úspor.

„Je pochopitelné, že se pokoušejí šetřit, ať už na každodenních výdajích, jako jsou jídlo a energie, nebo na mimořádných položkách, jako dárky či dovolená. Na druhou stranu ale stále skoro 45 procent lidí nezměnilo způsob, jak se svými úsporami nakládají,“ uvedl Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE.

PSALI JSME:
Příliš drahé koníčky. Přibývá Čechů, kteří za zábavu neutratí ani korunu

O tom, na čem všem Češi šetří v době téměř dvacetiprocentní inflace, jsme psali nedávno. Mezi tři největší tahouny šetření podle reprezentativního průzkumu agentury Ipsos pro společnost Edenred, jsou to energie, návštěvy restaurací a levnější potraviny. Dvě třetiny lidí v průzkumu ze začátku topné sezony uvedly, že spoří na energiích – méně vytápějí a svítí.

Mezi další reakce na inflaci patří výrazné omezení návštěv restaurací (53,4 %) a nakupování levnějších potravin, k němuž se přiznala téměř polovina z tisícovky respondentů (49,8 %). „Podle nezávislých studií méně kvalitní stravování zhoršuje zdravotní stav lidí, kvalitu života a má vliv na pohodu v práci i pracovní výkon,“ komentovala to Aneta Martišková, ředitelka firemních vztahů společnosti Edenred.

„S blížícími se Vánocemi je stále zřejmější, že půjde o nejdražší svátky historie. Pro řadu domácností ovšem budou také nejchudší za uplynulou řadu let. To proto, že přednost před útratami za dárky i cukroví dostanou platby za nezbytné věci typu energií, bydlení nebo základních potravin,“ sdělil naší redakci Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank.

PSALI JSME:
Vánoční rohlíčky upečené doma budou letos o 34 % dražší než loni

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Spotřebitel

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB