Chuť investovat firmám (zatím) příliš nechybí

Průzkum
Vzhledem ke zpoždění tvrdých dat z ekonomiky – ta dostupná totiž ještě zdaleka nereflektují důsledky války na Ukrajině – nám nezbývá nic jiného než o to víc sledovat ta měkká v podobě různých průzkumů důvěry, indexů nákupních manažerů apod.
Aktuální průzkum naznačuje i měnící se situaci v zásobách, které sehrávaly velkou roli v loňském roce. Ilustrační foto: Toyota

Jedním z aktuálně nejnovějších je pravidelný průzkum prováděný pod hlavičkou Svazu průmyslu ČR a České národní banky (ČNB) zaměřený na situaci a očekávaný vývoj v podnikové sféře. Z jeho výsledků prezentovaných v databázi ČNB lze vyčíst například následující…

Asi nikoho nepřekvapí zvýšená inflační očekávání, která hned tak podle názoru firem neodezní. Ještě v příštím roce předpokládají nejenom vyšší výrobní inflaci, ale i tu spotřebitelskou.

Na druhé straně i v tomto inflačním prostředí opět roste ochota firem zvyšovat investice (byť není nijak rekordní, pozn. aut.), i když podniky předpokládají přece jen horší dostupnost úvěrů v důsledku rostoucích úrokových sazeb i přísnějších úvěrových podmínek. Slabé budoucí poptávky se obávají stále méně.

PSALI JSME:
Nový průzkum nálad potvrzuje další zesílení inflačních očekávání

Aktuální průzkum naznačuje i měnící se situaci v zásobách, které sehrávaly velkou roli v loňském roce. V letošním prvním kvartále došlo k výraznému snížení zásob vstupů i hotové produkce. Naproti tomu meziročně výrazně narostly zásoby nedokončených výrobků, zřejmě v důsledku chybějících komponent či dalších vstupů.

Asi každého napadne situace v automobilovém průmyslu, který od druhého čtvrtletí loňského roku trápí výpadky v dodávkách čipů.

Z pohledu zakázek na období tří až šesti měsíců firmy nejsou nijak příliš optimistické, což není s ohledem na situaci průmyslu až tak překvapivé a ve srovnání se situací v době první a druhé vlny covidu jde stále ještě o příznivější očekávání.

PSALI JSME:
Průmyslníkům kazí náladu válečná nejistota a inflace

Jako tradičně jedním z nejzajímavějších výsledků průzkumu je úroveň kurzového zajištění. Ukazuje, nakolik využily firmy předchozího oslabení koruny k tomu, aby si díky úrokovému diferenciálu vytvořily například forwardové pozice.

Zajištění pro letošní i příští rok je spíše podprůměrné. Na horizontu jednoho roku je zajištěna jen třetina firem, zatímco dlouhodobý průměr je zhruba 36 procent, v roce 2018 to bylo dokonce necelých 46 procent.

Nejnovější průzkum nevyznívá nijak dramaticky nebo pesimisticky. Ukazuje, že se firmy musí vypořádávat v době vysoké inflace a úrokových sazeb s trochu jinými problémy než dříve, že zůstávají pozitivně naladěné v případě dalšího růstu zaměstnanosti, nicméně i nadále nepředpokládají, že by výrazněji zvyšovaly mzdy.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Invaze a šíření covidu v Číně zasáhnou globální obchod, Česko nevyjímaje

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Skupina Moore Czech Republic skokově roste

Poradenská, auditorská a technologická skupina Moore Czech Republic, která je součástí jedné z největších mezinárodních sítí auditorských a poradenských společností s více než 30 000 pracovníky ve více než 260 …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB