Chuť nakupovat se Čechům postupně vrací

Názor
Zájem o nákupy v březnu předčil očekávání. Reálné tržby v obchodech poskočily meziměsíčně o 1,3 procenta, meziročně ovšem byly vyšší dokonce o 6,1 procenta. Co za tím vězí? Především loňský nízký srovnávací základ, protože tehdy se maloobchod propadl skoro o deset procent. Navíc Velikonoce byly letos o něco dříve, takže i efekt přípravy na tyto svátky mohl sehrát svoji roli.
Nákupy v obchodech, a tedy spotřeba domácností, mají být tím hlavním, co letos potáhne tuzemskou ekonomiku. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Skok v březnu zaznamenaly především prodeje zboží do domácnosti a zboží pro volný čas, na kterých v předchozích měsících spotřebitelé spíše šetřili. Je docela pravděpodobné, že zásluhu na tom mělo i příznivější počasí, které trochu uspíšilo nákupy v hobby obchodech.

Více se prodalo i pohonných hmot s tím, jak se začalo opět více jezdit a současně se smazávaly i rozdíly mezi českými a třeba polskými cenami. V meziročním srovnání asi největší vzestup zaznamenala kosmetika, která byla ovšem dlouhodobým držákem i v čase recese.

PSALI JSME:
Služby přebírají otěže ekonomiky

Letos se daří rovněž internetovým obchodům, které si jen v březnu připsaly meziročních necelých 15 procent. Je vidět, že ne každý se s nadšením vrací do kamenných obchodů a raději ocení zvyšující se kvalitu nákupů na dálku, a to i v případě zboží, které jsme si dříve chtěli raději předem prohlédnout.

V každém případě je vidět, že chuť nakupovat se Čechům postupně vrací. Po dvou letech na naše poměry extrémní inflace s ní spojeném propadu kupní síly se letos začíná situace vracet do původních kolejí.

PSALI JSME:
Maloobchod: Tuzemská ekonomika konečně na vzestupu

Nákupy v obchodech, a tedy spotřeba domácností, mají být nakonec tím hlavním, co ekonomiku v letošním roce potáhne. Na zahraniční poptávku česká ekonomika totiž zatím vyjma aut příliš spoléhat nemůže.

Asi nelze čekat, že by se šestkové nárůsty tržeb opakovaly i v dalších měsících. Za celý rok se dá spíše očekávat nárůst reálných prodejů okolo tří procent.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Tuzemská ekonomika postupně zrychluje díky spotřebě

Zavřít reklamu ×
  1. Dobrý den. Nevím komu a jaké chutě se vracejí? Ale občan s podprůmerným příjmem ( třeba důchodce) se musí držet hodně při zemi. A věřím že ti co splácí hypotéku a maji jen příjem kdy ještě jim ji dali, tak taky asi moc vodvázaný nejsou. On je velký rozdíl mezi platem a mzdou.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Silná data z polského průmyslu

Polská průmyslová produkce v dubnu překvapila silným růstem. Meziročně byla v dubnu vyšší o 7,9 procenta, zatímco byl očekáván růst o 5,1 procenta. V březnu přitom došlo k meziročnímu poklesu o 5,6 procenta. Jde …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB