Chuť nakupovat se Čechům postupně vrací

Názor
Zájem o nákupy v březnu předčil očekávání. Reálné tržby v obchodech poskočily meziměsíčně o 1,3 procenta, meziročně ovšem byly vyšší dokonce o 6,1 procenta. Co za tím vězí? Především loňský nízký srovnávací základ, protože tehdy se maloobchod propadl skoro o deset procent. Navíc Velikonoce byly letos o něco dříve, takže i efekt přípravy na tyto svátky mohl sehrát svoji roli.
Nákupy v obchodech, a tedy spotřeba domácností, mají být tím hlavním, co letos potáhne tuzemskou ekonomiku. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Skok v březnu zaznamenaly především prodeje zboží do domácnosti a zboží pro volný čas, na kterých v předchozích měsících spotřebitelé spíše šetřili. Je docela pravděpodobné, že zásluhu na tom mělo i příznivější počasí, které trochu uspíšilo nákupy v hobby obchodech.

Více se prodalo i pohonných hmot s tím, jak se začalo opět více jezdit a současně se smazávaly i rozdíly mezi českými a třeba polskými cenami. V meziročním srovnání asi největší vzestup zaznamenala kosmetika, která byla ovšem dlouhodobým držákem i v čase recese.

PSALI JSME:
Služby přebírají otěže ekonomiky

Letos se daří rovněž internetovým obchodům, které si jen v březnu připsaly meziročních necelých 15 procent. Je vidět, že ne každý se s nadšením vrací do kamenných obchodů a raději ocení zvyšující se kvalitu nákupů na dálku, a to i v případě zboží, které jsme si dříve chtěli raději předem prohlédnout.

V každém případě je vidět, že chuť nakupovat se Čechům postupně vrací. Po dvou letech na naše poměry extrémní inflace s ní spojeném propadu kupní síly se letos začíná situace vracet do původních kolejí.

PSALI JSME:
Maloobchod: Tuzemská ekonomika konečně na vzestupu

Nákupy v obchodech, a tedy spotřeba domácností, mají být nakonec tím hlavním, co ekonomiku v letošním roce potáhne. Na zahraniční poptávku česká ekonomika totiž zatím vyjma aut příliš spoléhat nemůže.

Asi nelze čekat, že by se šestkové nárůsty tržeb opakovaly i v dalších měsících. Za celý rok se dá spíše očekávat nárůst reálných prodejů okolo tří procent.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Tuzemská ekonomika postupně zrychluje díky spotřebě

Zavřít reklamu ×
  1. Dobrý den. Nevím komu a jaké chutě se vracejí? Ale občan s podprůmerným příjmem ( třeba důchodce) se musí držet hodně při zemi. A věřím že ti co splácí hypotéku a maji jen příjem kdy ještě jim ji dali, tak taky asi moc vodvázaný nejsou. On je velký rozdíl mezi platem a mzdou.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Začínají nové závody ve zbrojení

Výdaje na obranu se budou ve světě strukturálně zvyšovat v souvislosti s novým normálem geopolitického napětí a koncem několik desetiletí trvající mírové dividendy. Stále jsme ještě daleko od více než šesti procent …

Slabý březnový výsledek ekonomiky eurozóny

Zpřesněný odhad Hrubého domácího produktu (HDP) eurozóny zůstal beze změny, zatímco tamní průmyslová produkce překvapila silnějším růstem. Ekonomika eurozóny i podle zpřesněných dat vzrostla v prvním čtvrtletí …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Konec týrání, jatka budou na kamerách

Analýza
Česká vláda udělala další krok směrem k ochraně zvířat. Od začátku roku 2026 budou provoz na všech tuzemských jatkách monitorovat kamery. Ministerstvo zemědělství si od tohoto kroku slibuje výrazné omezení týrání zvířat při porážení.