„Chybějící poptávku dohání vláda. To nikdy nemůže být fér,“ říká bývalý guvernér ČNB Miroslav Singer

Rozhovor
Pandemie působí ztráty na lidských životech i na hospodářství. „Méně se setkáváme, méně se radujeme, méně jsme v obchodech, takže méně utrácíme a firmy méně investují,“ konstatuje v rozhovoru Miroslav Singer, bývalý guvernér České národní banky. Chybějící poptávku pak podle něj dohánějí vlády. „Že to nikdy nemůže být fér, je jasné,“ dodává.
Miroslav Singer v letech 2010–2016 působil jako guvernér České národní banky. Od roku 2017 je ředitelem institucionálních vztahů a hlavním ekonomem společnosti Generali CEE Holding. Foto: Generali CEE Holding

Výroba je částečně vypnutá, některé firmy začínají krachovat. Viděli jsme, že v loňském roce zkrachovalo vůbec nejvíce firem v novodobé historii České republiky. Souhlasíte s tím, že škody začínají být trvalé?

Pochybuji, že se brzy vrátíme na trajektorii, na níž bychom byli bez pandemie covid-19, protože nám budou chybět dva roky růstu v normálních podmínkách.
Mám pochybnosti minimálně o dvou oblastech. První je byznysová turistika, kde se některé služební cesty zřejmě již nevrátí.
Samozřejmě, že řadu kontaktů je třeba budovat osobně, ale jsem přesvědčený, že jsme přišli na to, že zase tolik cestovat nemusíme a že to vlastně není úplně špatně, což ale má dost významné důsledky pro různé oblasti hospodářství – od hotelů, přes letecké společnosti.
Druhou oblastí je pak oblast kancelářských prostor, kde již, myslím, nebude potřeba tak vysoká. Řada lidí totiž není nešťastná z toho, že může pracovat z domova. A tak se v business centru budou asi muset uzavřít některé restaurace, výpočet jejich obchodního plánu s pandemií jaksi nepočítal.

Na home office budou možná šťastnější zaměstnanci, ale nevím jestli i jejich zaměstnavatelé. Kontrola zaměstnanců se tím zřejmě zhorší…
Fungovat to bude primárně tam, kde je možné dobře definovat, co a jak má daný člověk dělat. Samozřejmě, že tomu tak není všude.

Koronavirus má zásadní dopady na celé hospodářství. Co si myslíte o obřím sešupu, který zasáhl naši ekonomiku?
Jsem konzistentní a vždycky jsem říkal, že dopady pandemie jsou srovnatelné s malým válečným konfliktem nejen z hlediska ekonomiky, ale i vzhledem ke ztrátám na životech.

PSALI JSME:
Tržby ve službách 2020: Kdo na koronakrizi vydělal?

Mohli jsme si všimnout, že na aktuální situaci poměrně silně zareagovala také tuzemská fiskální politika. Vnímáte řešení z globálního hlediska jako šťastné, nebo byste se spíš klonil k jinému řešení?
Nejsem z celkové podoby reakce šťastný, ale respektuji, že v dnešní mediální době v podstatě žádná země s demokratickým systémem nereagovala nějak dramaticky jinak, než ta naše. Máme tu nějaké danosti systémové odezvy na covid a možná bychom z nich měli vyvodit poučení pro příští pandemie.
Systém vlastně funguje docela jednoduše v tom, že umožňuje vládám dělat i poměrně razantní fiskální expanze, které ekonomiku nějak drží. Firmy ani lidé totiž příliš neutrácejí, což je dobře vidět i na vkladech.
A je to logické: Méně se setkáváme, méně se radujeme, méně jsme v obchodech, takže méně utrácíme a firmy méně investují. To vytváří převahu peněz, které jsou banky schopné poslat vládám takřka zdarma. Vlády pak vlastně nahrazují vypadlou poptávku … alespoň pro někoho. A že to nikdy nemůže být fér, je jasné. Ale myslím si, že na tom agregátu je patrné, že je to lepší, než kdyby tak nečinily vůbec.

PSALI JSME:
Místo hospod garáže. Zavřít lidi doma prostě nejde, je to nereálné

Hájil jste razantní snížení daně z příjmu. Je v zásadě dobré, když se stimulace neprovádějí jen prostřednictvím nárůstu výdajů, ale i na příjmové straně. Jak vnímáte to, že když se rozhazovaly peníze právě na výdajové straně, tak se proti tomu nikdo moc neozýval, ale když se potom měly razantněji snížit daně, našla se celá řada odpůrců?
Nemyslím si, že snížení daní je tím rychlým fiskálním koronavirovým impulsem. Snížení daní by mělo být to, o čem kritici hovoří, to jest snížením daně z příjmu primárně těm, kteří mají příjmů málo. Ale jiná věc je, že v tom dlouhodobějším kontaktu, zaplať pánbůh za to, že se to snížení povedlo, protože daně z příjmu de facto rostly vlivem nárůstu mezd, a také většina kritiků, myslím, mnoho let hovoří o potřebě lepší ekonomiky založené na vyšší přidané hodnotě.
Trošičku ale ignorují, že právě taková povolání a profese byly v našem daňovém systému poměrně výrazně znevýhodněny v podobě různých odvodů, které se v dani z příjmu kumulovaly. Chceme-li mít více vysoce příjmových profesí, chceme-li, aby pro firmy bylo přínosné zřizovat je tady a ne jinde, musíme tomu přizpůsobit i daňovou soustavu.

PSALI JSME:
Státní dluh ČR loni narostl o tolik jako předtím za skoro deset let

Všiml jsem si argumentu, že by se daně měly snížit jen nízkopříjmovým skupinám, které peníze vlastně hned utratí v ekonomice. Trošku se zapomíná na to, že nejen spotřebou je živa ekonomika, ale že záleží i na míře úspor, což má samozřejmě přímý vliv na investice. Tento argument, byť je z podstaty toho, jak fungují makroekonomické modely, chybný, v našich médiích, zdá se, převážil.
Je to možné, ale já bych to řekl spíše pragmatičtěji. Tzv. covidová doba nepotrestala Lidly nebo Alberty, naopak zavřela jim konkurenci a poslala lidi, aby v jejich prodejnách nakupovali úplně všechno. A taky se mi nezdá, že by z této strany šel nějaký pláč ekonomicky zraněných subjektů.
Argument, že se to má všechno poslat těm, kteří to půjdou ještě víc utratit do tohoto typu obchodní sítě, má důsledek v tom, že ve finále nepodpoříme segment, který by to dramaticky potřeboval. To ale to už je hodně subtilní debata, kterou raději nechávám kolegům.

PSALI JSME:
Neotevření obchodů způsobí ztráty desítek miliard a zvýší nezaměstnanost

Mám takový pocit, že se rozplánovaly různé programy, které jsou zaměřeny především na tom, že se hradí část nákladů podnikatelům. A to je v situaci, kdy o celé řadě z nich máme díky elektronické evidenci tržeb velmi přesná data o jejich loňských tržbách. Proč kompenzace nebyla jednoduše udělaná jako procento tržeb, ale stále se vymýšlejí byrokratické systémy se spoustou podmínek, v nichž se málokdo orientuje a v důsledku toho pak peníze do mnohých firem reálně ani nedotečou?
V první fázi hry se především pozdržovaly daňové odvody, což si myslím, že bylo velmi rozumným opatřením, protože to jde dělat relativně rychle. Bavíme-li se o nákladech nebo tržbách, myslím si, že je tady nějaké vědomí rozpočtového omezení. Ministři financí musí stimulovat ekonomiku, jsou si ale vědomi toho, že všechno má nějaké hranice.
Surovějším argumentem je, že ani oficiální příjmy by asi nepomohly. Byznys hotelů, restaurací a kaváren není založen jen na oficiálních penězích. Platí se dýška, jsou tam hosté, kteří platí hotově, a když se v typických zařízeních podíváte na strukturu platů, máte pocit, že tam jsou všichni na minimální mzdě, nebo kousek nad ní. Ale realita je trochu jiná.

Autor je spolupracovník redakce
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Kde vzít a nekrást. Pro lidi z uzavřených firem klíčová otázka

Zavřít reklamu ×
  1. Pane bývalý g-ere, ráčíte mít názor, že je kapitalismus jako systém poctivý a fér ?
    Jak jeden moudrý američan pravil, kapitalismus je jen navoněný trus. ( volná citace, pozn. pro schvalujícího ), obdobně se to říká o reklamě.
    Mám neodbytný pocit, že ta fotka je trochu neaktuální.
    Závěry si udělá doufám každý sám.

  2. Kdyby nebylo ekonomických zločinců jako Klaus a Singer tak jsme to Německo mohli dohnat. Tak se akorát vzdalujeme a tihle darebávi se jen smějí se svým tučným kontem ve Švýcarsku.

  3. Takový úplně pomatený Petr, co tady mele ten nesmysl, je asi z pomocné školy. Seber se a jdi dál na Východ, tam podobné socialistické žvanili uvítají!

    • Člověče,dej si pořádný flákanec a třeba se ti v té makovici rozsvítí! Šance je však velmi malá až žádná.Pokud chválíš a zastáváš se Klause a ekonomického zločince Singera tak si nemocný a není ti už pomoci!Jenom Singer připravil celou ČR o 2 biliony korun,které byly vynaloženy pro větší zisk podniků co vlastní Němci.

  4. Vážený pane exguvernére. Člověk který podsekl korunu, která se z toho dosud nevzpamatovala, by měl sedět v lochu a ne dávat knížecí rady. Svým rozhodnutím jste nás okradl všechny a zničil naše úspory ve prospěch exportérů. Styďte se.

    • Přesně tak.Kde jsou ty eura nakoupené za 2 biliony korun?Proč nejsou použity na řešení krize díky Covid 19?Singer je zločinec a měl by sedět do konce života bez možnosti propuštění.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Koruně se na úvod týdne dařilo

Do velikonočního týdne vstoupily středoevropské měny povzbudivě. Polský zlotý, maďarský forint i česká koruna během pondělní seance posilovaly. Společným jmenovatelem byl slábnoucí dolar na trhu s eurem, což lze ale …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.