Chystáte se prodat nemovitost? Pozor, ať vám právní vady nesníží její cenu

Poradna
Pokud máte v plánu prodat nemovitost, a nejste si o ní jisti všemi detaily, vyplatí se si nejdříve zjistit několik věcí. O skrytých právních vadách totiž majitelé bytů a domů obvykle nemají ani ponětí. I u vaší nemovitosti vás ale mohou zaskočit nečekaná překvapení. Třeba věcná břemena, exekuce, chybějící pozemky nebo kolaudace. Takovéto nenadálé informace můžete čekat při návštěvě katastru nemovitostí. 
O skrytých právních vadách majitelé bytů a domů obvykle nemají ani ponětí. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Pokud se k podpisu smlouvy chystáte, vždy si jako prodávající ověřte na katastru nemovitostí s dostatečným předstihem možné vady u vaší nemovitosti. Největším problémem totiž je, když vady objeví až kupující. Zpravidla se tak stává těsně před podpisem nebo po podpisu smlouvy, či při kontrole na katastru nemovitostí.

Na odstraňování vad už potom nezbývá dost času. Scénáře jsou v těchto případech spíše černé. Zájemce může odstoupit od smlouvy a žádat po vás slevu, nebo smluvní sankce.

Proto je velmi důležité objevit skryté vady včas. K tomu vám však postačí virtuální návštěva katastrálního úřadu. Svou nemovitost najdete, když zadáte obec, katastrální území a číslo popisné. U bytu navíc ještě číslo bytové jednotky. Během pár minut tak zjistíte, zda u nemovitosti nevázne věcné břemeno, předkupní právo, exekuce, zástavní právo atd.

Nezapomeňte si také ověřit, jestli byl váš byt opravdu zkolaudován jako bytová jednotka. Možná vás překvapí, že už roky nebydlíte v bytě, ale v ateliéru nebo studiu. Prodejní cena je potom nižší než u bytů.

PSALI JSME:
Na co si dát pozor, když kupujete nemovitost?

Vyplatí se i pohled do katastrální mapy. Hlavně u rodinných domů zkontrolujte, jestli vše odpovídá realitě. Stává se celkem běžně, že např. plot vůbec nekopíruje hranice pozemku. Vaše zahrada také může přesahovat na pozemek souseda, nebo vaše stavby mohou stát na cizím pozemku. Jindy zase neodpovídá půdorys budovy. Většinou se to stává, když v mapě nejsou zaznamenány rekonstrukce a přístavby.

Posledním důležitým bodem je přístupová cesta. Vede přes obecní pozemky a komunikace? Pokud ne, bude třeba zřídit tzv. služebnost, která zajistí přístup přes cizí pozemek.

Podle nového zákona o realitním zprostředkování, který platí od letošního března, už by se ale nemělo stát, že na právní vady přijde až kupující. Výpis z katastru totiž musí dostat prodávající od realitní kanceláře ještě před podpisem smlouvy o zprostředkování.

Autor je ředitel společnosti Maxima Reality
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Nebezpečí znehodnocení pozemku: Zřízení služebnosti inženýrské sítě

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Blíží se velký chaos ve stavebnictví?

České stavebnictví v únoru po předchozím dlouhém propadu nepatrně vzrostlo. Stavební produkce podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) v únoru meziročně vzrostla o 3,6 procenta. Zásadní vliv mělo …

Ceny nemovitostí v Česku přestaly klesat

Podle dat Eurostatu zveřejněných v minulém týdnu se ceny bytů v posledním čtvrtletí loňského roku v Česku mezikvartálně podruhé za sebou zvýšily o 0,3 procenta. Na konci roku nové byty ještě symbolicky zlevnily, ale …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Čtyři z deseti Čechů si nespoří na penzi. Nemají na to

Průzkum
Na penzi si nespoří čtyři z deseti Čechů, nejčastěji ti, kteří ji budou mít v budoucnu nejnižší. Vyplývá to z reprezentativního průzkumu, který pro Asociaci pro kapitálový trh ČR (AKAT ČR) uskutečnila agentura Perfect Crowd a který má redakce Finančních a ekonomických informací (FAEI.cz) k dispozici.