Chytré hodinky „natočí“ klientům EKG, o zbytek se postarají lékaři

Zatímco například pro Mutumutu slouží chytré hodinky klientů jako zdroj dat pro kontrolu toho, zda opravdu sportují, Oborová zdravotní pojišťovna (OZP) nyní posouvá služby svým klientům o úroveň výše. Včera informovala, že jako první z tuzemských zdravotních pojišťoven zapojila běžně dostupnou nositelnou elektroniku do každodenní péče o své klienty – a to zajištěním online vyhodnocení záznamu EKG z komerčních chytrých hodinek atestovaným kardiologem.
Apple Watch s EKG. Foto: OZP

Jestliže lékař z partnerského MDT (Mezinárodního centra pro telemedicínu) objeví v křivce EKG zdravotní problém, může se klient nonstop obrátit na Asistenta zdraví OZP, který mu vše vysvětlí, doporučí návštěvu praktika, a poté mu pomůže najít kardiologa a rovnou ho k lékaři i objedná. EKG je vyhodnoceno do 24 hodin po odeslání.

Některé druhy srdečních arytmií jsou poměrně obtížně detekovatelné. Pacient může pociťovat chvilkové obtíže, které ale zpočátku rychle odezní, a tak jim nevěnuje pozornost. Tento typ medicínských problémů nemusí zachytit ani dlouhodobější sledování pomocí EKG Holteru, protože epizoda nemusí přijít právě v den, kdy má pacient Holter nasazený. Záznam EKG z chytrých hodinek ale na nepravidelný srdeční tep či na arytmie upozornit umí.

„V tom je velká síla nositelné elektroniky, protože pacient stihne zaznamenat ataku choroby a může svůj stav začít řešit s lékařem mnohem dřív, než se nemoc rozvine do dalších stádií,“ říká Veronika Bulková, ředitelka a majitelka MDT.

„Oproti standardnímu vícesvodovému záznamu EKG má jednokřivkové EKG z chytrých hodinek nejedno omezení. Proto nikdy nemůže nahradit návštěvu kardiologa. Umí nicméně upozornit na některé závažné poruchy srdečního rytmu, zejména na fibrilaci síní,“ poznamenává Martin Fiala, předseda České asociace pro srdeční rytmus.

PSALI JSME:
Na co nejčastěji umíráme? Pět rizikových faktorů pro zdraví Čechů

Algoritmus v hodinkách podle Fialy záznam sám analyzuje a zobrazí strojové zhodnocení signálu. „Přesto by tento jednoduchý záznam měl zhodnotit zkušený kardiolog, který z něj dokáže vyčíst více, respektive může nesprávný závěr matematického algoritmu opravit. Nicméně to hlavní je, že pokud se člověku podaří pořídit záznam EKG v době občasných subjektivních pocitů srdečních obtíží, může to být cesta k včasnému záchytu potenciálně nebezpečného onemocnění,“ dodává.

Konzultaci záznamu EKG z chytrých hodinek zatím mohou využívat jen klienti OZP, kteří jsou současně majiteli chytrých telefonů se systémem iOS (Apple), jejichž aplikace Zdraví má příslušnou certifikaci platnou i pro Českou republiku. OZP nicméně počítá s tím, že jakmile to bude možné, rozšíří možnost vyhodnocení EKG i na elektroniku spolupracující s Androidem.

Pro klienty Oborové zdravotní pojišťovny je lékařské vyhodnocení zaznamenaných křivek EKG zdarma. Pojištěnci OZP si mohou nechat lékařem ověřit až pět zaznamenaných křivek EKG měsíčně, přičemž náklady na vyšetření v rámci pilotního provozu systému hradí MDT a OZP poskytuje infrastrukturu v podobě své aplikace mVitakarta a asistenční služby Asistent zdraví.

PSALI JSME:
„Tichý zabiják“ každoročně zabije sedm milionů lidí

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Technologie

Mastercard partnerem české vlády pro digitalizaci

Společnost Mastercard se stala významným partnerem vlády České republiky v oblasti digitalizace. Firma o tom informovala v tiskové zprávě. „Cílem Mastercard je ve spolupráci s místními úřady a soukromým sektorem …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Devět z deseti rodičů dává dětem kapesné. Nejčastěji kolem pěti stovek měsíčně

Průzkum
Typické české dítě jako kapesné od svých rodičů dostává kolem 500 Kč měsíčně, rodiče mu je vyplácí pravidelně každý měsíc a nejčastěji v hotovosti. Vyplývá to z marketingového výzkumu, který si na téma rodinné finance u výzkumné agentury Kantar zadala Equa bank. Oceňujeme, že banka šetření neprezentuje jako „reprezentativní průzkum“, což při pěti stech respondentů činí řada jiných firem.

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru