Čím se zabíjíte vy? Zdravotní osvěta Čechům moc nevoní

Boj o život svádíme každý den. Jak se dožít krásného věku a v čem děláme my Češi chyby? Významně prodloužit život si můžete poměrně snadno a lacino. Přežití totiž začíná v hlavě. 
Češi jsou známí svým ambivalentním chápáním očkování. Foto: Pixabay

Vytáhnout paty z domu, aniž bychom sami sebe neohrozili, bývá leckdy tvrdým oříškem. Příspěvky pojišťoven na zdravotní prevenci v řádech stokorun vám zdraví nepřidají ani vás před vámi neochrání. Češi se totiž nebrání virům ani bakteriím, lidově bacilům, pijí jako duhy, kouří jako továrny a sportují pasivně. Když se ale vypraví do ulic města či na stadiony a do tělocvičen mají jejich úrazy v lepším případě dohru na klinice.

PSALI JSME:
Ročně jdou kvůli úrazu k lékaři dva miliony lidí

Úrazy

I když dnes patříme v četnosti úrazů dětí a dospívajících k průměru zemí EU, jsou právě úrazy dlouhodobě nejčastějšími příčinami úmrtí mladistvých u nás.

Hospitalizace následkem úrazu se týká podle zprávy každoročně více než 35 tisíc dětí a dospívajících, přičemž více než půl milionu úrazů si podle údajů ministerstva zdravotnictví vyžádá lékařské ošetření.

PSALI JSME:
Češi si z klíšťat hlavu nedělají. Kolik stojí očkování a vyplatí se?

Očkování

Češi jsou známí svým ambivalentním chápáním očkování. Proočkovanost proti chřipce je u nás velmi nízká, ale totéž se týká třeba i klíšťové encefalitidy. Každoročně jí onemocní zhruba 500 až 1000 lidí.

„V sousedních zemích probíhají epidemie spalniček právě díky stoupajícím antivakcinačním aktivitám,“ konstatuje zpráva ministerstva. Dlužno podotknout, že zákonodárci v Itálii se rozhodli trend zvrátit a očkování je tam dnes již povinné.

PSALI JSME:
Téměř čtvrtina Čechů si zahrává. Kašel berou jako každodenní chleba

Návykové látky

Jako národ jsme vášniví kuřáci, i když víme, že za to zaplatíme nejen penězi. Kouření je jedním z nejrizikovějších faktorů závažných onemocnění a předčasných úmrtí. I když trend vývoje kuřáků v populaci je stabilní, stále je u nás zhruba třetina dospělých holdujících tabáku, totéž se ale týká i dětí ve věku 13–15 let.

Ani u alkoholu to není jinak. „Mezi muži v ČR je 26 % rizikových konzumentů a mezi ženami 13 procent. Závažná je i konzumace alkoholu u 16letých dospívajících, kteří patří v Evropě do skupiny zemí s nejčetnější spotřebou alkoholu, častým pitím nadměrných dávek alkoholu a nízkou mírou abstinence,“ poukazuje zpráva na rizikové chování. Tolerantní jsme i k nealkoholovým drogám.

PSALI JSME:
Muži sice více sportují, ale každý patnáctý vůbec nejí zeleninu

Nadváha a pohyb

„Více než polovina dospělé populace v České republice (57 %) má vyšší než normální hmotnost a tento podíl se nedaří snižovat,“ varuje v dokumentu ministerstvo. Většinou se to týká mužů a starších lidí. Češi se totiž moc nehýbají.

Alarmující je nárůst výskytu nadměrné hmotnosti v dětském věku. Začíná to již u školáků. Podle studie HBSC je velká část dětí nedostatečně pohybově aktivní. Nesprávné stravování a mizerný pohyb významně přispívají k rozvoji řady chronických onemocnění, jako jsou kardiovaskulární nemoci, hypertenze, diabetes 2. typu, cévní mozkové příhody, některé druhy rakoviny, poškození svalové a kosterní soustavy a také řada duševních nemocí.

PSALI JSME:
Špinavý vzduch v ČR: Tisíce mrtvých, miliardové ztráty

Životní prostředí

Nejen severní Morava, ale i průmyslová centra a velké aglomerace u nás na tom s ovzduším nejsou nejlépe. To víme. Mnohé ale překvapí, že některá naše města se v celosvětovém žebříčku znečištění umístila velmi vysoko, řekněme v elitní špičce.

„Podle odhadu Státního zdravotního ústavu představuje chronická expozice aerosolovým částicím v ČR ztrátu zhruba 96 000 let života ročně v důsledku předčasné úmrtnosti, která představuje asi sedm procent všech úmrtí, a zkrácení naděje dožití o zhruba devět měsíců,“ varuje zpráva. Čechy ale trápí také dopravní hluk, který je významným faktorem ohrožujícím zdraví hned po znečištění.

PSALI JSME:
Na co nejčastěji umíráme? Pět rizikových faktorů pro zdraví Čechů

Zavřít reklamu ×
  1. Tak to je hezke, ze o tom znecistenem ovzdusi vsichni vedi, ale nikdo s tim nic nedela! Pred 14 dny protestovali studenti proti nicnedelani politiku ohledne klimatu – a odpovedel jim aspon nekdo? Nevsimla jsem si. Pouze Babis hned na druhy den zacal vyrvavat, ze na podporu elektromobilu nedostaneme ani korunu! Takze jak to tedy je s tim staranim se o sve zdravi? Podotykam, ze mame oba s manzelem v Praze praci, kde jsme radi – nez nam nekdo chytry poradi stehovani..

  2. Péče o naše zdraví začíná v hlavě každého z nás. Kdo chce být zdráv, musí se o své zdraví starat a nečekat, že se postará někdo jiný. Lékaři léčí a léčením si vydělávají. Za naše vyléčení nezískají nic. Možností máme spousty, jen alespoň některé využít. Čerpat z historie až tisícileté, čerpat z přírody, téměř věčné, zahyneme až spolu. Všichni se umíme uzdravit sami, jen toho nikdo nevyužívá. Zapomínáme na vlastní mozek a rozum.

  3. Titulek a otazky polozene v zahlavi nekoresponduji s obsahem. Odpovedi na otazky hledam v obsahu velmi tezko …

  4. To je ale sranda.V předešlim članku o duchodech se člověk dočte jak nás tu do 20let bude o 2 x více po srovnáni se součastnym stavem lidí starších 65 let. Ale v tomto članku se člověk se dozví že už pomalu vymřeme už v mladí. Tak čemu se to dá věřit. Asi ničemu.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zdraví

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Letní tábory pro děti už stojí skoro stejně, jako dovolená u moře

Průzkum
Pobyt v chatce nebo ve stanu v českých luzích a hájích je mnohdy srovnatelný s cenou levnějších zájezdů k moři. Třetina rodičů očekává, že si letos za letní tábor pro své děti připlatí k moři. Každý pátý rodič počítá, že za svou dceru nebo syna zaplatí více než deset tisíc korun. Ukázalo šetření společnosti Provident Financial, který mají Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) k dispozici.