Jihokorejská společnost KHNP, kterou si vládní kabinet vybral jako dodavatele stavby dvou nových jaderných bloků v Dukovanech, deklarovala 65procentní zapojení českých firem do tohoto projektu. Ještě před vyhlášením vítěze v jaderné soutěži uzavřela desítky memorand o porozumění a dokonce i několik smluv o smlouvách budoucích. Teď je čas na to, aby dokázala, že to tak opravdu bude.
Zvýšená pozornost je rozhodně na místě. Nadpoloviční podíl českých firem v plánované stavbě slibovali všichni tři původní uchazeči – vedle Korea Hydro & Nuclear Power Company (KHNP) také americký Westinghouse a francouzská EDF. Všichni tři totiž moc dobře věděli, co musí udělat, aby se k zakázce za stovky miliard korun dostali.
Ale už v době, kdy ještě zdaleka nebylo jisté, kdo nakonec vyhraje, prosakovaly indicie o tom, že to se zapojením tuzemských podniků může být ve skutečnosti výrazně slabší. Nejen z politické scény známe otřepané úsloví „slibem nezarmoutíš“. Tyto obavy o českém podílu na nových dukovanských blocích byly o to vážnější, že vycházely právě z českého průmyslového prostředí.
Od té doby uplynulo několik měsíců. A událo se i několik událostí, které dávají větší naději a jistotu, že by výherce jaderného tendru mohl svůj závazek skutečně dodržet.
Na konci května se v pražském hotelu Hilton konalo Česko-korejské fórum jaderného inženýrství a stavebnictví, kterého se zúčastnilo okolo 150 hostů včetně zástupců Aliance české energetiky. Na pražském Žofíně se v půlce června zase uskutečnil Česko-Korejský den jaderné energie a kultury, kde korejské společnosti podepsaly další memoranda s českým průmyslem.
A především společnost KHNP bezprostředně po oznámení, že se stala hlavním dodavatelem dukovanského projektu, znovu zopakovala, že bude usilovat o co nejvíce českých firem a pracovníků. Zatím má prý na seznamu na 200 českých podniků. Plzeňská společnost Doosan Škoda Power současně uvedla, že bude pro nové dva bloky dodavatelem turbíny.
Pro český průmysl je dukovanský projekt velkou nadějí i příležitostí. Ze studie, kterou v roce 2023 vypracovala Národohospodářská fakulta Vysoké školy ekonomické v Praze ve spolupráci s Aliancí české energetiky, vyplývá, že by se český hrubý domácí produkt (HDP) mohl zvýšit o několik stovek miliard korun a příjmy do veřejných rozpočtů o desítky miliard.
Podle studie se český průmysl může zapojit nejen do výstavby, ale také do servisních prací při jeho provozu a do dodavatelských řetězců. A pro některé tuzemské firmy to může odrazový můstek pro další zajímavé zakázky – nejen v Česku, ale také v zahraničí.
Vláda by teď měla pohlídat, aby zapojení českých firem do přípravy, realizace a provozu nových dukovanských bloků bylo co největší. A nesmí zbytečně ztrácet čas. Zásadní rozhodnutí totiž mohou padnout už v nadcházejících měsících.