Čína versus Spojené státy. Závody ve vývoji umělé inteligence jsou v plném proudu

Svět umělé inteligence (AI) a robotiky zažívá explozivní růst. Dvě největší ekonomické velmoci, Čína a Spojené státy, soupeří o vedoucí pozici v těchto přelomových technologiích. Zatímco USA byly dlouho považovány za pionýra a lídra v oboru, Čína v posledních letech učinila pozoruhodný pokrok a v některých oblastech již dokonce svého rivala předstihla.
Závod mezi USA a Čínou ve vývoji umělé inteligence a robotiky urychlí tempo inovací a posune hranice lidských možností. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Tento závod nyní nabírá na obrátkách a jeho výsledek může významně ovlivnit budoucnost lidstva. Čínský gigant Sense Time nedávno ohromil svět představením jazykového modelu (LLM) Sense Chat 5.0, který v mnoha parametrech překonal i vysoce pokročilý americký model GPT-4 od proslulé společnosti OpenAI.

Sense Chat 5.0 exceloval zejména v matematických úlohách a projevil výjimečné logické schopnosti. I v dalších disciplínách, jako je generování textu a obrazu, se čínské AI modely rychle přibližují světové špičce. Společnost Anthropic a OpenAI sice se svým modelem Claude respektive ChatGPT stále drží pomyslné žezlo, ale čínské firmy jsou jí v patách.

Skvělý výkon za 16 tisíc dolarů

Čínské úspěchy se neomezují jen na software, ale i na fascinující svět robotiky. Humanoidní robot G1 od společnosti Unree si získal pozornost médií svými působivými schopnostmi a překvapivě nízkou cenou kolem 16 tisíc dolarů.

Tento flexibilní a silný stroj by v budoucnu mohl zvládat různorodé úkoly ve městech po celém světě. Čína navíc odhalila ambiciózní plán stát se do roku 2027 globálním lídrem v oblasti robotiky, což jen podtrhuje její odhodlání uspět v tomto vysoce konkurenčním odvětví.

Dalším příkladem pokročilé čínské robotiky je plně autonomní robot Astrobot S1, který ohromuje svou schopností vést smysluplnou konverzaci díky integrovanému jazykovému modelu. Jeho dovednosti jsou natolik působivé, že je těžké uvěřit, že nejde o předem připravenou ukázku, ale o reálnou interakci.

Tento robotický skvost dává tušit, jakým směrem se bude vývoj ubírat a jaké neuvěřitelné stroje nás čekají v blízké budoucnosti. Čína také představila model Yi-large od slibného startupu 01.AI, za nímž stojí respektovaná osobnost světa AI Kai-Fu Lee. Tento model s více než 100 miliardami parametrů údajně předčil GPT-4 v testech logického uvažování a dalších disciplínách.

AI modely za osm měsíců

Společnost 01 navíc vyvinula i efektivní modely s menším počtem parametrů a specializované API pro různé úlohy. To vše za pouhých osm měsíců od založení firmy, což jen dokládá ohromující tempo inovací v Číně. Spojené státy si pravděpodobně v nejbližší době udrží vedoucí pozici v oblasti AI, ale v robotice by Čína mohla brzy dominovat díky své infrastruktuře přizpůsobené masové výrobě.

Fenomenální úspěch „Říše středu“ v oblasti elektromobilů, který otřásá americkým automobilovým trhem, naznačuje, že podobný scénář by se mohl opakovat i v případě robotiky. Závod mezi USA a Čínou ve vývoji umělé inteligence a robotiky bezpochyby urychlí tempo inovací a posune hranice lidských možností.

Benefity pro lidstvo

Výsledky tohoto epického souboje titánů formují podobu naší civilizace v nadcházejících dekádách. Ať už z této technologické bitvy vzejde jakýkoliv vítěz, skutečným beneficientem bude lidstvo jako celek. Pokrok v umělé inteligenci a robotice přinese nové příležitosti, zvýší produktivitu a může pomoci řešit některé z nejpalčivějších problémů dneška. Zároveň však bude klást i nové etické a společenské výzvy.

Autor je odborník a aktivista v oblasti umělé inteligence společnosti AutoERP
(Redakčně upraveno)

 

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB