Čínská ekonomika jako okno do budoucnosti

Názor
Stejně jako v případě nástupu pandemie, tak i při následném otevírání ekonomika slouží Čína jako dobrý vzorový příklad, od kterého se můžeme odpíchnout. V případě České republiky budeme mít k dispozici klíčová data za březen nejdříve až v květnu, za duben v červnu a detailní statistiku hrubého domácího produktu (HDP) ještě později.
Ilustrační foto: Depositphotos.com

Čínská ekonomika je však napřed a před pár dny zveřejněná statistika HDP za první čtvrtletí tak může poskytnout dostatečný obrázek dopadu bezpečnostních opatření na jednotlivé sektory. Celkově se tamní ekonomika propadla meziročně o 6,8 %, což je méně než se obecně očekávalo. Spotřeba i investice ještě v březnu výrazně klesaly, ale samotná průmyslová produkce a export se už výrazně zlepšovaly i přes narušení domácích dodavatelských řetězců.

Nejvíce odolný se ukázal trh s nemovitostmi, kde už v březnu pokračoval růst investic, prodejů i cen. Z pohledu jednotlivých sektorů nepřekvapivě největší pokles zaznamenalo pohostinství a rekreace. Dvouciferný propad meziročně zaznamenaly i maloobchod, doprava a stavebnictví. Naopak překvapivě nízký pokles vykázalo zemědělství, průmysl a celkově služby, IT sektor zaznamenal dokonce téměř srovnatelný růst jako v předchozím čtvrtletí.

Celková poptávka v ekonomice však zůstává slabá hlavně kvůli zahraničním partnerům, kteří teprve teď míří do recese. I proto očekáváme, že čínská ekonomika letos poroste pouze o 2,9 %, což je zhruba poloviční tempo ve srovnání s předchozím rokem.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Čínská ekonomika zažila nejhorší chvíle od smrti Mao Ce-tunga

×
  1. Čtu dobře? Čínská ekonomika letos poroste o 2,9%? Tak to bude jasným vítězem této recese způsobené čínským virem. Všechny ekonomiky světa totiž budou v záporných číslech vč. té naší.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Británie odejde z EU pravděpodobně bez dohody

Návrh zákona o vnitřním trhu, se kterým přišla vláda Borise Johnsona, ještě více zkomplikoval už i tak složitá jednání mezi Velkou Británií a Evropskou unií. Pravděpodobnost, že Británie vystoupí z EU bez dohody, se …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru