Čínská ekonomika vloni vzrostla o 8,1 %

Názor
Výkon čínské ekonomiky ke konci loňského roku pozitivně překvapil, její další vývoj je však nadále spojen s riziky spíše pozvolnějšího růstu. Tamní hrubý domácí produkt (HDP) vzrostl mezičtvrtletně o 1,6 procenta, zatímco analytici očekávali v průměru 1,2 procenta.
V letošním roce očekáváme růst čínské ekonomiky o 4,8 procenta, rizikem ve směru nižšího růstu je však šíření varianty omikron. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Směrem vzhůru byl navíc revidován údaj za třetí čtvrtletí, a to z mezičtvrtletního růstu o 0,2 na 0,7 procenta. V meziročním vyjádření však vlivem vyšší srovnávací základny čínská ekonomika zpomalila z 4,9 procenta na čtyři procenta. Za celý loňský rok pak zaznamenala nárůst o 8,1 procenta poté, co v roce 2020 v důsledku koronavirové pandemie její růstové tempo kleslo pouze na 2,2 procenta.

Pozitivně překvapil také vývoj v oblasti tamního výrobního sektoru. Růst průmyslové produkce totiž v prosinci zrychlil z 3,8 na 4,3 procenta, když se čekalo nepatrné zpomalení na 3,7 procenta. Jde tak pravděpodobně o další indikaci toho, že ke konci roku 2021 již došlo k částečnému zmírnění problémů v dodavatelských řetězcích.

Za očekáváním na druhou stranu v prosinci výrazně zaostal vývoj maloobchodních tržeb. Jejich meziroční růst zpomalil z 3,9 na 1,7 procenta, když se čekal více než dvojnásobek.

PSALI JSME:
Asijské ekonomiky předbíhají Evropu v ekonomickém růstu

Slabost domácí poptávky je spojena především s nulovou tolerancí čínské vlády vůči výskytu onemocnění covid, což s sebou velmi často přináší silná restriktivní omezení.

Negativně na výkon čínské ekonomiky působila také slabost tamního realitního sektoru, která je důsledkem jeho přetrvávajících finančních problémů.

V letošním roce očekáváme růst čínské ekonomiky o 4,8 procenta, rizikem ve směru nižšího růstu je však šíření varianty omikron. Její výkon by ale na druhou stranu měl být podpořen uvolněnou měnovou a fiskální politikou. To potvrzuje i snížení úrokových sazeb čínskou centrální bankou, ke kterému došlo krátce před zveřejněním dat HDP.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Kolaps konglomerátu Evergrande otřásl čínskými trhy

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Letní tábory pro děti už stojí skoro stejně, jako dovolená u moře

Průzkum
Pobyt v chatce nebo ve stanu v českých luzích a hájích je mnohdy srovnatelný s cenou levnějších zájezdů k moři. Třetina rodičů očekává, že si letos za letní tábor pro své děti připlatí k moři. Každý pátý rodič počítá, že za svou dceru nebo syna zaplatí více než deset tisíc korun. Ukázalo šetření společnosti Provident Financial, který mají Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) k dispozici.