Čínský lockdown a kontroly marží zlevňují českým řidičům pohonné hmoty

Názor
Ceny pohonných hmot v Česku v uplynulém týdnu klesly o víc než korunu za litr. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 zlevnil od minulé středy v průměru o 1,18 koruny na 42,70 koruny za litr, nafta o 1,52 koruny na 45,10 Kč/l. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny paliv sleduje.
Čínský lockdown a kontroly marží zlevňují českým řidičům pohonné hmoty. Ilustrační foto: Pixabay.com

Navzdory zlevnění jsou ale paliva v ČR stále výrazně dražší než před rokem. Tehdy platili motoristé za litr benzinu o 11,27 koruny méně, nafta byla levnější o 15,57 Kč než teď. Pokles cen pohonných hmot se v příštích sedmi dnech zmírní. Důvodem je zastavení poklesu cen ropy na světových trzích.

Ropa v uplynulých dnech dokonce i přechodně zdražovala, z důvodu možného zastavení dodávek ruské ropy do EU, avšak nyní zase zlevňuje, neboť obchodníci vyhlížejí pokles poptávky v souvislosti s přísným covidovým lockdownem zejména v čínské Šanghaji.

Ropa se obchoduje citelně levněji než v březnu, avšak pokles jejích cen se v dubnu přes uvedené výkyvy zastavil. Ropa Brent se dnes obchoduje o takřka tři procenta dráže než na začátku dubna.

Navíc od té doby znatelně oslabila koruna k dolaru, což pohonné hmoty samo o sobě zdražuje. Na začátku dubna se dolar prodával za 22,05 koruny, včera ovšem dokonce za více než 22,60. Toto oslabení české měny prodejci pohonných hmot do svých cen teprve promítnou.

PSALI JSME:
MOL nakupuje zlevněnou ruskou ropu, ale prodává u nás pohonné hmoty za „západní ceny“

Stoupají také ceny velkoobchodně prodávaných paliv na burze v Rotterdamu. Například nafta tam včera uzavřela na ceně 1130,50 dolaru za tunu, což je nejvyšší uzavírací cena od 25. března.

Vzestup cen velkoobchodních paliv se v příštím týdnu rovněž promítne do zmírnění tempa poklesu cen pohonných hmot v Česku.

Růstu cen pohonných hmot zabrání kontrola marží čerpacích stanic, kterou od minulého měsíce provádí ministerstvo financí. Kontroly vedou ke střídmější maržové politice čerpacích stanic, byť stále existují rezervy.

Benzín tak v příštím týdnu zlevní na 42,50 koruny za litr, nafta na 44,80 koruny za litr. Poté se ovšem nejspíše obnoví růst cen pohonných hmot.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Stanjura by se měl zaměřit nejen na marže čerpacích stanic, ale i rafinérií

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jak nepřijít o část dědictví?

Poradna
Délka dědického řízení se kvůli nízkému počtu notářů i covidovým karanténám v poslední době protáhla, u složitějších řízení až na půl roku. Autor poradny má čerstvou zkušenost s jednáním déle než dvouletým.