Jde o kvalitního nástupce – makroekonoma a odborníka na měnovou politiku, který kromě zkušeností ze soukromého sektoru navíc zná ČNB i zevnitř (sekce finanční stability i sekce měnová).
Z pohledu měnové politiky předpokládáme, že půjde spíše o zastánce pokračujícího snižování sazeb „bez pauz“ k úrovním okolo neutrální sazby (náš odhad 3,5 %). S jeho příchodem se nemění naše očekávání ohledně měnové politiky.
V tomto týdnu tak očekáváme snížení sazeb o 25 bazických bodů na 4,25 procenta a neutrální komentář z úst guvernéra. Poslední prognóza (ze srpna) sice předpokládala možnost podzimní „pauzy“ ve snižování sazeb, na tu však nedojde.
V posledním měsíci a půl přišla spíš „proti-inflační překvapení“ – pomalejší hrubý domácí produkt (HDP), pomalejší růst mezd, kosmeticky silnější koruna, ale především se výrazně dolů posunula očekávání ohledně zahraničních úrokových sazeb (EURIBOR).
Předpoklad, že se udrží do konce roku 2025 nad třemi procenty dnes vypadá jako nerealistický (náš odhad aktuálně v blízkosti 2,5 %). To jsou klíčové důvody, proč situační zpráva pravděpodobně vyzní ve prospěch pokračujícího uvolňování měnové politiky.
Na druhé straně bude působit jeden pro-inflační faktor – o něco vyšší úroveň samotné inflace. Ta v srpnu překvapivě zůstala na 2,2 procenta (0,4 p. b. nad prognózou), a to nejen kvůli potravinám, ale i v důsledku vyšší inflace služeb.
Právě ta společně s přetrvávajícími zvýšenými inflačními očekáváními může vybízet k opatrnosti, zvlášť když inflace půjde v nejbližších měsících kvůli odeznívání nižších cen potravin vzhůru.
Vzhledem k tomu, že dnes jsou úrokové sazby stále relativně vysoko nad přirozenou úrokovou mírou (odhadujeme v blízkosti 3,50 %), nejsou argumenty proti poklesu sazeb příliš silné. Očekáváme proto širokou shodu na rozhodnutí, doprovázené relativně neutrálním komentářem (předešlé komentáře guvernéra byly spíše lehce jestřábí).
Autor je hlavní ekonom společnosti Patria Finance
(Redakčně upraveno)