ČNB chce nakoupit zhruba 100 tun zlata

Názor
Česká národní banka (ČNB) by ráda rozšířila dvé zlaté rezervy přibližně desetinásobně, na více než 100 tun. Má se tak stát během několika let. V sobotním rozhovoru pro deník Právo to uvedl nový guvernér ČNB Aleš Michl.
Nový guvernér ČNB Aleš Michl v rozhovoru pro deník Právo uvedl, že centrální banka by ráda rozšířila dvé zlaté rezervy přibližně desetinásobně, na více než 100 tun. Ilustrační foto: ČNB

Do zlata zamýšlí takto rozsáhle investovat, neboť vývoj ceny drahého kovu má podle něj nulovou vazbu na vývoj cen akcií. Také podíl akcií v devizových rezervách chce nový guvernér navýšit.

Ke konci letošního června disponovala ČNB zlatem v objemu 360 tisíc troyských uncí. To odpovídá zhruba 11,2 tuny. Pokud by tedy centrální banka, jak zamýšlí guvernér, navýšila své zlaté rezervy zhruba desetinásobně, mohou činit 110 až 120 tun. Centrální banka by tak vlastnila o více než 100 tun kovu více, než nyní. Česko by tak disponovalo suverénně největším objemem zlata v celé historii.

PSALI JSME:
99 let československé koruny: Jak jsme přišli o předválečný zlatý poklad

Na sklonku éry socialismu, v srpnu 1989, disponovala tehdejší Státní banka československá celkem 119 tunami zlata. Po rozpadu Československa disponovala Česká republika až zhruba 65 tunami kovu. Mezi lety 1997 a 1999 se však ČNB podstatné části zlata zbavila. Z 65 tun kovu jí tak v rezervách zbylo necelých 14 tun.

Od té doby objem zlatých rezerv ČNB dále klesal, až do května 2020, kdy se snížil na necelých osm tun. Od té doby ovšem ČNB zlato postupně dokupuje, v rozsahu zatím celkově nižších jednotek tun. Pokud by ČNB rozšířila „český zlatý poklad“ o zhruba 100 tun, půjde tedy o přelomový krok. Navíc poměrně smělý.

PSALI JSME:
Proč Chorvatsko a Norsko, jako jediné v Evropě, nemají žádné zlato

Ne všechny centrální banky ekonomicky vyspělých zemí zlato v rezervách mají. Například Norsko nebo Kanada žádné zlato nemají. Třeba Norsko dává jednoznačnou přednost akciím. České devizové rezervy jsou v poměru k hrubému domácímu produktu (HDP) stále jedny z největších na světě, takže diverzifikace jejich podstatnější části do zlata může dávat smysl.

Za uplynulých deset let zlato zhodnotilo v dolaru, v němž se ve světě obchoduje, o 12,7 procenta, ročně průměrně o 1,2 procenta. Po přepočtu do korun se dočkalo zhodnocení o sedmnáct procent, ročně průměrně o 1,6 procenta. Při průměrné roční inflaci v letech 2012 až 2021 čítající v Česku 2,1 procenta to tedy značí, že zlato nepředstavovalo příslovečnou ochranu před inflací.

PSALI JSME:
Lepší než nákup zlata? Těžaři jsou lákavou investicí

Standardní akciové investování v uplynulém desetiletí před dopady inflace chránilo mnohem lépe, než zlato. Kdo například před deseti lety investoval do hlavního indexu takové kodaňské akciové burzy, ten si i s dividendami připisoval ke konci loňska po přepočtu do korun zhodnocení přesahující 400 procent. Bukurešťská burza vynesla za tu dobu v korunách včetně dividend zhruba 370 procent.

Kdo investoval v souladu s hlavním indexem amerických akcií, Standard & Poor’s 500, ten měl s dividendami v korunách loni ke konci roku takřka také o 370 procent více. Hlavní index pražské burzy, PX, vynesl za uplynulých deset let i s dividendami zhruba 150 procent. České nemovitosti podle Eurostatu zhodnotily mezi lety 2010 a 2021 o zhruba sto procent.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
„Svatováclavské dukáty prodané do Švýcarska? Loupež za bílého dne,“ říká David Slezák

Zavřít reklamu ×
  1. Zdravím bankovní radu ČNB. S úžasem sleduji, že po 30 letech chcete koupit zlato, které jste prodali před těmito lety. V tomto roce chcete toto samé zlato koupit za trojnásobnou cenu, ČNB je snad odborná banka a kupovat zlato za majland. Je to trestuhodné. Z toho vyplývá, že prodáváte zlato za hubičku a za trojnásobek jej odkupujete, jste amatéři, neumětelové. Ještě jednou uděláte podraz na ČR budete za to tvrdě pykat. S pozdravem Petr

  2. Bankovní rada neví co dělat už 30 let, nejdříve prodá zlato za hubičku a pak to zlato koupí za majland, prostě amatéř,. fuj fuj fuj.,,
    a to si říkáte že jste nejlepší odborníci na měnu a zlato. Za to budete pykat. Děkuji Petr

  3. Nejsem odborník, ale mám silný pocit, že se dřívější odprodej zlata dá definovat jako sabotáž nebo vlastizrada a to včetně vyvození osobní zodpovědnosti těch, kteří o tom rozhodli a podepsali to. Nynější plán zlato znovu nakoupit za X násobně vyšší cenu to potvrzuje.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Posvítí nám semafor na cestu ke zdraví?

Analýza
Snaha usnadnit spotřebitelům orientaci v obalech, aby se nenechali zmást líbivými obrázky a lákavými tvrzeními. Systém, který nám pomůže v boji s nezdravými stravovacími návyky. To zní jako krok, proti němuž není možné nic namítat. Ale opravdu je evropské Nutri-Score tou cestou, jíž by se mělo značení potravin ubírat?