ČNB dělá vše pro to, aby připravila lidi o bydlení. Další hřebíček do rakve chce přiložit její guvernér

Názor
Honosná budova v samém srdci Prahy, kde sídlí vedení České národní banky (ČNB), má opravdu velmi silné zdi. To vede k tomu, že se do ní nedostanou zloději, na druhé straně ale poměrně masivní zabezpečení izoluje také pracovníky tohoto ústavu od běžného života.
ČNB dělá vše pro to, aby připravila lidi o bydlení. Další hřebíček do rakve chce přiložit její guvernér Jiří Rusnok. Foto: ČNB

Jinak si neumím vysvětlit jejich opakované kroky, kterými jen komplikují život většině Čechů. Pominu neúměrně dlouhé umělé oslabování koruny, které nyní kritizuje i spousta ekonomů, a zaměřím se na oblast bydlení. Právě tady se totiž destruktivní zásahy ČNB projevují nejvíce.

Poté, co centrální bankéři skončili s prapodivným makroekonomickým experimentem umělého oslabování české koruny, vrhli se na další oblast. Z vlastní analýzy dospěli před pár lety k tomu, že je český trh s nemovitostmi přehřátý a je nutné ho začít regulovat. ČNB na realitní trh nemá přímé páky, šla na to proto oklikou. V době, kdy česká ekonomika výrazně rostla, snižovala se nezaměstnanost a platy rostly, rozhodli se centrální bankéři utlumit přirozeně rostoucí poptávku po novém bydlení. Opakovanými zásahy do hypotečního trhu, který spoutali přehnaně přísnými pravidly, toho bohužel dosáhli.

Statistická data z letošního roku dokazují, že se hypoteční trh letos v porovnání s loňským rokem propadl o celou třetinu. To znamená, že za prvních deset měsíců letošního roku získalo hypotéku o 21 267 zájemců méně než loni. Fakticky tak více než 21 tisíc domácností připravili centrální bankéři o vlastní bydlení. Lidé, kteří by dříve spláceli hypotéku s vidinou, že jim po jejím splacení zůstane hodnotná nemovitost, musí nyní stejné peníze platit cizímu majiteli za nájem. Regulace hypoték tak způsobily jediné: Výrazné zhoršení dostupnosti bydlení.

PSALI JSME:
Omezení ČNB odřízlo od hypoték téměř polovinu klientů

Centrálním bankéřům však tyto negativní dopady, zdá se, nevadí a chtějí jít ještě dál. Guvernér ČNB Jiří Rusnok se pustil také do daňové oblasti, když v nejnovějším rozhovoru prohlásil, že současná daň z nemovitostí je příliš nízká a měla by se proto zvýšit. Aby to trochu zmírnil, tak doplnil, že by se to týkalo jen druhé a každé další nemovitosti. Snaha uklidnit většinu lidí s tím, že vyšší zdanění dopadne pouze na „zlé spekulanty s byty“ však vychází naprázdno. Právě lidé bez vlastního bydlení by na to totiž doplatili nejvíce.

Představa, že tu existuje ohromná skupina majitelů bytů, kteří je drží dlouhodobě prázdné, je zcela lichá. Drtivá většina lidí, kteří vlastní více než jeden byt, ty ostatní pronajímá. Pokud by se jim zvýšila daň za tyto byty, tak by toto zvýšení zcela jistě promítli do nájemného. Vyšší daň, která má zdánlivě mířit na majetnější obyvatele, by tak opět odnesli jen ti s nízkými příjmy. Tedy ty domácnosti, které centrální bankéři svými neospravedlnitelnými zásahy do hypotečního trhu odsoudili k bydlení v nájmu.

Proto je na čase jasně vzkázat ČNB, ať se přestane plést do hypotečního i realitního trhu. Její opakované zásahy totiž celou situaci s nedostupným bydlením jen ještě více komplikují.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Víte, proč je v Praze tolik domů prázdných? Drží si je Italové

Zavřít reklamu ×
  1. Problém není získat hypotéku ale najít nemovitost. Buď nejsou ke koupi nebo jsou předražené.

  2. Inu ČNB je spolek ničemných škůdců, tu depreciují měnu, či jinak uměle okrádají, zde tedy umělým tlakem na zvýšení daně z nemovitosti. Jediná spravedlnost je když si takový bankovní škůdce sice nahrabe, ale brzy pojde, čili za ty peníze si nekoupí ani vteřinu života o dobře. THUS ALWAYS TO TYRANTS.

  3. Tak když se podíváte na statistiky , tak tam byl velký výkyv před regulací . Teď se vše vrátilo na puvodní uroveň . Pokles tedy není rozhodně o třetinu .
    A co se týče prázdných bytu , tak znám dost takových případu . U nás ve vchodě je dlouhodobě jeden prázdný , u kamaráda jsou tři prázdné , další kamarád má naproti další prázdný . A to jsou roky prázdné byty. Chodím také okolo prázdných parcel . I na chalupě na dědině obec udělala stavební místa a některé jsou roky prázdné . Prostě u nás je vnímána nemovitost jako výborné uložení a zhodnocení peněz.
    Když se podíváte na cenu zlata , tak ta je prakticky desetiletí stejná , ale nemovitosti násobně zdražily a je to obrovské zhodnocení.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.