ČNB i přes jestřábí komentáře odhodlaně drží nízké úrokové sazby

Názor
Rozhodnutí bankovní rady České národní banky (ČNB) v tomto týdnu ponechat základní úrokovou sazbu na sedmi procentech bylo sice pravděpodobné, ale zdaleka ne tak očekávané jako to březnové.
Členové bankovní rady v poslední době nasadili spíše „jestřábí tón“ a navenek odmítají jakékoli úvahy o budoucím snižování úrokových sazeb. Ilustrační foto: ČNB

Poslední data z české ekonomiky totiž ukazují, že inflační očekávání zůstávají velmi vysoká a že tato očekávání se minimálně v průmyslových odvětvích promítají i do vysokého růstu mezd. Inflační tlaky jsou navíc stále podporovány velmi uvolněnou fiskální politikou a životem na dluh.

Proto bylo otázkou, zda centrální banka přeci jen nevyšle veřejnosti a trhům signál, že boj s inflací myslí vážně. Středeční rozhodnutí, jakkoli může být doprovázené jestřábími komentáři a varováním o možném budoucím zvýšení sazeb, však opět oslabilo důvěru v odhodlání bankovní rady upřednostnit krocení inflace i před možnými dopady těchto kroků na ekonomiku.

PSALI JSME:
Centrální banka nepřekvapila

Bankovní rada měla tento týden na svém jednání k dispozici novou hospodářskou prognózu, která odhaduje i budoucí vývoj mezd v ekonomice, tak budoucí vývoj inflace. Určitě bude zajímavé sledovat detaily této prognózy, nicméně už na svých předešlých jednáních radní ukázali, že doporučení svých kolegů ohledně potřeby zvýšit úrokové sazby, dlouhodobě neberou v potaz.

ČNB tak bude pravděpodobně argumentovat především aktuálním poklesem inflace v souladu s únorovou prognózou a optimistickým scénářem nastíněným právě v poslední prognóze, tedy s poklesem inflace ke dvouprocentnímu cíli v průběhu příštího roku. A to bez ohledu na to, že prognóza předpokládala zvýšení sazeb na osm procent.

PSALI JSME:
ČNB základní úrokovou sazbu nemění

Členové bankovní rady v poslední době nasadili spíše „jestřábí tón“ a navenek odmítají jakékoli úvahy o budoucím snižování úrokových sazeb. Úvahy snižování sazeb aktuálně tlumí především zmiňovaná neukotvená inflační očekávání a nezodpovědná vládní fiskální politika.

Přesto stále předpokládáme, že pokud se inflace bude v tomto roce nadále vyvíjet podle únorové prognózy centrální banky, začne její bankovní rada minimálně diskutovat o snižování sazeb, případně by mohla sdělit horizont, ve kterém lze tento krok čekat.

Autor je obchodní ředitel společnosti Ebury pro ČR a SR
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Guvernér ČNB viní z inflačních rizik hlavně Fialovu vládu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Dana Drábová: Nejdražší elektřina je ta, kterou si nevyrobíte doma

Rozhovor
„Myslím si, že bychom měli přemýšlet i o tom, že pod rouškou libého cíle snižování skleníkových plynů se také skrývá velmi pragmatická úvaha. Potřebujeme se zbavit závislosti na všech nepřátelských režimech, které spravují země, odkud dovážíme zejména ropu a plyn,“ říká v rozhovoru Dana Drábová, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.